“Son Ezidi”nin Tanıtım Ve İmza Günü Yapıldı Mehmet Kum’un “Son Ezidi” adlı kitabının tanıtım ve imza günü Valilik ...           • Ormanlık Alanlarda Mangal Yakmak Yasaklandı İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine genelge gönderdi: Ormanlık alanlarda mangal yak...           • Rektör Alma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Ziyaret Etti Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kahramanmaraş Süt&cced...           • Komşu İlde Maskesiz Dolaşmak Yasaklandı Kars'ta yeni tip coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında bugünden itibaren maskesiz...           • Corona Virüse Karşı Tedbirler Artırıldı İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine corona virüsü tedbirleri konulu ek genelge g...           • Lübnanlı Ermenilerin Karabağ’a Yerleştirilmesi Planlanıyor Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, ...           • Iğdır’da Patates Hasadı Başladı Iğdır ili tarım ürünleri yönünden çeşit zenginliği ile bölgede ve ...           • Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde futbol dalında faaliyet gösteren Tuzluca Esnaf Spor 2...           • Iğdır Üniversitesinden Webometrics Sıralamasında Kayda Değer Başarı Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında birçok köklü ü...           • Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1664365
Aktif: 47
Bugün: 2351
Dün: 2526
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
447 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
888 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1023 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
773 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
659 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
704 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
777 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
750 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
702 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
805 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
725 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
772 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Cassandra Sendromu - Av. Haydar MIZRAK

Cassandra Sendromu

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 09 / 05 / 2020 |  Yazı Okunma: 676


-Apollon, Cassandra'ya geleceği görme yetisi verir ama onu aynı zamanda lanetler. Lanet şudur : Cassandra geleceği görecek ama başkalarına anlattığında hiçkimse Cassandra'ya inanmayacak. Buna Cassandra Sendromu denir.

-Yazılarımda sürekli olarak ılımlı olarak başlayan bazı hareketlerin uygun koşullar oluştuğunda ve yeterli güce kavuştuklarını hissettiklerinde radikalizme evrilme kapasiteleri ve olasılıklarında bahsederim.

-Yakın tarihten başlayıp tarihin derinliklerine doğru biraz yol almadan günümüzde gerçekleşen olayların arka planını ve gelecekte neye evrilebileceğini analiz edemeyiz.

-İşid radikal bir felsefeyi benimsemiş çekirdek kadroları olan bir akım iken kısa sürede büyük kitleleri çemberine alarak Suriye ve Irak'ta insanlığın hafızasından silinmeyecek bir terör dalgası başlatmıştı.

-İşid'in Şengal saldırısında ezidi insanları katletmiş ve kadın ve çocukları ganimet olarak pazarlara sürmüştü.

-Öldürülenlerin malları ve evleri yağmalanmıştı.

-Öldürülme olayları hep ön plandayken ev yağmalanmaları doğal olarak geri planda kalmıştır.

-İnsan ölümünün olduğu yerde elbette malın önemi yoktu.

-Ancak bu yağmalanmanın yapanların içinde sivillerin olması ve bu sivillerin kısa sürede, insan öldüren şebekelere dönüşmesi ve yağmalama olaylarının baş aktörü olması önemli bir konuydu.

-İnsanların duygularının ve davranışlarının kısa sürede uç noktalara evrimleşmesini gösteriyordu.

-Bu durum, ''toplumsal hezayan'' durumunda bireylerin beklenilmeyen davranışlarını öngörebilmemize yardımcı olabilmesi açısından önemlidir.

-Irak parlementosunda vekil ve aynı zamanda Ezidi olan Viyan Daxil'i basına verdiği bir demeçte önemli bulduğum şu konunun altını çiziyordu.

-''İnsanlarımızı işid militanları öldürdü, evlerimizdeki televizyonları, koltukları ve diğer eşyalarıi düne kadar iyi ilişkilerde bulunduğumuz komşularımız götürdü'' derken insanların kısa sürede sürü psikolojisine nasıl kapılabildiklerini bizlere gösteriyordu.

-Düne kadar iyi ilişkilerde bulunduğunuz komşuların katliama seyirci kalması, hatta bu eylemlerde aktif rol oynaması, akabinde komşularının mallarını yağmaya götüren ''süreç ve zihniyet'' irdelenmeden bu olayların arkasında yatan düşünceyi anlayamayız.

-Bir televizyon programında Sevda Noyan'ın, bir kadın sunucuya ''Benim listem hazır''''bizim aile 50 kişiyi götürür''''Biz çok donanımlıyız bu konuda'' ''maddi ve manevi olarak buna hazırız'' deyip sitede oturduğu komşularından bazılarını listeledğini belirtmesi bir tartışmayı beraberinde getird.

-Buna yönelik bir alt yapı kurduğunu ifade ediyor.

-Fetöcülerle geçmiş ilişkileri olan bir aileye mensup olmasına rağmen fetöcüleri veya darbe yapma heveslilerini hedef almış gibi yapıp aslında tomlumdaki muhalefete yönelik olarak değerlendirdiğim bu söylemlere dikkat etmek gerekir.

-Tarikat ve Cemaat kafası böyle işler ve kafaları neyi işlerse onuda yapar.

-Geçmişte ilişkide bulundukları cemaat/tarikatın iktidarı ele geçirmesi halinde evrileceği noktayı gösterdiği gibi diğer benzeri tarikat ve cemaatlerin ''uygun ortam ve yeterli güce'' ulaştıklarında ortaya koyacakları mekanizmayı bize göstermektedir.

-Bu söylemlerin toplumu ve toplumsal barışı tehtit ettiği açıktır.

-Kendi gibi olmayana aba altından sopa göstermek anlayışıdır.

-Komşularını, toplumu tehtid eden bu kişiye ve anlayışa karşı savcılar harekete geçmelidir.

-Toplum olarakta bu tür anlayışları vicdanlarda mahkum etmeyi bilmemiz ve öğrenmemiz gerekir.

-Cassandranın lanetini kırmak için mücadeleye devam..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi