Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1543864
Aktif: 35
Bugün: 1950
Dün: 2317
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
259 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
115 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
255 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
228 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
214 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
213 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
250 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
217 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
197 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
205 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
232 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
221 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kevkanî - Mücahit Özden HUN

Kevkanî

Yazar: Mücahit Özden HUN |  Tarih: 13 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 5429


Değerli okuyucular! Bugün size ibret alınması gereken ilginç bir olay anlatacağım. Hikayemize başlamadan önce sizlere KEVKANÎ nedir onu tanımlamam veya açıklamam gerekir. Kevkanî Kürtçe bir kelimedir. Sözlüğe bakarsanız Kevaknî’nin karşılığı olarak “sapan” kelimesini verir. Halbuki aralarında dağlar kadar fark vardır. Sapanın resmi aşağıdadır. Iğdır’da çocukluğumuzda “sapan” kelimesine “kuşeten” derdik. Kuşeten yapmakta ustalaşmış çocuklar vardı. Kaysı ağaçlarının arasına dalar Y harfi şeklindeki dalı özenle koparırdı. Patlak bisiklet tekerleri içindeki lastik uzun ve ince kesilir, sapana sıkıca bağlanırdı. Taşın konulacağı genellikle deriden bir yuva da aşağıdaki şekilde sapana eklenirdi. Kuşeten kullanma konusunda uzmanlaşmış çocuklar vardı. Çok uzaktan istediği hedefi şaşırmadan vurabilirlerdi. Bazen mahalle arası kavgalar olurdu, kuşetenle ortalık savaş alanına dönerdi.

 

 Resim_1: Sapan

 

Resim_2: Kevkanî

Ancak kevkanî ‘nin sapanla biraz benzerliği (taş atma) yapılış şekli oldukça farklıdır. İşin ilginç yani dağ köylerindeki çocukları kuşeteni bilmez, obadaki çocuklar da kevkanîden habersizdi. Değişmeyen bir şey vardı: Çocuklar sapan veya kevkanilerini övünçle boyunlarına asar, öyle dolaşırlardı.

Şimdi sıra geldi sizlere kevkanî’yi tanımlamam ve açıklamam…

Kevkanî baştan sona iple örülmüş bir taş fırlatma alettidir. Taşın konulacağı yer halı gibi dokunurdu. Avuç içinden biraz daha büyük olan bu halıya muhteşem desen verenler vardı. Cemile Halamın oğlu Halis Gül ve Gülizar Halamın oğlu Merhum Mehmet Aktaş bu konuda büyük bir yetenek sahibiydiler. Özellikle şehirden (Iğdır’dan) yayla için gelmiş biz çocuklar her iki halamızın önünde sıraya girer bize kevkanî yapmalarını isterdik.

Kullandıkları ip halı dokumada kullanılan rengarenk iplerdi. Taşın konulacağı küçük halı şeklindeki bölüm bittikten sonra sıra kolları örmeye gelirdi. 8-9 farklı renkteki ipleri öyle bir ustalıkla örerlerdi ki insan bakmaya doyamazdı. Örülen kollar çelik bir halat gibi güçlü olurdu. Halıya özel bir teknikle monte edilirdi. İpin bir ucuna halka yapılır, sağ elin orta parmağına geçirilirdi. Şakasız yarım kiloya kadar taşları halıya yerleştirip fırlatmak mümkündü. Kural şuydu: Genellikle cevizden daha büyük taşlar halının içine yerleştirilir, boşta olan uç da avuç içinde sıkıca tutulurdu. Kevkanîyi başınızın üzerinde beş-on kez sallayıp yeterli momentum ve hız kazandığını anladığınızda avucunuzda tutuğunuz ucu serbest bırakır taşı fırlatırdınız. Önce yere göğü inleten bir şaklama sesi duyulur, taş da kurşun gibi fırlar giderdi. Kevkaniyle atılan taşın şiddeti sapanla atılan taşın şiddetinden çok daha güçlü ve uzun mesafeli olurdu.

Sapanın gücüyle kevkanî’nin gücünü karşılaştırmak bir bakıma tabancayla BIXI denilen ağır silahın karşılaştırılması gibi bir durum olur. Kevkanî ile çok uzak mesafelere taş fırlatmak mümkündü. Genellikle her çobanın yanında mutlaka bir kevkanî olurdu. Uzaklaşan bir keçinin yönünü değiştirmek hatta kurtları uzaklaştırmak için kevkanî kullanmak işlerini kolaylaştırıyordu. Benim de muhteşem desenle örülmüş bir kevkanîm vardı. Onunla yatar onunla kalkardım.

Bir parantez açmak isterim: Hepiniz Kutsal Kitaplarda geçen Davut-Golyat hikayesini biliyorsunuzdur . Bir savaşta Hz. Davut, kendisinden oldukça iri ve güçlü bir adam olan Filistli Golyat ile karşı karşıya gelir. Davut, Golyat’tan çok daha kısa ve güçsüz olmasından dolayı yenilgiye uğrayacağı düşünülür. Çünkü, Golyat’ın oldukça donanımlı bir zırhı ve mızrağı vardır, buna rağmen Davut

elindeki kevkani yardımıyla küçük bir taşı Golyat’ın kafasına isabet ettirir ve onu yenmeyi başarır.

 

Resim_3: Hz. Davut’un kevkanî ile dev Golyat’a taş fırlattığı an

Evet, niçin anlattın bütün bunları?

Yanılmıyorsam Merhum Gurci Halamdan duymuştum:

Bir gün bir çoban koyunları ve keçileri alır, köyden çok uzakta dağın yamacına varır. Koyunlar ve keçiler otlarken, çoban da bir taşın dibine uzanıp kavalını çalmaya başlar. Sadık köpekleri de baş ucunda yere uzanmış efendilerinin nmelodisine kulak verip tatlı bir uykuya dalmışlardır.

Birden köpeklerden birisi başınıı kaldırır, kulağını sağa sola çevirir, sesin geldiği yöne doğru koşar. Çoban da birşeyler yanlış gittiğini anlayıp, köpeğin gittiği yöne seğirtir. Bir oğlak (keçi yavrusu) kayadan uçuruma doğru yuvarlanmış, 10 metre aşağıdaki kayaya takılıp kalmıştır. Düşse onlarca metre derinlikteki dereye (neval) yuvarlanacak, kurtulma şansı olmayacaktır. Oğlakın annesi de uçurumun başına gelip yavrusu için melemeye başlayınca çobanın yüreği bu acıya dayanamaz olmuş .

Çoban kesin ve kaygan kayadan aşağı inip oğlakı çıkarmasının mümkün olmadığını anlamış. Ne yardım alabileceği kimse vardır ne de tutunarak aşağı inebileceği bir ip! Köy ise çok uzaktadır. Yardım getirinceye kadar zavallı oğlak dengesini kaybedip uçuruma yuvarlanacaktır. Çaresiz bir şekilde sağa sola koşturmuş, uzakta bir zevi (dağ yamacındaki buğday tarlası) görmüş. Aklına bir fikir gelmiş. Bir çırpıda tarlaya koşmuş, yarım metreden fazla boy atmış buğdayları saplarından koparıp deste halinde yukarı taşımış. Kevkanî örmede

ustalaştığı için buğday saplarını 6-7 dalını içi içe örecek şekilde yuvarlak bir ip gibi örmüş. Çok geçmeden elinde 15-20 m uzunluğunda ottan bir ip vardır.

İpin bir ucunu bir taşa dolamış diğer ucunu da oğlakın olduğu yere sarkıtmış. Boynundan hiç eksik etmediği kevkanîsiyle oğlaka doğru yavaş yavaş inmiş. Hayvanı ürkütmeden kucağına almış. Kevkaninin ipleriyle hem arka hem de ön ayaklarını bağlayıp, sanki bir avcı silahını omzuna atıyormuş gibi oğlağı omzuna atarak yukarı tırmanmış. Oğlakın ayağındaki ipleri açmış, annesine kavuşturmuş.

ALINMASI GEREKEN DERS

Özellikle gençliğe seslenmek istiyorum! Hayatta karşınıza çözülmesi imkansız (!) gibi gözüken durumlar hep çıkacaktır. Bunları şu an sıralamak istemiyorum. Yapmanız gereken umutsuzluğa kapılıp oturmak değil, bu çoban gibi çözüm bulmak için uğraşmaktır. Eğer bu çoban kevkanî örmesini bilmeseydi buğday sapından ip öremeyecek ve yine kevkanisi olmasaydı oğlakın ayaklarını bağlayıp sırtında taşıyamayacaktı. Gençler, umutsuz olmayınız! Çaba gösteriniz! Göreceksiniz yaşam çaba gösteren herkesi ödüllendirmektedir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi