Corona Van ve Iğdır Ekonomisini Nasıl Etkiliyor? Corona virüsün Türkiye'nin sınırlarına dayanması paniğe sebep olurken İran ile tica...           • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Basın Duyurusu Emeklilerimiz Hakkında Yapılan Olumsuz Haberler Kesinlikle Gerçeği Yansıtmamaktadır Bazı b...           • Tapu Müdürü Erol Usta’dan Rektör Alma’ya Nezaket Ziyareti Iğdır Tapu Müdürü Erol Usta, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Me...           • Üniversite ile MEM, İŞKUR’la Mesleki Eğitim Kursu Protokolü İmzaladı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • “İş Kulübü” Öğrencileri Sertifikalarını Aldı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • İlkin İdris Aliyev Ürettiği Robotla Onur Belgesi Aldı Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi İlkin İdris Aliyev, ür...           • İl Tarım Köylerde Çiftçi Eğitimlerine Başladı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2019-2020 yılı &c...           • 76 Iğdır Belediye Spordan Eş Başkanlara Ziyaret Iğdır amatör liginde mücadele eden 76 Iğdır Belediye Spor Kulüp Başkanı ve Iğdır Be...           • Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi İtalyan Bilim İnsanları Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi. &Ccedi...           • Atletizm Geliştirme Projesinde Madalyalar Verildi Atletizm Federasyonu faaliyet programında yer alan Atletizm Geliştirme Projesi Finali Iğdır Gen&cc...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1546746
Aktif: 37
Bugün: 733
Dün: 2420
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
266 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
121 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
263 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
221 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
229 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
224 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
203 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
212 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
234 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
236 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
228 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Bedeli çile Olan Bir Aşk Hikayesi - Av.Mahmut ALINAK

Bedeli çile Olan Bir Aşk Hikayesi

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 17 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 218


Dün Kars’ın bir mahallesinde seksenli yaşlarda yoksul bir kadını ziyaret ettim. Kırık dökük tahta bir barakadan içeri girilen tek gözlü bir odada tek başına yaşıyordu.

Odanın sıvası rutubetten öbek öbek dökülmüştü. Kömür sobasının göz göz çürümüş borularından etrafa gözleri yakan kesif bir duman yayılıyordu.

Daracık bir pencereden solgun bir ışıkla aydınlanan odanın döşemesi betondu; yarısı eski bir kilimle, diğer yarısı da kartonla kaplanmıştı. Yaşlı kadın sobaya yakın bir minderde oturuyordu.

Bedeni eriyip küçülmüştü, yaşlılık lekeleri ile beneklenen esmer yüzü kırışıklarla çizik çizikti ve dudakları yitmiş dişsiz ağzı içeri göçmüştü. 

Kısık kahverengi gözlerini yerden kaldırmadan ölü bir sesle konuşuyordu. Kaldığı mezarsı evi mahalleden bir hayırsever vermişti. Göğsü her nefeste körük gibi kalkıp inerken, “Allah iyi insanlardan razı olsun, yoksa bu kış günü ne yapardım” dedi.

Sağlığını sordum. Ülser, nefes darlığı, kalp ve tansiyon hastası olduğunu söyledi. Göğsünde ve sırtında sık sık şiddetli ağrılar oluyormuş. “Beni bazen komşular hastaneye götürüyor, bazen de ambulans çağırıyorlar,” dedi. Bazı geceler ağrıları depreştiğinde, onu hastaneye götürecek kimse olmadığı için sabaha kadar iki büklüm beklemek zorunda kalıyormuş.

SIRTINA BİR HANÇER SAPLANMIŞ GİBİ ÜRPERDİ

“Kimsen yok mu, çocukların nerede” diye sordum. Sırtına bir hançer saplanmış gibi ürperdi, yüzü acıyla kasılırken ağzında bir hıçkırık titremesi kımıldadı. Acıklı bir sessizliğe gömüldü, cevap vermedi.

Hikâyesini dışarı çıkınca bir komşusu anlattı. Yaşlı kadın hiç evlenmemişti. Gençliğinde bir çocuğa âşıkmış. Ama babası o çocukla evlenmesine şiddetle karşı çıkmış. Kız aylarca gözyaşı dökmüş, fakat yine de babasının inadını kıramamış.

Sevdiği gençle kaçıp başka diyarlara gitmek istemişler; ama ne o, ne de sevdiği genç buna cesaret edebilmiş. Genç kız pek çok taliplisi olmasına rağmen kimseyle evlenmemiş. Sevdiği genç de başını alıp bilinmedik bir yere gitmiş, onu bir daha gören olmamış. Hayat bir süre sonra pençelerini göstermeye başlamış, kızın anne ve babası bir kazada ölmüş. Yoksulluk rüzgârları kapısını çalınca, o da geçinebilmek için evlere temizliğe gitmiş.

“Keşke o zaman taliplilerinden biriyle evlenseydi,” dedi komşusu. “Şimdi hiç değilse ona bir bardak soğuk su verecek bir kimsesi olurdu.”

Yaşlı kadın aşkı uğrunda şimdi bu çileli hayatla ağır bir bedel ödüyordu.

Peki, aşk mı hayatı yenmişti, yoksa hayat mı aşkı? Zafer tacı hangisinin hakkıydı?

Yaşlı kadın eski gençlik günlerine dönse acaba yine öyle mi davranırdı?

Yoksa aklın çağrısına mı uyardı?




Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi