Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3347 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3406 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3151 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Acil Gündem; Hapishaneler Nasıl Boşaltılır - Av.Mahmut ALINAK

Acil Gündem; Hapishaneler Nasıl Boşaltılır

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 22 / 06 / 2020 |  Yazı Okunma: 486


Hapishanedeyken aynı hücrede kaldığım gençlere ve komşu hücrelerdekilere dışarı çıktığımda “içeridekilerin” sorunlarıyla uğraşacağıma söz vermiştim.

Şimdi ev hapsi nedeniyle hareket alanım sınırlı da olsa, aşağıdaki çağrı verdiğim sözü yerine getirmek için atılmış bir ilk adımdır.

Kandıra Cezaevi’ndeyken de yine böyle bir söz vermiş, serbest bırakılınca da cezaevinin önünde çadır kurup üç gün Özgürlük Nöbeti tutmuştum.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Bağımsız ve tarafsız yargı diye bir şey yoktur ve olamaz. Hangi devlet ya da rejim olursa olsun, yargı devletin bir organıdır ve ona hizmet etmek zorundadır. Çünkü ona hayat veren ve onu besleyen o devlet ve o rejimdir. Zaten devletler de kendilerini ve temsil ettikleri düzeni korumak için yargı, ordu, meclis ve benzeri kurumları inşa ederler.

Bu yönüyle yargı aslında devletin ta kendisidir. Devletler ve sınıflar var oldukça da bu hep böyle olacaktır. Gözü pek bazı hâkim ve savcıların bu genel kuralın dışına çıkmaları belirtilen gerçeği değiştirmez. Sistem onları derhal kusar ve tasfiye eder.

* * *

Hapishaneler sorunu yargıyla bağlantılı ezeli bir sorundur. Bilindiği gibi, hapishaneler meselesi tüm dünyada bir özgürlükler meselesidir. Bir ülkede eğer hapishaneler tıka basa dolu olup, yatacak yer bulamayan mahpuslar yerde yatmak zorunda kalıyor ve fabrikalar yerine hapishaneler zinciri kuruluyorsa, o ülkede özgürlükten söz etmek akılla dalga geçmektir. Ve yine bir ülkede tek bir insan bile siyasi düşünceleri nedeniyle hapishaneye kapatılmış ise, o ülke tutsak bir ülkedir, zindan bir ülkedir. Çünkü devletlerin siyasi düşüncelere uyguladıkları baskı, şiddet ve terör, halka yaptıkları zulmün bir parçasıdır.

Türkiye düşünce insanları için işte böyle zindan ülkelerden biridir. Gazeteciler, milletvekilleri, avukatlar ve belediye başkanlarının da aralarında olduğu yirmi bin civarındaki insan bugün siyasi düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde çürütülmektedir.

Ölüm orucundaki Avukat Ebru Timtik ve Avukat Aytaç Ünsal ağır risk altındadır ve hızla ölüme yaklaşıyorlar. Hapishaneleri boşaltacak bir ÖZGÜRLÜK KANUNU’ na hava ve su kadar ihtiyaç var.

AKP ve MHP gerici bloğu elbette böyle bir kanunu çıkarmak istemeyecektir. Ama biz toplumsal dinamikleri harekete geçirecek sivil projeleri uygulamaya koyarsak, bu kanunu çıkarmak ve cezaevlerinin kapısını açmak zorunda kalacaklardır.

En başta aileler olmak üzere, aydınlara ve ilerici parti ve kurumlara büyük görevler düşüyor. Benim mensubu olduğum EDH bu konuda görev almaya hazırdır.

Bizim siyasal iktidara bu adımı attıracak projelerimiz vardır. İhtiyaç duyduğumuz tek şey, uzattığımız elin tutulmasıdır. Aileler ve ilgili kurumlar, lütfen bu çağrıya kulak verin! Meclisten bu kanunun çıkarılmasını sağlayabiliriz. Cezaevindeki mahpusları özgürleştirecek yolun taşları döşenmedikçe, bizim özgürleşmemiz boş bir hayaldir.

Bugün özgürlüğün yolu cezaevlerinden geçiyor. Bu düzenle derdi olan herkes bunu böyle bilsin.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895024
Aktif: 21
Bugün: 151
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi