Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614944
Aktif: 35
Bugün: 674
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
92 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
572 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
405 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
446 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
479 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Cassandra Sendromu - Av. Haydar MIZRAK

Cassandra Sendromu

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 09 / 05 / 2020 |  Yazı Okunma: 333


-Apollon, Cassandra'ya geleceği görme yetisi verir ama onu aynı zamanda lanetler. Lanet şudur : Cassandra geleceği görecek ama başkalarına anlattığında hiçkimse Cassandra'ya inanmayacak. Buna Cassandra Sendromu denir.

-Yazılarımda sürekli olarak ılımlı olarak başlayan bazı hareketlerin uygun koşullar oluştuğunda ve yeterli güce kavuştuklarını hissettiklerinde radikalizme evrilme kapasiteleri ve olasılıklarında bahsederim.

-Yakın tarihten başlayıp tarihin derinliklerine doğru biraz yol almadan günümüzde gerçekleşen olayların arka planını ve gelecekte neye evrilebileceğini analiz edemeyiz.

-İşid radikal bir felsefeyi benimsemiş çekirdek kadroları olan bir akım iken kısa sürede büyük kitleleri çemberine alarak Suriye ve Irak'ta insanlığın hafızasından silinmeyecek bir terör dalgası başlatmıştı.

-İşid'in Şengal saldırısında ezidi insanları katletmiş ve kadın ve çocukları ganimet olarak pazarlara sürmüştü.

-Öldürülenlerin malları ve evleri yağmalanmıştı.

-Öldürülme olayları hep ön plandayken ev yağmalanmaları doğal olarak geri planda kalmıştır.

-İnsan ölümünün olduğu yerde elbette malın önemi yoktu.

-Ancak bu yağmalanmanın yapanların içinde sivillerin olması ve bu sivillerin kısa sürede, insan öldüren şebekelere dönüşmesi ve yağmalama olaylarının baş aktörü olması önemli bir konuydu.

-İnsanların duygularının ve davranışlarının kısa sürede uç noktalara evrimleşmesini gösteriyordu.

-Bu durum, ''toplumsal hezayan'' durumunda bireylerin beklenilmeyen davranışlarını öngörebilmemize yardımcı olabilmesi açısından önemlidir.

-Irak parlementosunda vekil ve aynı zamanda Ezidi olan Viyan Daxil'i basına verdiği bir demeçte önemli bulduğum şu konunun altını çiziyordu.

-''İnsanlarımızı işid militanları öldürdü, evlerimizdeki televizyonları, koltukları ve diğer eşyalarıi düne kadar iyi ilişkilerde bulunduğumuz komşularımız götürdü'' derken insanların kısa sürede sürü psikolojisine nasıl kapılabildiklerini bizlere gösteriyordu.

-Düne kadar iyi ilişkilerde bulunduğunuz komşuların katliama seyirci kalması, hatta bu eylemlerde aktif rol oynaması, akabinde komşularının mallarını yağmaya götüren ''süreç ve zihniyet'' irdelenmeden bu olayların arkasında yatan düşünceyi anlayamayız.

-Bir televizyon programında Sevda Noyan'ın, bir kadın sunucuya ''Benim listem hazır''''bizim aile 50 kişiyi götürür''''Biz çok donanımlıyız bu konuda'' ''maddi ve manevi olarak buna hazırız'' deyip sitede oturduğu komşularından bazılarını listeledğini belirtmesi bir tartışmayı beraberinde getird.

-Buna yönelik bir alt yapı kurduğunu ifade ediyor.

-Fetöcülerle geçmiş ilişkileri olan bir aileye mensup olmasına rağmen fetöcüleri veya darbe yapma heveslilerini hedef almış gibi yapıp aslında tomlumdaki muhalefete yönelik olarak değerlendirdiğim bu söylemlere dikkat etmek gerekir.

-Tarikat ve Cemaat kafası böyle işler ve kafaları neyi işlerse onuda yapar.

-Geçmişte ilişkide bulundukları cemaat/tarikatın iktidarı ele geçirmesi halinde evrileceği noktayı gösterdiği gibi diğer benzeri tarikat ve cemaatlerin ''uygun ortam ve yeterli güce'' ulaştıklarında ortaya koyacakları mekanizmayı bize göstermektedir.

-Bu söylemlerin toplumu ve toplumsal barışı tehtit ettiği açıktır.

-Kendi gibi olmayana aba altından sopa göstermek anlayışıdır.

-Komşularını, toplumu tehtid eden bu kişiye ve anlayışa karşı savcılar harekete geçmelidir.

-Toplum olarakta bu tür anlayışları vicdanlarda mahkum etmeyi bilmemiz ve öğrenmemiz gerekir.

-Cassandranın lanetini kırmak için mücadeleye devam..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi