Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1543898
Aktif: 31
Bugün: 2013
Dün: 2317
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
259 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
115 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
255 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
228 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
214 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
224 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
251 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
218 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
199 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
207 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
232 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
221 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İslam’da Siyasi İktidarın İlkeleri - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

İslam’da Siyasi İktidarın İlkeleri

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 04 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 279


Kim Allahın indirdiği ile hükmetmezse onlar kafirlerin ta kendisidir. Maide - 44

Hz. Musa’ya Peygamberlik geldiğinde,Firavunlar iktidarında devlet vardı.Hz. İsa zamanında,Roma  imparatorluğu vardı.Bu devletlerin belli yasaları ve yönetim şekilleri mevcuttu.

Hz.Muhammede Peygamberlik geldiğinde,bağlı olduğu toplumun bir devleti yoktu.Bu nedenle zamanla vucut bulan İslam devleti , dinsel ilkeleri esas aldı.Devlet işleri dinsel niteliktedir.Yönetim ilkelerinin kaynağı Tanrısaldır.Toplumsal gelişme ve yeni koşullara uyum ilkelerdeki sabit değişmezliğe ve sürekliliğe karşılık, biçimsel olarak değişime açık kapı bırakır.

İslamda değişmez ilke , Toplumsal ve siyasal düzene ilişkin tüm kurallar, Tanrıya aittir.

Kişi ve toplumların ,Tanrının  koyduğu yasalara karşı yasa koyma yetkisi yoktur.Tanrının kuralları Kur’anda yer almaktadır. Sunnet,İcma,kıyas tamamlayıcı kurallardır. İşte bu kurallar şeriattır.İslam danışma “Meşveret” ilkesini benimsemiştir.Yönetici her işinde , ümmete  danışmak ve meşverette bulunmak zorundadır.Kıyas ve İcma ile yeni bir kural koyma söz konusu değildir. Ancak Kur’anın belirlediği ilkeler doğrultusunda ,yeni durumlarla ilgili, temel yasaya uygun kurallar oluşturulabilir.

İslamda devlet yapısı Teokratiktir, ancak buna itiraz edenler vardır.Bunlara göre İslamiyette , hristiyanlık gibi bir ruhban sınıfı yoktur.Hrıstıyanlıkta  Krallar yetkiyi ya doğrudan doğruya veya Papalık aracılığıyla , Tanrıdan aldıklarını iddia ederler. İslamiyete ise ümmet ile Tanrı arasında aracı yoktur. Ümmetin tamamı yeryüzünün imarı için Tanrının halifesidir.

İslamda yürütme erki Halifeye aittir.Halife İslam dinini egemen kılmak ve dini kurallarla devleti yönetmekle yükümlüdür.

İbni Haldun, Halifeyi “Tüm dünya işlerini şeriatta uydurarak  insanların uhrevi ve ona tabi olan dünyevi maslahatını sağlayan” diye tanımlar.         “Hilafet; gerçekte din ve dünya siyasetini dine göre ayarlamak ve korumak konusunda şeriatın sahibine halife olmaktır”       Haldun’e göre.          

Hilafet .Halife ile  Ümmet arasında bir sözleşme ile olur.Böylece iktidar emanetten ehline verilmektedir ve bu emanetin adalet ile kullanılması kuraldır.

Ebubekir”Ben iyi davrandığım sürece siz de bana yardım edin,eğer yanlış hareket edersem beni doğrultun”sözleri, Ümmetin yönetime karışma ve değiştirme hakkını belirler.

Adaletten ayrılma ve bedende noksanlık , görevden alınma nedenidir.Şehvete sapmak,şüpheli işlere girişmek , hak tan ayrılmak, adaletten ayrılmak sayılır.

Halife, Dinsel bilgi ve fazileti açısından seçkin kişidir,ama Dinsel niteliği ve kudreti yoktur.                                                                 

İslam , Toplumlar için  farklı zaman ve mekanlarda uygulanmak üzere tüm detaylarıyla bir devlet yönetim şekli ,idare biçimi ön görmez ve böyle bir husus ileri sürmez.Kur’anda devlet idaresi ile ilgili bir model yoktur.Bu nedenle din devleti diye bir husus söz konusu değildir.

  Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk devletinin ilkeleri ,Kur’an’ın işaret ettiği  ilkelerden farklı değil ve çelişmez.

Hz.Muhammed, toplumsal ve sosyal bir devrim gerçekleştirmiştir.İslam’a göre zenginlik meşru değildir.İnfak vardır.Yani ihtiyaçtan fazlasını vereceksin.1/40  oranında sonradan uydurulmuştur.Hz.Muhammede göre zengin –fakir yoktur, eşitlik vardır.

Allah dışında ilahlık sıfatları atfedilen kişiler ve kurumlar tevhid inancına aykırı olup,putçuluk ve şirktir.

Laiklik ilkesi islamla çelişmez.Laikliği dinsizlikle suçlayanlar,kendi çıkarları için hurafe ve yalanlarla dolu bir “Uydurulmuş din” yaratanlardır.

Yoksulların İslamı yanında bir de, Hz. Osman ve Muaviye ile devam eden egemenlerın  islam’ı oluştu.Bu trendle ezilenlere,yoksullara bir şey kalmadı.Egemen ve zenginler zekatımızı (1/40) verdikten sonra istediğimiz gibi yaşarız diyorlar.Bunlara göre zenginlik ve fakirlik Allahtandır,önemli olan öbür dünyadır ve cennet vardır, önemli olan budur ve insanları buna inandırırlar.

Burjuvanın belli bir kültürü vardır,zerafet ve estetiklik vardır.Batıda da bu kültür vardır.Bizde muhafazakar zenginlerin gösteriş trendi vardır.Görgüsüzlük bu kültürü yaratamadı.Emekle kazanılmamış bir para söz konusu,ne yapılacağı bilinmeyen bir para birikti.

12 eylül kırılma noktasıdır.Sosyalistler ve demokratlar yok edildi ,meydan gericilere kaldı.Din eğitiminde din  falan öğretilmiyor,Emevi propagandası yapılıyor.

Feto nun mecburi din dersleri için Kenan Evren’e teşekkür ettiğini unutmayalım.

Sonuç olarak siyasi İslam tek adamlığa dayanıyor.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi