Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614963
Aktif: 41
Bugün: 733
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
93 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
572 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
405 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
446 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
479 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Korku Ve Aşk - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Korku Ve Aşk

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 03 / 04 / 2020 |  Yazı Okunma: 314


Kadının aşık olduğu pek nadirdir. Kadın derinlemesine bir şeyler yaşar ama bunun adı "aşk" değildir, egosal hazdır, heyecandır, takıntı ya da tutkudur.

Kadın erkeği tanımak isteyen bir varlık. Kadın erkeğe güvenmek isteyen bir varlık. Tanıdıkça, sevmeye layık bulursa sever. Güvendikçe kısıtlı aşkı depreşir. Kadın erkeğin sevgisini gözlemleyerek, hissederek ne kadar sevildiğinin garantisi istemektedir. Garantiyi elde edince bedenini sunmaya karar verecektir ki erkek başkalarına gitmesin. Bazıları da erkeğin egosunu harekete geçirmek isteyecek, bakışıyla ucundan azıcık gösterecektir ki onu aşık etsin, aylarca peşinden koştursun, arkadaşlarına da ne kadar değerli olduğuna dair hava atsın. Eğer böyle bir kişiliğiniz varsa o erkek bir süre sonra bedene doyum sağlayacak ve o koşturmaların bedelini burnunuzdan fitil fitil getirecektir. Eğer ki o erkek sevgi yolunda yürümesine engel olacak içsel huzursuzluklarla başa çıkamamışsa- ki çok büyük bir çoğunluk bu haldedir- bu zulmü cezasız bırakmayacaktır.

Bazı kadınlar da erkek beklentisine uygunsa, kafasındaki projeye uyuyorsa ve kolayca yatabilen biriyse onu elde etmek için hemen yatacaktır. Bir kadın güvenlik arayışına girmeden aşkın oluşmasına bile fırsat vermeden bir erkekle yatabilmelidir. "Aşkın oluşmasına fırsat bile vermeden" diyorum. Bu, "aşk yolu" sürecinin bir parçasıdır. Kişinin aşk yaşamasından önce korkudan kurtulması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Gelişim ve kendini değiştirme arzusu varsa bir kaç aşk sonrasında kadın korkusuz olacak ve güvenlik de aramayacaktır. Fakat bir sorun daha vardır; kadın kafasındaki bir projeye aşık olmuştur, erkeğe değil!

Kafasındaki projeye aşık olan kadın realitede erkeğin başka biri olduğunu anladığında uzaklaşmayı seçecektir. Erkeğin duygu yaratamadığını ileri sürecektir. Oysa kadın erkeğe değil kafasındaki projeye aşıktır. Ve o projeye sevgi göndermektedir. Erkeği anlamsızlaştırmaktadır. Çünkü erkekten beklentileri vardı;

"Erkeğim başkalarına bakmasın, bana para versin, kendi ailesinle çok ilgilenmesin, çocuklarıma babalık yapsın, benimle çok ilgilensin, sevsin" vb.

Bunları aşk sanıyorsunuz. Bunlar aşk filan değil. Milyonlarca yıl erkeğin getireceği av etine ihtiyaç duydunuz bu nedenle sevilmek istiyorsunuz. Çünkü sevildiğinizde hayatta kalabilirdiniz ancak. Genetik kodlamalarınızda "sevilme isteği" vardı. Türün devamını sağlama arzusundan ve bebeğe baba arama arzusundan kaynaklı sevilme isteği vardı. Ebeveyninizin sizde yarattığı güzel duyguları sürdürme arzunuz vardı. Erkek, yaşam garantisi sunduğu için sevilmek istediniz ve bu nedenle erkeği sevmek zorunda kaldınız. "Zorunda kalarak sevmek!" Bunu sevgi mi sanıyorsunuz? Sevgi, özgürlükle var olabilen bir bilinç hali, zorunda kalınarak değil!

Öncelikle sevilme isteğinden uzaklaşmalısınız. Erkekten en küçük bir beklentiniz dahi olmamalı. Asla güvenlik aramamalısınız. Çünkü bu saydıklarımın hepsi korkunun eseridir. İlkel beynin güvenlik arayışıdır. Genetiğinizi düşünce ve davranışlarınızla değiştirebilirsiniz. "Cesurca yaşamın içine gireceğim ve beğendiğim erkekle hemen yatacağım" demelisiniz. Bu durum ömrünüzün sonuna kadar olması gereken bir durum değil süreç içinde sadece belli bir kalıbı kırmaya yönelik, bu da sizin özgürleşmeniz için. Topluma, ailenize, şartlanmışlıklara ait olan bedeninizin size ait olması için. Sonrasında dilediğiniz gibi davranabilirsiniz.

Bir erkeği tanıdıkça sevme isteği, bile güvenlik arayışına tekabül eder. Cesur kadınlar birilerini tanımayı beklemezler. Onlarda korku yoktur. Cinsel dürtülerini bastırmazlar, toplumun da bastırmasına izin vermemişlerdir. Onlar aşkla yaşarlar, korkularını yönetmeyi öğrenmişlerdir;

"Erkeğim benimle yattıktan sonra gidecekmiş..." ..."gitsin"

"Erkeğimin başka sevgilisi varmış..." ..."var olsun"

"Erkeğim evliymiş..." ... "bana ne"

"Beni sevmiyor sanki..." ... "bu beni ilgilendirmez ben onu seviyorum"

"O sadece cinsellik istiyor" ..."mutlu olsun, şifalansın aşkım"

"Bu ilişkinin geleceği yok" ..." gelecek arayan kim bir saniye sonra ölme ihtimalim varken!"

"Ya çok seversem ve canım yanarsa" ..." yansın, yanan egolarımdır"

Aşk yolu, demek, "egoyu ve korkuyu yönetmek" demektir. "Sevdiğini iddia ettiğin kişi saygıda kaldığı sürece ona kurban olmak" demektir. Her an bir korku harekete geçecektir. Sizin yapmanız gereken o korku cümlesine cevap bulup onu savuşturmak olmalı. Cinsellikten korkmayın. Cinsellik sizin ilkel beynin korku duygularından uzaklaşmanızı ve orta beynin haz merkezinde kalmanızı sağlayacak. Haz, ruhun korkudan özgürleşmesini sağlayacak ve sonucunda sadece var olmaktan dolayı sevinç, coşku ve neşe duyguları içinde sürekli yaşamanıza neden olacaktır. Aşkla yaşamak denilen şey "ruhunuzun her şeyden özgürleşmiş haz dolmuş bir halidir" ve takdir edersiniz ki bu, yarattığınız korku duygularıyla olmuyor. Korku aynı zamanda sizin dişil gücünüzü ortaya çıkarmanıza engel oluyor, eril-dişil dengesini sağlamanıza engel olduğu gibi, ruh-zihin-beden dengesini de sağlamanıza engel oluyor.

Mevlana şöyle diyordu; "heyecanının, hazzının peşinden git sizi aşka kavuşturacak odur."

Korkusuz kadınlar tanıdım, aşkla yaşayan kadınlar tanıdım, onlar tanrının yeryüzündeki temsilcisiydi. Birine kendimi borçlu olduğum...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi