Iğdır'a Atanan Öğretmenler Çiçekler Ve Hediyelerle Karşılandı Eğitim-Bir-Sen Iğdır şubesi, Iğdır'a atanan Öğretmenleri çiçeklerle ve hediyele...           • "Boyun Ağrınızın Olmaması Tamamen Sizin Elinizde" Yapılan araştırmalara göre kişilerin yüzden 85’nin hayatları boyunca mutlaka bir d...           • Eksik: Dr.Erez'in Adının Devlet Hastanesine Verilmesi Talebi olumludur Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, TBMM’de Covit19 ile m...           • Van’da Kürtçe Tabelalar Tekrar Asılmaya Başlandı Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldıktan sonra tepk...           • Iğdır Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği Çalışmaları Sürüyor Iğdır Aşağı Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği 1.Kısım İnşaatında Çalışmalar Hız ...           • Pandemi Döneminde Saç Sağlığı Sorunları Arttı Saç Ekim Direktörü Yasemin Gülgör, pandemi döneminde yaşanan stres...           • Iğdır’da Korona Virüs Denetimleri Sürüyor Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim’in talimatları doğrultusunda oluşturulan denetim ekipleri,...           • İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi! İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri" konul...           • SERKA Desteğiyle SPSS & AMOS Eğitimi Yapıldı Iğdır Meslek Yüksekokulu bünyesinde Iğdır Üniversitesi ve Serhat Kalkınma Ajansı (S...           • Iğdır İŞ-Kur’dan Toplum Yararına Programlar (TYP) Hakkında Duyuru Iğdır Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplum Yararına Programlar (TY...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1698603
Aktif: 32
Bugün: 1170
Dün: 2160
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
896 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1164 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1153 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1401 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1117 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1006 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1174 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1048 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1087 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1163 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1073 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1108 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1095 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1056 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Gençlik - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Gençlik

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 19 / 05 / 2020 |  Yazı Okunma: 390


Gençlik ilkbahar gibidir, yaşlılık ise kışa benzer, öyle bir kış ki, arkasından bahar gelmez. -Firdevsi

Gençlerin yetişmesine önem veriniz; çünkü bu yolda en küçük ihmal, ülkenin yapısını ve geleceğini yok eder.-Aristoteles

Ne yaparsan yap genç yengeçtir, doğru yürüyemez.-Aristoteles

Toplumda zaman zaman gençlerle ilgili olarak şikayet ve yakınmalar olmaktadır.Gençlerin saygılı olmadıkları ve sorumsuzca davrandıkları söylenmektedir.Gençlerin toplumsal konularda duyarsız ve bencil davrandıkları söyleniyor.Hayatı tam olarak kavramayan, hoşgörüden yoksun bir gençlikten bahsediliyor.

Aristo M.Ö 350 yıllarında, gençleri  kusurlarından dolayı eleştırmıştır. Görülüyorki tarih boyunca kuşaklar arasında bir çatışma ve uyumsuzluk söz konusudur.Bu durum çevre koşulları ve eğitimle ilgili olduğu kadar gençlerin taşıdıkları enerji ile de ilgilidir.

Dostoyevskiye göre; İnsanı değerli ve üstün kılan fiziki güç değildir.Fiziki güç ve gençlik insanın hayvani boyutudur.Asıl değerli ve kalıcı olan insanların yaptığı faydalı işlerdir.

Eskiden aileler, çocuklar ve gençlere yatırım gözü ile bakmaktaydılar.Çocuk çobanlık yapsın veya okusun doktor,mühendis,avukat olsun bana baksın diye bir düşünce vardı.Şimdi ise çocukların geleceği ne olacak diye kara kara düşünüyorlar.Söz konusu olan geleceğe  umutsuzca bakan bir gençlik.Ama yanlışlarından dolayi ,gençleri linç edeceğimize, dönüp kendimize bakmalıyiz.Aile,Okul,Çevre ve yöneticiler önce kendileri ile yüzleşmeliler.Biz nasıl bir gençlik yetiştirdik diye kendimizi sorgulamalıyız.

Her konuda ezbercilik kolay geldi.Gençlerin önüne hazır kalıplar konuldu.İdeolojik olarak yetiştirildiler.Kimine göre Kemalist,kimine göre dindar.Yaratıcılığı geliştirmek yerine , dayatma ile gençlerin beden ve ruhlarını esir aldılar.Böylece  özgür birey olmanın önüne set çektiler.

Gençlik, zamanında  bedeniyle ruhuyla  kendi halinde başıboş bırakılırsa ,işlenmeyen bir tarla gibi yabancı otlar ve dikenler yetişir ve o dikenler herkese batar.

Merak etmeyen,soru sormayan, istenilenleri yapan sıradan robotlar yetiştirildi.Cehaletin de  dalkavukluğun da evet efendimciliğinde temelinde   bu yetiştirme tarzı yatmaktadır.

Anne-Baba veya yönetici olarak otorite ve dayatma dışında ,gençlerin görüşünü aldık mı.Onlarla dert ortağı veya arkadaş,dost oldukmu ? Çocukların ve gençlerin kişiliğini hep gözardı ettik.Vladimir Nabokov; Bir çoçuğa asla "Çabuk ol" demeyin , demektedir.Gençleri anlamakta güçlük çeken bir toplumuz.Gençlere olanak sağlamada ise çok cimriyiz.Önü kesilen gençlik,kendini bulamaz.

Gençlerin özgüven kazanmaları için,onlara soru sormalı, onları dinlemeli ve gelecek ile ilgili hedeflerini kendileriyle tartışmalı ve paylaşmalıyiz.

Eğer bozuk bir gençlik varsa,yetişkinler de bozuk demektir.

Gençlere, hayatlarını yaşama ve duygularını serbestçe açıklama cesaretini göstermeleri için onlara fırsat vermeli ve onları anlamalıyiz.

Hakları gasp edilmiş, hakarete uğramış,Adalet ve Hukuka güveni kalmamış,patlamaya hazır bir gençlik.Bu  gençlik ülkenin geleceğini böyle bir nesil devralacak.böyle devam ederse bu ülke uzun yıllar barışa ve refaha hasret kalacaktır.

Gençler bazı hayalleri gerçek gibi görürler,önemli olan, onların gerçekleri öğrenmesini sağlamaktır.

OECD (Ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü) ülkelerinde işsizlikte ülkemiz birinci.Bu ülkelerde genç işsizlik oranı %14 ülkemizde % 25 civarındadır.Başka ülkelerde çalışmak isteyen gençlerin oranı % 90 dır.

Genç işsizlik önemli bir sorundur.Bu konuda devlet çaba göstermelidir.Gençleri askere alan devlet iş de bulmak zorundadır.

Aslında küresel olarak mutsuz bir gençlik vardır.Ekonomik ve bireysel özgürlük istiyor.Protesto hakkını kullanmak istiyor.Gençler gerek seçimlerde ve gerekse diğer bazı konularda  bağımsız olarak karar veriyorlar ve ailelerinden kopuyorlar.Gençlerin kendilerine göre bir dilli vardır.

Korona virus sonrası şekillenecek bir  dünyada gençler önemli rol oynayacaklar.

İşsiz geleceği olmayan,plansız ve programsız bir gençlik.Suç ekonomisinin olduğu bir yerde suç işlemeye meyilli bir gençlik.

Oysa  gençliğe yatırım geleceğe yatırımdır.Geleceğin ümidi ve ışığı gençlerdir.Gençler birey olarak yaşadıkları ortamı ve dünyayı keşfetmek zorundadırlar.

3-5 çocuk çağrıları ve bunu destekleyen eğitim ve uygulamalar,gençlerin geleceği için değil egemenlerin geleceği için yapılan yatırımlardır.Kendi gelecekleri ve gerici-şoven-burjuva kesimine  hizmet edecek şekilde yontulmuş bir nesildir hedefleri.

Genç nüfusla övünenler kendi çıkarlarını,iktidarlarını ve geleceklerini garanti altına almaya çalışanlardır.Egemen güçler, boş laflara aldırmayan,bağımsızlık,özgürlük ve eşitlik isteyen gençliği hizaya çekmek için, ölüm ve işkence dahil her türlü baskı ve zulme başvurmuştur.

Çalışmanın, mutluluk ve sevgi ürettiğini gençlere aşılamalıyiz.

Gençler bir ülkenin gelecek için fırsat pencereleridir. Bu fırsat pencerelerinden yararlanılabilmesi için genç nüfusunun eğitimli, sağlıklı ve yetenekli olması gerekir, kaldı ki bütün bunlar onların alması gerekli olan doğal insan haklarıdır.

Paulo Coelho ya kulak verelim;

Doğduğumuz andan öIene kadar hayatımız sürekIi bir yoIcuIuktur. Manzara değişir, insanIar değişir, ihtiyaçIar değişir, ama tren hep iIeri gider. Hayat bir trendir. Tren istasyonu değiI.

Döktüğüm yaşIarı bağışIıyorum. AcıIarı ve aIdatmaIarı bağışIıyorum. İhanetIeri ve yaIanIarı bağışIıyorum. İftiraIarı ve ahIâksızIarı bağışIıyorum. Nefreti ve zuImü bağışIıyorum. …yüreğimi yakan darbeIeri bağışIıyorum. YıkıIan hayaIIeri bağışIıyorum. ÖIen umutIarı bağışIıyorum. SevgisizIiği ve kıskançIığı bağışIıyorum. UmursamazIığı ve kötü zihniyeti bağışIıyorum. HakIıIık uğruna haksızIık edenIeri bağışIıyorum. Öfkeyi ve şiddeti bağışIıyorum. İhmaIkârIiği ve unutkanIığı bağışIıyorum. Bütün kötüIükIeriyIe dünyayı bağışIıyorum.Dünyadaki amacımız sevmeyi öğrenmektir.Hayat sevgiyi öğrenme sürecidir. -Paulo Coelho

Korona virus salgınından sonra dünyamızın iyi veya kötü yönde bazı değişiklikler yaşayacağı muhakkaktır.

Gençlerin bu değişimin önemli bir aktörü olacaklardır.Gençlerin karşı karşıya bulundukları ağır sorunlar ortadadır.Bu nedenle gençler, otoriter,baskıcı ve anti sosyal yapılardan yana değil,toplumcu,kamucu,sosyal güvenlikçi ,eşitlikçi yapılardan yana tavır alacaklardır.umudumuz bu yöndedir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi