Sağlık Bakanı Koca, Dilucu’nda İncelemelerde Bulundu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca helikopterle Dilucu Sınır Kapısına geldi ve sahra hastanesini ziyaret...           • Mum Işığında Adalet Aradılar İstanbul, Kadıköy’de Hocalı Soykırımı’yla ilgili bir protesto yürüy&uum...           • Memur-Sen Şube Başkanı Erkan Çiğdem’den Hocalı Katliamı Açıklaması Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şube Başkanı ERKAN ÇİĞDEM’den Hocalı Katliamıyla il...           • Iğdır Ovası Sulaması Ortak Tesisler Onarım Sözleşme İmzalandı Iğdır ovası sulaması ortak tesisler onarım 2. Kısım işine ait sözleşme imzalandı. Iğdır Ovas...           • Mevlana İlkokulunda Özel Eğitim Sınıfları Açıldı Rektör Alma Mevlana İlkokulunda Özel Eğitim Sınıflarının Açılışına Katıldı. Iğdı...           • Psikolog Begüm Sevinç: Koronovirüs Ruh Sağlığınızı Etkilemesin Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi uzmanlarından Psikolog Begüm Sevinç son ...           • Rektör Alma Özel Mısra Göleli Bakım Merkezini Ziyaret Etti Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır kent merkezinde bulun...           • Corona Van ve Iğdır Ekonomisini Nasıl Etkiliyor? Corona virüsün Türkiye'nin sınırlarına dayanması paniğe sebep olurken İran ile tica...           • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Basın Duyurusu Emeklilerimiz Hakkında Yapılan Olumsuz Haberler Kesinlikle Gerçeği Yansıtmamaktadır Bazı b...           • Tapu Müdürü Erol Usta’dan Rektör Alma’ya Nezaket Ziyareti Iğdır Tapu Müdürü Erol Usta, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Me...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1548383
Aktif: 37
Bugün: 684
Dün: 2275
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
274 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
133 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
274 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
245 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
230 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
228 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
266 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
231 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
239 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
213 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
221 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
244 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
244 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
241 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

CHP Yarıştan Niye Korkar? - Ayhan ONGUN

CHP Yarıştan Niye Korkar?

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 11 / 02 / 2020 |  Yazı Okunma: 179


İktidar adayı Ana muhalefet partisi CH-P, il kongrelerini tamamlayarak Mart ayında yapılacak kurultaya hazırlanıyor.

İlçe kongreleri bitti, önümüzdeki günlerde il kongreleri de tamamlanır. Peki bu kongreler niye yapılır? Sakın ola, parti örgütleri yaptıkları çalışmaları anlatır, geçmişte yaptıklarının hesabını verir, yapacakları projeleri anlatır demeyin!

Çünkü şu ana kadar yapılan hiçbir kongrede böyle bir şey görmedik.

Gerek il ve gerekse ilin adayını belirlemeye yönelik ilçe kongrelerinin tek amacı vardır. Partiye hakim olan zihniyetin parti içi iktidarını pekiştirecek kurultay delegelerinin belirlenmesi için yapılır kongreler.

Ardından da başkan ve adamlarının isteği doğrultusunda oluşturulan kurultay delegeleri, belirlenen Genel Başkan ve Parti Meclisi üyelerini sözüm ona seçerler.

Erdoğan’ı tek adamlıkla suçlayan CHP de giderek bu tek adam saltanatını çok sevdi.

Kılıçdaroğlu buyurmuşlar; “iktidara ilerliyoruz, tüm kongreler tek adayla yapılsın!”

Şimdi görüyoruz tek adamla kongre yapılan yerlerde ne kadar ilgi var, heyecan ne durumda, coşku var mı? Bu nasıl bir anlayıştır, bu nasıl bir iktidar hazırlığıdır, anlamak mümkün değil. Oysa CHP gibi bir partide parti içi yarış her zaman iç dinamikleri harekete geçirir, heyecan, coşku ve motivasyonu artırır.

Birden fazla adayın, parti içinde bölünmeye, kavgaya, küskünlüklere neden olur ve orada başarılı olunamaz iddiasının hiçbir geçerliliğinin olmadığını bir önceki İstanbul seçimlerinde gördük. Canan Kaftancıoğlu kıyasıya bir yarış sonunda 7 oy farkla kazanmış olmasına karşın son yerel seçimlerde inanılmaz bir performans göstererek CHP ye İstanbul’u kazandırdı.

Son yapılan kongrede *Keşke adaylarla yarışabiliyor olsaydık. İsimlerin hiçbir önemi yok. Çok adaylı bir kongreyi kendi adıma ben de çok arzu ettim. Hatta kimi dostlarım bana dediler. ‘Neden çok adaylı istiyorsun. İçinde ezip geçme gibi bir duygu mu var’ dediler. Dedim ki, bizim partimizde hiç kimsenin ezip geçme

gibi bir duygusu olmaz. Demokrasiye katkımız olsun diye bunu istiyorum.” Diyerek parti içi demokrasi ve yarışın önemine dikkat çekti.

İnanıyorum ki, Genel Merkez, kazanabileceğini bilseydi kesin olarak Canan Hanımın karşısına aday çıkarırdı.

Çok özel durumlarda , stratejik davranarak kesin kazanacağınız, başarılı olacağınız bir adayda ısrarlı olabilirsiniz. Bu örgüt başkanları için de belediye başkanları için de geçerlidir. Ancak o durumda bile bir kriter belirlersiniz.

Örneğin; oyunu Türkiye ortalamasının üstünde tutan örgüt başkanları ve belediye başkanları yeniden seçilmelidir gibi bir tavsiye kararı olabilir.

Ama Muğla gibi Büyükşehir seçimlerinde yüzde 14 civarında oy kaybeden, elindeki önemli bazı belediyeleri kaptıran İl Başkanı hangi gerekçelerle ısrarla ve inatla tek aday olarak kongreye götürülüyor. Kaldı ki koşulsuz CHP ye destek veren HDP nin oyları da bu sayıya dahildir.

İl Kongresine gidenler görmüştür, ne heyecan, ne coşku, ne birlik mesajları ne de geleceğe ilişkin bir umut.

Sonra da kalkıp kimileri “Muğla İl Başkanı Zeybekoğlu güven tazeledi” ya da “Zeybekoğlu yeniden seçildi” diyorlar.

Kim, kimi seçti, kime karşı kazandı? Bu durum tüm kademeler için geçerli kuşkusuz.

Sandıktan, yarıştan korkan bir partinin demokrasi anlayışının yeniden sorgulanması gerekir.

İktidar olmak istiyorsanız, parti içi yarıştan korkmayacaksınız.

Örgüt içinde eşit koşullarda, baskı ve yönlendirme olamadan yapılan her türlü yarış partiyi büyütür, güçlendirir, umudu yeşertir, heyecan ve coşkuyu artırır.

Ülkede iktidar olmak yerine parti içi iktidarı hedefleyenlerin bunu anlaması, daha doğrusu kabul edebilmesi zor olsa da CHP nin başarılı olmasının tek yolu vardır.

Parti içi demokrasiyi hakim kılmak. Kendi içinde demokrasiyi uygulayamayan bir partinin ”ülkeye demokrasi getireceğiz” iddiasına kimse inanmaz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi