Iğdır'a Atanan Öğretmenler Çiçekler Ve Hediyelerle Karşılandı Eğitim-Bir-Sen Iğdır şubesi, Iğdır'a atanan Öğretmenleri çiçeklerle ve hediyele...           • "Boyun Ağrınızın Olmaması Tamamen Sizin Elinizde" Yapılan araştırmalara göre kişilerin yüzden 85’nin hayatları boyunca mutlaka bir d...           • Eksik: Dr.Erez'in Adının Devlet Hastanesine Verilmesi Talebi olumludur Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, TBMM’de Covit19 ile m...           • Van’da Kürtçe Tabelalar Tekrar Asılmaya Başlandı Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldıktan sonra tepk...           • Iğdır Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği Çalışmaları Sürüyor Iğdır Aşağı Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği 1.Kısım İnşaatında Çalışmalar Hız ...           • Pandemi Döneminde Saç Sağlığı Sorunları Arttı Saç Ekim Direktörü Yasemin Gülgör, pandemi döneminde yaşanan stres...           • Iğdır’da Korona Virüs Denetimleri Sürüyor Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim’in talimatları doğrultusunda oluşturulan denetim ekipleri,...           • İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi! İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri" konul...           • SERKA Desteğiyle SPSS & AMOS Eğitimi Yapıldı Iğdır Meslek Yüksekokulu bünyesinde Iğdır Üniversitesi ve Serhat Kalkınma Ajansı (S...           • Iğdır İŞ-Kur’dan Toplum Yararına Programlar (TYP) Hakkında Duyuru Iğdır Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplum Yararına Programlar (TY...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1698560
Aktif: 44
Bugün: 1078
Dün: 2160
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
896 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1164 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1153 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1400 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1225 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1116 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1005 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1173 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1048 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1086 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1162 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1072 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1108 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1095 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1056 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Zadina Şakır’ın Acısı - Av. Ayhan Erkmen

Zadina Şakır’ın Acısı

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 09 / 02 / 2020 |  Yazı Okunma: 415


Dewrêşê Evdi ve Edule’nin sevdasını yüreğime nakşeden, Zadina Şakır’ın büyülü sesi, çocukluk hafızamın en kıymetli hazinesidir. Şimdi dahi dinleyince, zaman mefhumunu yitiriyor, kendimi Erivan Radyosu’nun dinlenildiği odanın bir köşesinde buluyorum. Dewrêşê Evdi’nin köyü Oğlakçı’yı ziyarete gittiğimizde, Zadin’in sesi gün boyunca yüreğimde çınlayıp, hafızamda kelimeler biriktiriyor. Zadina için çıktığım yolculukta, Dengbêj Aslika Qadır, şair Mırazê Cemal, sanatçı Serhat Adar ve yazar Tîmûrê Xelîl, yürek heybelerindekini büyük bir teveccüh ile paylaştılar. Ve Zadina’nın acılar yumağı yüreğine erdiğimde, anladım ki hawarı, sadece Dewrêşê Evdi ve Edule’nin acısına dair değil, bir yanıyla da kendisineymiş. Ailesi 1917’de yaşanan travma ve büyük göçün mağduru. Digor’un Hesocano köyünden, Ermenistan’a göç ettikleri yıllarda doğan baba Şakır, İkinci Dünya Savaşı yıllarında doğan çocuğuna, Zadina ismini veriyor. İnternette dolaşımında olan tek kare fotoğrafı ne çok şey anlatıyor; yay gibi kaşları, zeytin tanesi gözleri, uyumlu, ufak ve biçimli yüz hatlarıyla sanki bir masal perisi. Lakin perinin kaşına, bakışına ve dudağının kıvrımına hüzün oturmuş.

Erivan Radyosu’nun kurulduğu yıllarda, kadın dengbêjlik geleneği her ne kadar toplumunda yaygınsa da sesini radyoda kayıt altına alıp, radyodan stran söylemek, ayıp karşılanıyormuş. Gulizera Etar, Susıka Sımo ve Zadina Şakır bu manada büyük bir cesaret gösterip, tüm ayıplamalara, kopartılan yaygaraya ve dedikoduya rağmen aşkla bağlı oldukları kültürün, radyodaki ilk kadın sesleri oluyorlar.

Dengbêj Susıka Sımo ile yakınlıklarından olsa gerek, benzer bir evlilik yapar. Ezidi gelenekleri dış evliliği yasaklamasına rağmen o bu yasağı yadsıyıp, bir Ermeni gencine kaçar. Babası Şakır geleneklerine çok bağlı bir insandır; Zadina en sevdiği ve ruhuyla bağlı olduğu çocuğudur. Bu kaçışı gururuna yediremeyip, kendine hakaret sayar. Zadina’nın tüm arayı bulma çabalarına yüz çevirip, af etmez ve o kahrından ölür. O andan itibaren hüzün gelip, Zadina’nın yüreğine oturur. Taziyesine gidemediği, müsebbibi sayıldığı baba acısı dert olup, ömrüne yayılır.
Zadina, Susıka Sımoya karşı tolere edilen toplumsal tecridin, kendisine karşı bu kadar katı uygulanacağını hesaplamamıştır. Yalnızlık canını yakmaya başladığında, eşinin ve çocuklarının yoğun sevgisi, yüreğindeki boşluğu doldurup, derdine derman olmaz. Huzur hüznün önüne geçip, pişmanlık yaşamasını engelleyemez.

 Zadina Şakır

Halbuki değil Susık’a, Ezidilikteki evlilik yasağı; Zadina’nın sesinde yankılanan Dewrêşê Evdi ve Edule’nin sevdalarına karşı da tahammüllüdür. Edule, Müslüman kızıdır. Belki de toplum, kendisi için ölüme yürüyene bu sevdayı hakir görmüyor ya da Dewrêş’in dönmeyeceğini bildiğinden midir ne, tavır almıyor. Dewrêşê Evdi’nin destan formatlarının birinde, Edule’nin gönlü, Dewrêş’in gümüş tepsiden, kahve fincanını kaldırmasına razı gelmiyor. Biliyor ki, bedeli ölümdür ve bunu Dewrêş’ine yakıştırmıyor. Ama Dewrêş bedeli gözü almasaydı, acaba ismi Edule ile anılır olur muydu?

Aşk gözü karadır. Edule ile Dewrêş’in aşkında sonun ölüm olacağı aşikârdır. Dewrêş toplumun selameti için canı göze alır ve aşıklar ölür. Zadina, toplumun kendisinden kaçışını göze alır, aşıklar değil, aşkları ölür.
Edule’nin sevdiği onu her şeyi ile sever. Zadina’nın sevdiği sadece onu sever. Edule’nin sevdiği kavmine zulmü dert edinir, başını verir; Zadina’nın sevdiğininse kavmine zulümden haberi yoktur.

Edule kavuşamadığına yanar, perişan olur; Zadina kavuştuğuna yanar, pişman olur.

Dewrêş öldüğünde Edule de ölür. Duyan herkes yanar, yasa boğulur. Zadina 2008 yılında 65 yaşındayken, Erivan’ın merkezinde, Rosiya sinemasının önünde otobüsten inerken, kalp krizi geçirip yere yığıldığında ‘wi bavo’ diye feryat eder. Nasıl ki babasının son yolculuğunda acısı ile baş başa ve yalnızdıysa; çıktığı son yolculuğunda hepten yalnızdır. Yaşama veda ettiğinde, yıllar toplumsal tecritten bir şey almadığından, sessiz, sedasız ve ‘kimsesiz’ defnedilir. Stranları ile ruhlarına dokundukları, tabutuna dokunmaz. Öldüğünü kimileri duyar, kimileri duymaz, kimileri duymazdan gelir, kimileri derinden yanar, kimileri ise…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi