Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614944
Aktif: 36
Bugün: 676
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
92 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
572 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
405 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
446 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
479 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Lo lo Mıho - Av. Ayhan Erkmen

Lo lo Mıho

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 18 / 05 / 2020 |  Yazı Okunma: 142


Hafızamda Erivan Radyosu ile özdeşleşen sesler ve stranlar var; Dengbêj Fatma İsa’nın sesinden “Lo lo Mıho” eseri onlardan biri. Kaç yüz kere dinlemişimdir.

Geçenlerde Kars, Selim, Eskigazi köyünden Hacı Hamza amca (97) bu stranı, babası Mıhoyê Eco için Berfo isimli kadın bir dengbêjin söylediğini aktarınca, hem stranın hem de ailenin öyküsünün peşine düştüm. Ağrı’da bu strana dair farklı öyküler anlatılıyor.

Yıllardır Kürt folkloru üzerine çalışma yürüten Tosın Hoca’yı aradım. Tosınê Reşit derlemeci ve müzisyen Nura Cewari ile birlikte notasyon çalışması için 1968 yılında dengbêj Fatma İsa’yı ziyaret ediyorlar. Büyük bir mütevazılık ile uzun uzun yaptıkları o günkü çalışmadan ve Fatma İsa’nın aktarımlarından bahsetti.

Fatma İsa “Lo lo Mıho” stranını ve öyküsünü kaynanası Xatûna Mehemedê Emo’dan dinlemiş. Xatun Makuluymuş. O bölgede Teliya Rihanê diye dengbêj bir kadın varmış. Babası ağa olmasına rağmen anne ile olan bağlılıklarından onun ismi ile anılıyormuş. Teli’nin sesi de güzelliği kadar varmış. Babası da kızını oğullarından çok sever, misafirleri geldiğinde divanında yanında oturtup, stran söyletirmiş. Teli divanda boyu posu ile dikkatleri üzerine çeken Mıho isimli genci gördüğünde ilk bakışta aşık olmuş; ama davulun dengi dengine çaldığı o zamanlarda; Teli bir ağa kızı, Mıho da fakir olunca muratlarına ermeleri imkânsızmış. Ne Mıho Teli’yi istemeye cüret edebiliyormuş ne de istese ağa verirmiş.

Lakin Teli’nin yüreği ferman dinler mi? Mıho’ya ve imkânsız aşkına, dilinden düşürmediği “Lo lo Mıho” stranını yakmış. Söyledikçe efkârdan gün be gün erimiş. Aşiretin büyükleri aşıklara hayıflanıp, ağaya ricaya gitmişler; aşıkların kavuşmasına müsaade etmesini istemişler. Ağa kızı Teli’yi pek sevdiğinden ve Mıho da her ne kadar fakir ise de, yiğitliği ila nam saldığından ricalarını kabul etmiş, Teli ile Mıho kavuşmuşlar.

Zannımca dengbêj Berfo da Têli’nin yavuklusu Mıho’ya yaktığı stranı, Mihoyê Eco için söylemiş lakin Mihoyê Eco ve Berfo onlar kadar şanslı değilmiş.

Mihoyê Eco 1871 yılında Iğdır’ın Kerimbeyliği köyünde doğuyor. Gençliğinde yörenin en iyi kaval ve mey çalan ustasıymış. Mıho düğün ve şenliklerde mey çalınca, yüzü de sesi kadar güzel olan Berfo da stran söylüyormuş. Lakin tam da o günlerde yaşanan bir acı, yaşamlarını altüst etmiş. Kerimbeyliği’nde yaşayan Hasan ağa, bir zalimin asılsız iftirasına kanıp kızı Halime’yi öldürünce köyün düzeni bozulmuş ve Mıholar Kerimbeyliği’nden Varansol’a (Ermenistan’ın Gürcistan sınırındaki Kalinino nahiyesine), oradan da Kars’a göç edince Miho ile Berfo birbirini kaybetmiş.

Mıholar Kars Selim’de, Eskigazi köyüne yerleşmişler. Tesadüf bu ya Mıho burada Berfo’ya çok benzeyen ama ismi de Teli olan bir kadınla evleniyor. Bir zaman sonra nasıl oluyorsa kardeşler arasında bir tatsızlık yaşanıyor ve diğer üç kardeş Mıho’yu Eskigazi’de bırakıp, geri Varasol’a dönüyorlar. Lakin küs olmalarına rağmen Mıho’nun gözü kulağı hep kardeşlerinin üzerindeymiş.

Varansol’da birisinin kardeşi Süleyman’a musallat olduğunu duyduğunda, sabahtan at sürüp gece Varansol’a varmış ve adamın bacasından aşağı inip, başucuna hançerini saplamış. “Süleyman’a bulaşırsan belanı benden bulursun, bir başka gece gelir Azrail’in olurum” demiş

Fakat 1920’de sınırlar çekilince kardeşlerin birbirinden haberi kesilmiş. Mıho yıllar sonra, Stalin’in ölümü ile genel bir af çıkartılınca, orada tutsak olup da bırakılan ve memlekete dönen birinden kardeşi Süleyman’ın acı akıbetini öğrenmiş. Stalin, Süleyman’ı 1937 yılında Gümrü’de kurşuna dizdirmiş. Derin bir yasa boğulan Mıho, ondan sonra kaval ve meyi hayatından çıkarmış.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi