İlçe Tarım Müdürü Salih Akkuş'tan Örnek Davranış Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde İlçe Tarım Müdürü olarak gö...           • HDP'li Vekil Habip Eksik: AKP Çalmak İçin Kayyım Atıyor Halfeli Belde Belediyesi'ne kayyım atanarak eşbaşkanı Hasan Safa’nın tutuklanmasına tepki g&...           • Bahar Aylarında Çok Çeşitli Beslen Bağışıklığını Güçlendir Sağlıklı ve dayanıklı bir metabolizma için öncelikle her gruptan doğal besinleri t&uum...           • Ağaçları Budayan Belediye, Kendi serasından 70. Bin Çiçek Ekimi Yaptı Park Bahçeler Müdürlüğü Bahar Aylarının Gelmesi İle Birlikte Çal...           • Taddef Genel Başkan Yardımcısı Ünsal: Ermeniler Soykırımcı Bir Millet Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu(Taddef) genel başkan yardımcısı ve basın s&...           • Tekstil Sektöründen Anadolu’ya “Corona Virüs” Göçü Olacak Asgari Ücretle Geçinen Tekstil Çalışanı Desteklenmeli. Tekstilin önde gel...           • Iğdır Belediyesinden Larvasit Mücadelesi Iğdır Belediyesi tarafından İl etrafında bulunan kanallarda sinek yumurtasına (Larvasit) karşı m&u...           • İl Emniyet Müdürü: Hava Güzel… Hayat Daha Güzel… Evde Kal Iğdır… Değerli Iğdırlı Hemşerilerimiz, Korona virüs hastalığı 2019 (KOVİD 19) insanları etkileyen ş...           • Yerine Kayyım Atanan Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart...           • SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın Çin’de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarında mücadele eden ve...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1574502
Aktif: 30
Bugün: 626
Dün: 2077
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
358 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
216 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
384 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
340 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
297 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
300 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
345 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
305 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
322 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
288 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
282 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
304 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
311 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Çocuklarınıza Kendi Ulusunuzun Adlarını Verin - Murat AKKUŞ

Çocuklarınıza Kendi Ulusunuzun Adlarını Verin

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 19 / 02 / 2020 |  Yazı Okunma: 646


Bir milleti millet yapan önce dili sonra da ismidir. Bir insan dilinden ve isminden kimlik ve kişilik kazanır. Çocuklarımıza kimliğini ve kişiliğini yansıtacak kendi ulusumuzun güzel isimlerini vermeliyiz. Kürt soydaşlarıma önerim; çocuklarınıza Arap ve Yahudi isimler yerine Kürtçe isimler vererek Kültürel mirasınızı yaşatın.

İş yerlerinize, şirketlerinize üretiğiniz ürünlerde kendi milletinizin kullandığı isimleri verin. Arap, İngiliz vb. isimleri tercih etmeyiniz. Kürt kürtçe, Türk'te türkçe isimler vermeli. Bu konuda da yabancı isim hayranlığından vazgeçilmeldir. 

Arap isimlerini tercih edenlere şunu hatırlatmak isterim; Hz. Muhammed yeni Müslüman olanların manaları kötü olduğu için, eski adlarını değiştirmelerini, Müslüman olup Arap olmayanlara da Arapça adlar almalarını emretmemiştir. Sadece verilecek adların manalarının güzel olmasını emir buyurmuşlardır.

Müslümanlığı Araplaşmak sanan bazıları çocuklarına Arap ve Yahudi adlarını veriyorlar. Bu adları da ‘İslam adı’ diye öne sürmektedirler. Bir kere bu adlar "İslam" adı değil. İslam adı denilen adların hepsi Arap-Yahudi adlarıdır. Bu adların hepsi İslam'dan öncede Araplar ve Yahudiler tarafından kullanılmıştır. Günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir.

Mesela Hz. Hamza Müslüman olmadan öncede Hamza ismini kullanıyordu. Tıpkı diğer Arap isimleri olan Ali, Ebubekir, Fatma, Zeynep gibi...

Biz Kürtler niye çocuklarımıza Yahudi ve Arap adları veriyoruz? Hiçbir Arap ya da Yahudi çocuklarına Kürt veya Türk adı veriyor mu? Bizler ise çocuklarımıza Rumet, Zozan, Şerna, Bager, Xezal, Sosin, Navdar gibi Kürtçe adlar vermek yerine gidip çocuklarımıza; Ayşe ‘yaşar’, Fatma ''sütten kesilmiş'', Hatice ''vaktinden önce doğmuş'', Zeynep (Tombul şişman demek ) Osman (Yılan Yavrusu demek) gibi Arapça isimleri çocuklarımıza veriyoruz.

Musa, İsa, Süleyman, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup, Yusuf, Harun, Davud, Bünyamin gibi Yahudi isimleri saymıyorum bile...

Araplarda yalnız şahısların değil, boyların da hayvan adı aldığı vardır. Meselâ bir kabilenin adı ''benî kelb'' yani ''itoğulları''dır. Çocuklarına Arapça isim koyarak cennete gideceklerini falan sananlar varsa yanılıyorlar. İslam’ın “çocuklarınıza Arapça isim koyun” diye bir emri yoktur. Peygamber efendimiz isimlerin anlamları güzel olsun buyurmuşlardır.  Anlamları birbirinden güzel olan Kürtçe isimleri çocuklarımıza verelim. 

Ocak 2020’de Navê Jîn û Merê Kurdan (Kürtçe Kadın-Erkek İsimleri) adlı yeni kitabım çıktı. Uzun bir derleme sonucu beş bin iki yüz kırk sekiz Kürtçe kadın ve erkek adını bir kitapta buluşturduk. “Kürtçe bin-bin beş yüz kelimeden ibarettir. Dil bile değildir’ diyen Kürt düşmanı gerici faşist zihniyetlere inat beş bin iki yüz kırk sekiz (5.248) sadece isim derledik.

Sevgiyle kalın, Kürtçe kalın, Kürtçe isimlerle yaşayın…

Her ulus kendi dili ve isimleri ile güzeldir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi