Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614952
Aktif: 31
Bugün: 705
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
93 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
572 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
405 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
446 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
479 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Toplum Bilimleri Kurulu Nerede? - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Toplum Bilimleri Kurulu Nerede?

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 18 / 05 / 2020 |  Yazı Okunma: 114


Zor bir dönemden geçiyoruz; insanlarımız hala bu illeten ölmeye devam ediyor ve bir taraftan vakalar zaman zaman artarken öte yandan baharın çekiciliği ile tedbirlere uymama at başı gidiyor.

Bir kere şunu belirtmekte yarar var durumumuz yapılan hesaplamalara (RO katsayısına) göre Avrupa’daki ülkelerden (Fransa, İngiltere, İtalya’dan) daha iyi değil. Oralarda bile hastalık önemli oranda kontrol altına alındı. Bizde hala günlük vaka sayıları 1500- 2000 civarında geziniyor. Hasta ve ölü sayıları hala beklenen düzeye inmedi. Ne zamanki günlük vaka sayıları binin altına inerse o zaman tam bir kontrolden bahsetmek mümkün olacak. Bu işin bir yanı, öte tarafta hala ekonomideki kilitlenmenin ve evde kalmanın getirdiği sosyo ekonomik ve psikolojik komplikasyonlar var.

Bu noktada acil olarak müdahale edilmesi gereken üç unsur:

1.Hastalığı ve dolaysıyla ölümleri durdurmak.

2. İkincisi, eve hapsolmuş insanların durumunu iyileştirmek

3. Yaşamın normale döndükten sonra yaşanacak ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesi için şimdiden gerekli çalışmaları yapmak.

Bugün itibariyle yaklaşık bir buçuk milyonun üstünde insana test yapılmış, yüz elli bin civarında vaka ve dört binin üstünde ölen insan var. Bu tablo iyi bir tablo değil. İnsanlarımızın bir bölümü sanki herşey bitmiş gibi davranıyor; bu doğru değil.

Hastalarla bu sürecin fedakar unsurları olan sağlık çalışanları ilgileniyor, hastalığın seyri ile ilgili de Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı devrede. Peki ya eve zorunlu olarak kapatılanların ve daha da önemlisi salgının sosyo ekonomik etkilerinin yol açacağı sonuçlar ne olacak?

Yaklaşık bir ay önce Sağlık Bakanı tarafından kurulduğu ilan edilen Toplum Bilimleri Kurulunu hatırlayan var mı? Ne oldu bu kurula? Kurulduğu söylendi ama bir daha da sesi soluğu çıkmadı. Bu konuda toplum bilgilendirilmedi de. Eğer hala varsa bu kurul ne güne duruyor? Kurul bu konuda neden bir şey yapmıyor, bunun için neyi bekliyor?

9 Nisan’da şunları yazmışız: “Geç de olsa Toplum Bilimleri Kurulu kurulması iyi oldu. Çünkü hem içinden geçtiğimiz sürecin yarattığı bireysel ve toplumsal tahribatlar, hem de bu bela sona erdikten sonra da yaşanacak bireysel ve toplumsal travmalar belki daha da şiddetli kendini hissettirecektir. Bunlara çözümler üretmek için kurulmuşsa eğer çok isabetli bir iş yapılmış demektir.” Şi isabetli ama işin sonucu yok...!

Bu satırları yazmamızın üstünden nerdeyse birbuçuk ay geçti ama kuruldan bir ses seda yok, üstelik kurul yok ortada. Eğer hala varsa bu Kurulun bugüne değin toplumsal yaşam, sosyolojik ve psikolojik duruma ilişkin bir öneride bulunmamış olması büyük bir eksiklik değil mi? Bir yurttaş sorumluluğu ile bunu dile getiriyor ve gereğini bekliyoruz.

O yazının devamında bu gün hala güncelliğini koruyan şu görüş ve önerileri dile getirmişiz.

“Uzun süre evde kalmanın yaratacağı psikolojik patolojilerin yanı sıra asıl tusunami ekonomide yaşanacak ve onun sonuçlarının yol açacağı sorunlarda kendini gösterecek. Bu süreçte ve sonrasında bireysel patolojik sorunlara, iflaslara, intiharlara ve davranış bozukluklarına hazırlıklı olmalıyız ve bu geçiş sürecini en az kayıplarla atlatmak için çalışmalıyız. Bu da Toplum Bilimleri Kurulu’nun görevidir.” Ve kurulun muadillerinin illerde de kurulmasını önermişiz.

Bu kurulların yerelde de muadillerinin oluşmasını önermemizin nedeni, bu sorunun sağlık boyutunun yanı sıra toplumsal bir sorun olmasıdır.

Bu noktada içinde sosyologların, psikologların, sosyal psikologların, antropologların, felsefecilerin, hukukçu, iktisatçı ve iletişimcilerin bulunması gereken Toplum Bilimleri Kurulu kısa orta ve uzun vadede yapılması gerekenlerle ilgili öneriler geliştirmelidir, demiş ve şu önerilerde bulunmuşuz:

-Öncelikle uzun süre eve tıkılmanın yarattığı psikolojik ve sosyal sorunlar ele alınmalı ve bu sıkıntılı günleri en az zararla atlatmak için öneriler geliştirmelidir. Bu noktada Sosyal Psikologlara büyük görevler düşüyor.

-Bundan sonraki süreçte toplum içi ilişkiler, davranış biçimleri ve önemi konusu iyice bilince çıkarılmalı, bu noktada toplum bilgilendirilmelidir.

-Hala yasaklar sürüyor, belli periyotlarla evde kalma zorunluluğu da. Bu durumda içerdeyken boş zaman kullanımı ve etrafla, konu komşuyla, sevdikleri ile insanların geliştireceği ilişkiler bu süreçte önem kazanıyor.

Alışveriş, tıbbi ihtiyaçlar, hastalık durumu ya da ailede birinin hasta olması durumunda davranış biçimleri üzerinde durulmalı...

Sağlıklı ilişkiler geliştirilmesi noktasında bu ve benzeri soru(n)lara bütün açıklığı ile cevaplar verilmeli ve toplum belli periyotlarla aydınlatılmalı ve bilinçlendirilmelidir.

-Orta vadede, bu musibet inişe geçtikten ve bizi terk ettiğinde başta ekonomide yaşanacak sıkıntılar olmak üzere sosyal ve kültürel birçok sorunla karşı karşıya kalacağız. Bunlar için şimdiden tedbirler geliştirilmeli.

-Pandemi sonrası İflaslar, intiharlar, sosyo-psikolojik birçok sorun yaşanacaktır. İşini gücünü kaybeden İnsanlarda tükenmişlik sendromu başgösterencek. Devletin, toplumun ve bireyin şimdiden bunlara hazır olması, bunu en az zararla atlatmak için çözümler üretmesi Gerekiyor.

-Bunun yanı sıra uzun süre evde kaldıktan sonra dışarıyla yeniden bağ kurmanın güçlükleri üzerinde durulmalıdır.

Bu çağrımızın ilgililerce vakit geçmeden dikkate alınmasını bekliyor, özellikle illerde müadililerinin kurulması konusunda yerel yönetimlerce gereğinin yapılmasını en içten duygularla bekliyoruz. Bugünden başlamak lazım yarın geç olabilir…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi