Tekstil Sektöründen Anadolu’ya “Corona Virüs” Göçü Olacak Asgari Ücretle Geçinen Tekstil Çalışanı Desteklenmeli. Tekstilin önde gel...           • Iğdır Belediyesinden Larvasit Mücadelesi Iğdır Belediyesi tarafından İl etrafında bulunan kanallarda sinek yumurtasına (Larvasit) karşı m&u...           • İl Emniyet Müdürü: Hava Güzel… Hayat Daha Güzel… Evde Kal Iğdır… Değerli Iğdırlı Hemşerilerimiz, Korona virüs hastalığı 2019 (KOVİD 19) insanları etkileyen ş...           • Yerine Kayyım Atanan Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart...           • SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın Çin’de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarında mücadele eden ve...           • 'Virüs Tehlikesine Karşı Tekstil Çalışanları Ücretli İzne Ayrılmalı' Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan etmesi ve ülkemizde de Covid-19 ...           • Iğdır Barosu:Cinsel İstismar Suçları İnfaz İndirimi Kapsamında Olmasın Iğdır Barosu: Çocuğa Yönelik Şiddet Ve Çocuğun Cinsel İstismarı Suçları ...           • Iğdır Belediyesi Yolları Sabunlu Suyla Dezenfekte Ediyor Iğdır Belediyesi, dünyayı etkisi altına alan korana virüsüne karşı aldığı tedbirler...           • Iğdır İçin Daimi İşçi Alımı Duyurusu: 52 Kişi Alınacak Sağlık Bakanlığı’nın Iğdır İli hizmet birimleri bünyesinde çalıştırılmak üz...           • Okulların Kapalı Kalma Süresi 30 Nisan'a Kadar Uzatıldı Bakan Koca sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Koronavirüse karşı verdiğimiz ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1573607
Aktif: 19
Bugün: 1298
Dün: 1930
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
355 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
381 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
337 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
296 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
307 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
297 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
344 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
302 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
317 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
284 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
282 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
303 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
310 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Topyekün Karantinanın Düşüdürdükleri ve Corona Filminin Gösterdikleri - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Topyekün Karantinanın Düşüdürdükleri ve Corona Filminin Gösterdikleri

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 21 / 03 / 2020 |  Yazı Okunma: 127


Bir büyük film düşünün, seti bütün dünya, figüranları 7 milyar insan, başrolde bir virüs. Ancak bu başrol oyuncusunu yaratan egemenler şimdi onu yönetmekte aciz kalıyor. Dev devletler ve kendilerini dev aynasında gören yönetenler bir virüs karşısında cüceye dönüştüler.

Oysa uzun bir zamandır bilimi kötü emellerinin emrine verip teknolojiyi zıvanadan çakarmışlardı. İnsansız hava araçları, güdümlü füzeler, savaşan robotlarla övünüyorlardı. Öyle ki tekellerine geçirdikleri teknoloji ile herşeyi yapmaya müktedir oldukları algısını yerleştirmişlerdi insanların zihnine, ama bir virüs ne kadar aciz ve cüce olduklarını gösterdi bize. Çünkü insanı ve doğayı yok etmede kullandıkları kaynakları insanı ve doğayı yaşatmak için kullanmamışlardı.

Nasıl mı,? Anlatayım:

İki Büyük Mücadele

İnsanoğlunu geçmişten beri iki büyük mücadele içinde olagelmiştir. İnsanın insanla ve insanın doğayla mücadelesi. Her iki mücadele de egemenlerce yanlış kullanılmıştır.

O yüzden insanın insanla mücadelesi silahları, silahlar savaşları, savaşlar ölümleri ve kıyımları getirmiştir. Sadece son iki dünya savaşında 70 milyon insan öldü bir o kadarı sakat kaldı.

İnsanın doğayla mücadelesi alet adavatı, o da sanayileşmeyi, geldiğimiz noktada açgözlü sanayileşme ve endüstrileşme dünyayı tahrip etmiş, kirletmiş yaşanmaz hale getirmiştir.

Nasıl mı, işte virüsün ettikleri bize bunu gösteriyor. Daha fazla kar için kurutulan nehirler, kesilen ormanlar, öldürülen hayvanlar, katledilen topraklar doğanın dengesini altüst etti. Açgözlü kurtlar gibi habire saldırıldı doğaya. Kendini herşeye müktedir görenler bunu güç uğruna mübah saydı. Şimdi ne paraları ne silahları ne de şato ve sarayları bu küçücük virüsle baş edemez oldu.

 Özgürlük ve hastalık dengesinde, hükümetler ellerini rahatlatmak insanlar da sağlıkları için kendilerini evlerine hapsettiler. Daha fazla sağlık için daha fazla özgürlükten feragat etmek zorunda insanlar. Peki bu hastalığı atlattı diyelim insanlık yarın daha beteri ile karşılaşmayacağının garantisi var mı? Yok. Yok ama bunun için bu günden yapmamız gereken birşey var. Daha doğrusu iki şey var: Herşeyden önce doğaya ve kendi kendimize saldırmaktan vazgeçmekiyiz. Yani “Bir U Dönüşü” gerekiyor.

 Evet insanoğlu bu gidişin gidiş olmadığını artık görmeli, iki şey yapmalı, başka da yolu yok

 1-Kendisi ile barışmalı

2-Doğa ile barışmalı

 Kendisi ile barış gerçek anlamda insan hakları, demokrası, özgürlük ve eşitliğin içselleştirmesinden geçer. İnsan yaşamına ve sağlığına daha büyük önem verilmeli.

 Doğa ile barış ise çevre bilincinin bi hakkın yerleştirilmesinden geçer.

Doğa açgözlü saldırmaya devam edilrse bir küçük virüsle bile ne yaptığını gördük, Allah beterinden korosun. O halde yol yakınken geri dönülmeli.

 Yaşaması için doğanın bize ihtiyacı yok ama bizim yaşamak için doğaya ihtiyacımız var. Hem de sonsuz gerekçelerle.

 O halde artık güç ve para uğruna kendimizi ve doğayı tahrip etmekten vazgeçelim. Umalım ki bu virüs bize bunu göstermiş olsun.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - yasin 25/03/2020

doğa kendi evrimini yaşıyor. döngü devam ediyor insan doğayi tahrip etikçe doğa karşı koymaya devam edecek.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi