Corona Van ve Iğdır Ekonomisini Nasıl Etkiliyor? Corona virüsün Türkiye'nin sınırlarına dayanması paniğe sebep olurken İran ile tica...           • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Basın Duyurusu Emeklilerimiz Hakkında Yapılan Olumsuz Haberler Kesinlikle Gerçeği Yansıtmamaktadır Bazı b...           • Tapu Müdürü Erol Usta’dan Rektör Alma’ya Nezaket Ziyareti Iğdır Tapu Müdürü Erol Usta, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Me...           • Üniversite ile MEM, İŞKUR’la Mesleki Eğitim Kursu Protokolü İmzaladı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • “İş Kulübü” Öğrencileri Sertifikalarını Aldı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • İlkin İdris Aliyev Ürettiği Robotla Onur Belgesi Aldı Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi İlkin İdris Aliyev, ür...           • İl Tarım Köylerde Çiftçi Eğitimlerine Başladı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2019-2020 yılı &c...           • 76 Iğdır Belediye Spordan Eş Başkanlara Ziyaret Iğdır amatör liginde mücadele eden 76 Iğdır Belediye Spor Kulüp Başkanı ve Iğdır Be...           • Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi İtalyan Bilim İnsanları Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi. &Ccedi...           • Atletizm Geliştirme Projesinde Madalyalar Verildi Atletizm Federasyonu faaliyet programında yer alan Atletizm Geliştirme Projesi Finali Iğdır Gen&cc...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1546736
Aktif: 40
Bugün: 698
Dün: 2420
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
266 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
120 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
263 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
221 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
229 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
224 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
203 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
212 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
234 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
236 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
228 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Son Yolculuk - Av. Ayhan Erkmen

Son Yolculuk

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 23 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 155


Birisinin hüzünle terk ettiği yere, diğeri hüznünü taşımıştı. Ayrı zamanlar ve ayrı mekanların insanlarıydılar ama ortak kaderleri; Ezidilik, ferman, göç ve sürgün, onları aynı yerde buluşturmuştu. Şair Asya Xerzan’ın, yedi yaşındayken terk edip Avrupa’ya gitmek zorunda kaldığı köyü Qorıx* Şengalili yetmiş yaşındaki Naam annenin fermandan kaçarken soluklandığı kamp mekanıydı. Telefonda, köylerini ziyarete gideceğimizi söylediğimde, mutluluktan bir süre nutku tutuldu, ne diyeceğini bilemedi Asya, kekeledi, peşi sıra suyunu içmemiz için çeşmelerin isimlerini bir çırpıda, teker teker saydı. ‘Gagol dağına benim gözümle bakmayı unutmayın’ dedi ve ‘köyün aşağısından akan çaya, benim için köyden bir şey bırakın’ dediğinde; sanki Qorıx köyünün aşağısından akan çay, o ‘bir şeyi’ alıp, ta Almanya’nın doğu yakasındaki, ona götürecekmiş gibi bir hasretle söylediğinden, burnum sızladı. Kendimden de biliyorum ki köyde doğan insanın ruhu, köyü terk etmiyor. En güzel rüyalarının bir yerinde hep o köy oluyor. Binlerce kilometre uzakta, her şeyin elinin altında olduğu bir metropol kentinde yaşasan bile bu değişmiyor. Hele birde sürgünsen, geride bıraktığın her şeyin azapta olduğu düşüncesi, yiyip bitiriyor seni.

Asya’nın yüreğindeki yeri yurdunun ‘has bahçesi’ olan Qorıx’da, bir aile dışında, 2014 yılına kadar kimsecikler kalmamış. Çamurunu, anne ve babasının yoğurup kalıplara döktüğü, üstü kavak ağacı ve kamışla örülü, pembeye boyalı kırmızı toprak sıvası yer yer dökük kerpiçten evleri, gidişin yasını tutuyordu. 74. Ferman’dan kaçan Şengalliler için, kurulan mülteci kampı ile yıllar sonra köye buruk bir canlılık gelmiş. Şengal’den sürgüne yol alan Ezidiler için Avrupa’ya gitmenin durağı olmuş Qorıx. Bu durakta 6 yıldır çadırlarda kalanlar var. Yetmiş yaşındaki ‘Naam’ anne, üzerinde Ezidi kadınlarının giydiği beyaz geleneksel elbise, beyaz tülbendinin önünden gözüken, ortadan ikiye ayrılmış beyaz saçları, bembeyaz teni ve tombul yanakları ile bir meleği andırıyordu. ‘Bu yolculuk senin için zor olmayacak mı ana?’ diye sorduğumda. Gözyaşları bir anda sel oldu. Ah canım anam, ağlamak için benimi bekledin, yüreğim yandı… Bir yandan ağladı, bir yandan da geride bıraktığı eşinin mezarını, sekiz çocuğunu, kardeşlerini anlattı. Küçük oğlu yola düşünce, ana yüreği elvermemiş, onu yalnız bırakmayıp sürgünü yol eylemiş.

Gittiğimiz gün kamp hüzünlüydü, o gün sekiz aile Avustralya yolcusuydu. Gidenler buruk bir sevinç içindeydiler. Kimisinin komşusu, kimisinin kardeşiydiler. Kim bilir belki bir daha görüşemeyeceklerdi. Geçmiş fermanlardan biliyorlardı ‘bu gidişlerin dönüşü hiç olmamıştı’ bunun da olmayacaktı, vedalaşmalar kabus gibiydi. Yaşamlarında, temenniler hiç gerçekleşmemişti. Ruhlarını avuçlayıp ziyaretlerine, çocuk dünyaları köylerine bırakmışlardı. Bu fermanlarla savrulmamış bir kuşak olacak mıydı acaba?

Travma sinince insanın üstüne, ölümden kaçıp başka diyarda yaşasa da, mutlu olamıyordu insan. Asya’nın ‘ben gördüm ama kimseler görmesin, annelerin yüreği gurbet diyarda taş kesilmişti’ şahitliği, yanan yüreğinin çığlığıydı. Bir masalda, herkesin gökyüzünde bir yıldızının olduğu anlatılırdı. Ezidilerin ‘yıldızları göğün üvey evlatları’ gibiydi. Koskoca gökkubbede niye bir yerde kök salmıyor, hep hazanı yaşayıp, savruluyordu?

Gurbet elde, karabulutlar serini sarıp, hasretlik kavurunca ‘bir tavus kuşunun kanatlarında Şengal dağını dolaşmak ister yürek’ ama tayyareler öyle biteviye zulüm yağdırmış ki Şengalin göğüne, tavus kuşları göç güzergahlarından geriye dönmez olmuş.

Gurbette yaşamak zorunda bırakılan Ezidiler ancak son yolculuklarını köylerine yapıyorlar. Ölünce, sevdikleri onları ruhları ile buluşmaları için köylerine getiriyorlar. Asya’nın şiiri bu acı yolculuğun vasiyeti gibidir.

‘Tan ağarınca Eyşana Eli’nin sesi ile yolcu edin beni, kırmızı topraktan isimsiz çocukların yattığı mezarlığa.’ Şiirler Asya Xerzan’ın ‘Dengê Bêdengiyê’ kitabından * Qorıx: Beşiriye bağlı Uğurca köyü
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi