Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik'ten Tarihi Cevap... HDP'li vekilden tarihi cevap: ‘Eksik’ soyadım Kürt bölgelerinde yapılan zul&...           • Acı Kaybımız: Mehmet Gülbey Ebediyete İntikal Etti Annemin Teyzesinin oğlu, Halamın kızının eşi saygı değer Akrabamız aile büyüklerimizden ...           • Piknikte Kardeşini Vurdu: Kazaen Vurulan Veli Türkeli'yi Kaybettik Iğdır’da C.T. (60) piknikte av tüfeğiyle kazaen kardeşi Veli Türkeli’yi (57)...           • ‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ Yaşamını Yitirdi Seslendirdiği kilamlar ile Kürtlerin gönlünde taht kuran ve “Diyarbakır&rsquo...           • Iğdır Tarihinin En Büyük Satış İhaleleri 21 Haziran'da... Iğdır tarihinde ilk defa böylesine büyük bir ihale yapılacak, 5 adet arsanın satış ...           • Tarihçi Dengbej Mehmet Karakuş'u Tanıyalım Dengbêj Mehmet Karakuş, 1946 yılında Iğdır (İdîr) merkeze bağlı Alût (Yüzba...           • ASİMDER’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır'dan Ankara ve Sabiha Gökçen Seferleri Başlatılmalı Koronavirüs sebebiyle şehirlerarası seyahatler kısıtlanınca uçak seferleri de askıya a...           • Iğdırlı Op.Dr. Tali Şeker Hastalığı Ameliyatında Öne Çıkan Bir Hekim İstanbul’da mesleğini sürdüren Iğdırlı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet TALİ, &...           • Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları Antrenmanlara Başladı Üç aydır müsabaka ve antrenmanlardan uzak duran sporcular bütün ön...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1644206
Aktif: 30
Bugün: 2804
Dün: 2121
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
547 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
824 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
701 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
530 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
620 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
559 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
539 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
487 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
590 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
541 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
603 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İnsanlarda Mutasyona Uğramalı! - Ayhan ONGUN

İnsanlarda Mutasyona Uğramalı!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 26 / 05 / 2020 |  Yazı Okunma: 170


Kuşkusuz çok büyük acılar, sıkıntılar yaşattı bize bu virüs.

Ama öte yandan kendi mutasyona uğradığı gibi, biz insanların da mutasyona ihtiyacı olduğunu göstermiş oldu.

Bu küresel salgınla ilgili bir dolu iddialar, suçlamalar var, daha uzun süre bu tartışmalar devam edeceğe benzer.

Bu virüs, nasıl ortaya çıktı, nasıl yayıldı, ne kadar sürecek konusu bilim insanlarını daha uzun süre meşgul edeceğe benzer.

Bizi ilgilendiren, işin insani ve sosyal boyutu olmalıdır.

Tüm dünyada sağlık başta olmak üzere, eğitim, güvenlik ve yönetim sistemleri yeniden sorgulanacak, yeni duruma uygun, yeni bir dünya düzenine geçilecek gibi görünüyor.

Hani herkesin söylediği bir söz var. ”Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

Bu Koronalı yaşam, karantinalı günler hepimizi daha çok düşünmeye, daha çok okumaya, daha çok araştırmaya sevk etti.

En olumlu yanı da yaşamımızda vicdan, yardımlaşma ve dayanışma duyguları yeniden öne çıktığı gibi adalet kavramı yeniden gündemimize girdi.

Herkes gibi tutuklu olduğu cezaevinde bu konuya kafa yoran yazar Ahmet Altan’ın ilginç tespitleri dikkatimi çekti.

“Böyle bir zihniyet mutasyonu bütün kavramları ve ilişkileri de değiştirecek. “Başkasına kötülük etmenin kendine kötülük etmek” olacağını kavrayan yeni bir insan türünün içimizden doğması gerekecek. Bunun nasıl bir değişim yaratabileceğini düşünebiliyor musunuz? İnsanlar belki de ilk kez bu salgın sonucunda, insanlık denilen büyük bir akışın parçası olduklarını, ülke, din, dil, ırk farkılılıklarının anlamsız kaldığını, Kamboçyalı kayıkçıyla Amerikan başkanının, Fransız zenginiyle Türk manavın, İtalyan kontla Hintli paryanın aynı çaresizliği ve korkuyu paylaştığını böylesine aydınlık bir bilinçle kavradı.”

Görüldüğü üzere insanları fizik olarak rehin alsanız da fikirlerini yok edemiyorsunuz.

Siyasi görüşleri kimilerine ters gelse de bir edebiyatçı olarak onun bir “sözcük sihirbazı olduğunu, iyi bir araştırmacı, düşünür ve analist olduğunu kabul etmek gerek.

Anayasa Mahkemesinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin değişik zamanlarındaki Altan lehine kararlarına rağmen siyasi kurban olarak içeride tutulanlardan biri olan yazarın özgürlüğünden yoksun, en zor koşullarda bile var olan yaşama sevinci, yitirmediği umutları hepimizi bir kez daha düşündürmeli bence.

Ahmet Altan dahil, Osman Kavala, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Murat Ağırel ve yüzlerce gazeteci, yazarla birlikte; başta Selahattin Demirtaş olmak üzere tutuklu tüm siyasetçiler, teröre bulaşmamış belediye başkan ve yöneticileri serbest bırakılmalıdır.

Ancak o zaman bir zihniyet mutasyonundan söz edebiliriz.

Tıpkı Ahmet Altan’ın dediği gibi:

“Bu, büyük bir zihniyet mutasyonu yaşamamıza yol açacak bence. Kendini korumak istiyorsan karşısındakini de koruyacaksın. Bencillik edersen ölürsün. Bu salgın bize bu gerçeği öldürerek öğretiyor: Çinli pazarcıyı koruyamazsan kendini de koruyamazsın! İnsanla insanlık arasındaki uçuruma köprülerin kurulacağı yeni bir bilinç düzeyinin ilk aşaması bu.

Bu virüs, sadece benim gibi yaşlıları değil yaşlanmış bütün kavramları, inançları, düşünceleri, yapıları da yıkıyor. Yeni bir dünyanın, daha da önemlisi yeni bir insanın oluşacağı bir eşiği acıyla aşıyoruz.

Belki siz bu yazdıklarımı okurken ben de hastalanmış olacağım.

Ama ne fark eder?

Bir kâğıt bardakta ölen bir turp bile çiçek açabiliyorsa hapisteki bir ihtiyar da iyimser olabilir.

Bir turptan daha ümitsiz olacak değiliz ya...”

Sosyal devlet ve sosyal belediyecilik kavramlarının daha çok konuşulur olduğu, barış, yardımlaşma ve dayanışma kültürünün yeniden yerleşmeye başladığı günlerden geçiyoruz.

Değişen koşullara uygun yeni bir dünya düzeninin beklendiği günümüzde, tecavüzcülerin, vurguncuların, hırsızların, arsızların serbest bırakılarak, düşünce suçlularının, haber yapan gazetecilerin, seçilmiş belediye başkanlarının hapiste tutulması ayıbından kurtulmamız gerek.

Salgınla birlikte daha da artan ekonomik ve sosyal sorunlarla bu ülkenin bu şekliyle daha uzun süre yönetilmesi imkansız hale geliyor.

Büyük olasılıkla seçimler zamanından önce yapılacak.

Kamu vicdanını rahatlatacak, tüm toplumsal kesimlerin temsilini sağlayacak şekilde siyasi partiler ve seçim yasası değişmeli, bir demokrasi ayıbı olan seçim barajı kaldırılarak, gerçek halk iradesinin meclise yansımasına imkan verilmelidir.

Muhalefetin ve yerel yönetimlerin yeni duruma uygun yaratıcı proje ve politikalar uygulayarak, iktidara giden yolları açması, bu konuda daha çok çaba göstermesi zorunlu hale gelmiştir.

Tüm baskı, yasak ve demokratik olmayan uygulamalara inat, umudumuzu yitirmeyelim...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi