Milli Eğitim Müdürü Hakan GÖNEN'in 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen,19 Eylül Gaziler günü ned...           • Vali Yardımcısı Ve Milli Eğitim Müdüründen BİLSEM’e Ziyaret Iğdır Vali Yardımcısı Yusuf Cankatar  ve İl Milli Eğitim Müdürü  Hakan G&...           • Tek Tık’la Yatırım: Destek Bilgilerini Tek Çatı Altında Toplandı Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Varank: Destek Bilgilerini Tek Çatı Altında Topladık Sanayi ve ...           • Ukraynalı Kadın Dağcılar Ağrı Dağı'nda Poz Verdiler! Türkiye'nin çatısı olarak bilinen Ağrı Dağı, her mevsim yerli ve yabancı dağcıların il...           • Sonbaharda Yavaşlayan Metabolizmanızı Canlandırın! Sonbaharda Vücut Direncini Artıran Öneriler! Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte hav...           • Iğdır'a Atanan Öğretmenler Çiçekler Ve Hediyelerle Karşılandı Eğitim-Bir-Sen Iğdır şubesi, Iğdır'a atanan Öğretmenleri çiçeklerle ve hediyele...           • "Boyun Ağrınızın Olmaması Tamamen Sizin Elinizde" Yapılan araştırmalara göre kişilerin yüzden 85’nin hayatları boyunca mutlaka bir d...           • Eksik: Dr.Erez'in Adının Devlet Hastanesine Verilmesi Talebi olumludur Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, TBMM’de Covit19 ile m...           • Van’da Kürtçe Tabelalar Tekrar Asılmaya Başlandı Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldıktan sonra tepk...           • Iğdır Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği Çalışmaları Sürüyor Iğdır Aşağı Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği 1.Kısım İnşaatında Çalışmalar Hız ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1700023
Aktif: 23
Bugün: 1881
Dün: 2454
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
897 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1168 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1157 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1404 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1119 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1008 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1178 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1053 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1165 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1077 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1112 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1100 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1064 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Topyekün Karantinanın Düşüdürdükleri ve Corona Filminin Gösterdikleri - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Topyekün Karantinanın Düşüdürdükleri ve Corona Filminin Gösterdikleri

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 21 / 03 / 2020 |  Yazı Okunma: 218


Bir büyük film düşünün, seti bütün dünya, figüranları 7 milyar insan, başrolde bir virüs. Ancak bu başrol oyuncusunu yaratan egemenler şimdi onu yönetmekte aciz kalıyor. Dev devletler ve kendilerini dev aynasında gören yönetenler bir virüs karşısında cüceye dönüştüler.

Oysa uzun bir zamandır bilimi kötü emellerinin emrine verip teknolojiyi zıvanadan çakarmışlardı. İnsansız hava araçları, güdümlü füzeler, savaşan robotlarla övünüyorlardı. Öyle ki tekellerine geçirdikleri teknoloji ile herşeyi yapmaya müktedir oldukları algısını yerleştirmişlerdi insanların zihnine, ama bir virüs ne kadar aciz ve cüce olduklarını gösterdi bize. Çünkü insanı ve doğayı yok etmede kullandıkları kaynakları insanı ve doğayı yaşatmak için kullanmamışlardı.

Nasıl mı,? Anlatayım:

İki Büyük Mücadele

İnsanoğlunu geçmişten beri iki büyük mücadele içinde olagelmiştir. İnsanın insanla ve insanın doğayla mücadelesi. Her iki mücadele de egemenlerce yanlış kullanılmıştır.

O yüzden insanın insanla mücadelesi silahları, silahlar savaşları, savaşlar ölümleri ve kıyımları getirmiştir. Sadece son iki dünya savaşında 70 milyon insan öldü bir o kadarı sakat kaldı.

İnsanın doğayla mücadelesi alet adavatı, o da sanayileşmeyi, geldiğimiz noktada açgözlü sanayileşme ve endüstrileşme dünyayı tahrip etmiş, kirletmiş yaşanmaz hale getirmiştir.

Nasıl mı, işte virüsün ettikleri bize bunu gösteriyor. Daha fazla kar için kurutulan nehirler, kesilen ormanlar, öldürülen hayvanlar, katledilen topraklar doğanın dengesini altüst etti. Açgözlü kurtlar gibi habire saldırıldı doğaya. Kendini herşeye müktedir görenler bunu güç uğruna mübah saydı. Şimdi ne paraları ne silahları ne de şato ve sarayları bu küçücük virüsle baş edemez oldu.

 Özgürlük ve hastalık dengesinde, hükümetler ellerini rahatlatmak insanlar da sağlıkları için kendilerini evlerine hapsettiler. Daha fazla sağlık için daha fazla özgürlükten feragat etmek zorunda insanlar. Peki bu hastalığı atlattı diyelim insanlık yarın daha beteri ile karşılaşmayacağının garantisi var mı? Yok. Yok ama bunun için bu günden yapmamız gereken birşey var. Daha doğrusu iki şey var: Herşeyden önce doğaya ve kendi kendimize saldırmaktan vazgeçmekiyiz. Yani “Bir U Dönüşü” gerekiyor.

 Evet insanoğlu bu gidişin gidiş olmadığını artık görmeli, iki şey yapmalı, başka da yolu yok

 1-Kendisi ile barışmalı

2-Doğa ile barışmalı

 Kendisi ile barış gerçek anlamda insan hakları, demokrası, özgürlük ve eşitliğin içselleştirmesinden geçer. İnsan yaşamına ve sağlığına daha büyük önem verilmeli.

 Doğa ile barış ise çevre bilincinin bi hakkın yerleştirilmesinden geçer.

Doğa açgözlü saldırmaya devam edilrse bir küçük virüsle bile ne yaptığını gördük, Allah beterinden korosun. O halde yol yakınken geri dönülmeli.

 Yaşaması için doğanın bize ihtiyacı yok ama bizim yaşamak için doğaya ihtiyacımız var. Hem de sonsuz gerekçelerle.

 O halde artık güç ve para uğruna kendimizi ve doğayı tahrip etmekten vazgeçelim. Umalım ki bu virüs bize bunu göstermiş olsun.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - yasin 25/03/2020

doğa kendi evrimini yaşıyor. döngü devam ediyor insan doğayi tahrip etikçe doğa karşı koymaya devam edecek.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi