İlçe Tarım Müdürü Salih Akkuş'tan Örnek Davranış Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde İlçe Tarım Müdürü olarak gö...           • HDP'li Vekil Habip Eksik: AKP Çalmak İçin Kayyım Atıyor Halfeli Belde Belediyesi'ne kayyım atanarak eşbaşkanı Hasan Safa’nın tutuklanmasına tepki g&...           • Bahar Aylarında Çok Çeşitli Beslen Bağışıklığını Güçlendir Sağlıklı ve dayanıklı bir metabolizma için öncelikle her gruptan doğal besinleri t&uum...           • Ağaçları Budayan Belediye, Kendi serasından 70. Bin Çiçek Ekimi Yaptı Park Bahçeler Müdürlüğü Bahar Aylarının Gelmesi İle Birlikte Çal...           • Taddef Genel Başkan Yardımcısı Ünsal: Ermeniler Soykırımcı Bir Millet Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu(Taddef) genel başkan yardımcısı ve basın s&...           • Tekstil Sektöründen Anadolu’ya “Corona Virüs” Göçü Olacak Asgari Ücretle Geçinen Tekstil Çalışanı Desteklenmeli. Tekstilin önde gel...           • Iğdır Belediyesinden Larvasit Mücadelesi Iğdır Belediyesi tarafından İl etrafında bulunan kanallarda sinek yumurtasına (Larvasit) karşı m&u...           • İl Emniyet Müdürü: Hava Güzel… Hayat Daha Güzel… Evde Kal Iğdır… Değerli Iğdırlı Hemşerilerimiz, Korona virüs hastalığı 2019 (KOVİD 19) insanları etkileyen ş...           • Yerine Kayyım Atanan Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart...           • SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın Çin’de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarında mücadele eden ve...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1574500
Aktif: 26
Bugün: 615
Dün: 2077
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
358 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
216 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
384 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
340 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
297 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
300 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
345 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
305 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
321 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
288 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
282 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
303 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
311 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Adalet Herkese Gerek - Av. Ayhan Erkmen

Adalet Herkese Gerek

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 19 / 02 / 2020 |  Yazı Okunma: 313


“Padişah mührü bile olsa cebinde,

Bir vaadi yok kimseye hayatın.

Aşkın sihirli gücüyle,

Dünyaya iyilikler saçtığımız mutlu anların toplamıdır hayat.”

2011 yılında yine bir tutukluluk deminde yazdığı ‘1918, Aşk, Hicran ve İsyan’ kitabında hayatı böyle tanımlıyor yazar ve şair Mahmut Alınak. 9 yıl sonra 10. kez tutuklanınca onun destanından bir alıntı ile başlamak istedim.

Avukat, milletvekili ve -yüreğime en yakın mesafeden- yazar ve şair Mahmut abiyi, kovsalar dahi çok iyi biliyorum ki bu ülkeyi terk etmez. Pazartesi günü yaşanan ve kameralara da yansıyan, tutuklanmasına dair, ayıp ve acı tabloya, hukukçu kimliğimle cevap bulamıyorum; yazdıkları ortadayken ve kaçma şüphesi yokken bir insan ne diye tutuklanır?

Son döneme kadar Kars merkezde yaşamasına rağmen, avukatlık mesleğine ara verip, çok sevdiği köyü Mevrek’te, acı bir öyküsü olan Cemile yarının (uçurum) hemen yanına, taşını taşıdığı, harcını harmanladığı ve çalışan emekçilere keyifle amelelik yaptığı güzel bir ev yapmıştı. Son iki kitabı köyü Mevrek’in ve bu evin ruhunu taşıyordu. Geçmiş hukuksuzluklardan dolayı AİHM’den kazandığı davasından gelen tazminatla, Mevrek ve Digor’un tarihine ışık tutacak bir müzenin projesini hazırlatıyordu.

Bunu da söyleyeceğim ya aşk olsun. Mahmut Alınak, tabiri caizse bu ülkenin kaderi ile nikah kıymış. O kadar tutuklamadan sonra çocuklarını nerdeyse tek başına büyüten eşi Güldane abla Posoflu bir Türk. Gece hükmünü yitirmeden gelenlerin ‘bu aile de ne işin var’ dediği küçük gelini ise Azeri.

Bu ülkenin geleceğini dert edindiğini söyleyenler, sosyolojisine biraz kafa yormalı. Oyuncak dükkânına giren fil gibi dağıtarak olmuyor. Bir yerlerde, birilerinin önemseme inceliği göstermediği, bir şeyler kırılıyor. Avukat Bışar Alınak’ın 3 yaşındaki ikizlerinden sevgili Mir Mahmut’un o küçücük çocuk yüreği ile ‘baba dede gelmedi mi?’ suali, insan olanın yüreğinde derin yara açıyor.

Ve geçmişte babası tutuklandığında avukat olmayı mıh gibi aklına koyan sevgili Bışar Alınak’ın, yıllar sonra, avukat olmasına rağmen, babası onuncu kez mahpushaneye giderken, adaletin tecellisine dair çığlığı bu ülkenin çocuklarının travması, kaderi.

Mahmut Alınak’ın siyaset tarzı alenidir; gizli saklı iş yapmaz, düşündüğünü anında söyler, kendisine dahi saklamaz. İnandıklarına aykırı bulduğu anda HDP’nin siyasetini alenen en şiddetli o eleştirir.

Hukuk fakültesinde ceza dersimize giren hocamız, ‘Adalet mercileri sopa kullanmaz, ışık verir, aydınlatır’ demişti. DGM’deki askeri hâkimlerin son demine yetişmiştim, ilginçti, ön yargıları yıkan, şerh koydukları kararlar oluyordu. Ne acıdır ki bu hamur, daha çook su alacak ve adalet bir gün herkese gerekecek. Ben sanık sandalyesindeyken, kürsüden dalga geçerek pis pis sırıtanlar, gün olup devran döndüğünde, sanık sandalyesinde acı acı ağlamışlardı. O an mütalaamı okuyan savcının, çok sevdiğinden zorunlu aşı dahi yaptırmadığı ikiz bebeklerini düşündüm, hayıflandım.

Mahmut Alınak’ın ‘yazmak cezaevinin bana bir bağışıdır’ dediği yazarlık serüveninde bugüne değin, biri yasaklanmış 10 kitabı yayınlanmış: HEP, DEP ve Devlet / Parlamento’dan 9. Koğuşa/ Şiro’nun Ateşi/ Nazo/ Tarihin Çarmıhında Güneş Ülkesi/ Köpekler Manifestosu/ Ateşte Yıkanmak/ Aşk, Hicran ve İsyan/ Mehmet Tunç ve Bêkes (yasaklandı) ve de Keşke.

Ailenin dillendirmediğini, bitirirken paylaşayım ki olur da belki işe yarar; Mahmut abinin çok ciddi sağlık sorunları var, gözaltına alınmasaydı cuma günü İstanbul’a gidecek, randevu aldığı Acıbadem Hastanesi’nde teşhis için biyopsi verecekti. Bu sürecin uzamamasını temenni ediyorum…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi