Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik'ten Tarihi Cevap... HDP'li vekilden tarihi cevap: ‘Eksik’ soyadım Kürt bölgelerinde yapılan zul&...           • Acı Kaybımız: Mehmet Gülbey Ebediyete İntikal Etti Annemin Teyzesinin oğlu, Halamın kızının eşi saygı değer Akrabamız aile büyüklerimizden ...           • Piknikte Kardeşini Vurdu: Kazaen Vurulan Veli Türkeli'yi Kaybettik Iğdır’da C.T. (60) piknikte av tüfeğiyle kazaen kardeşi Veli Türkeli’yi (57)...           • ‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ Yaşamını Yitirdi Seslendirdiği kilamlar ile Kürtlerin gönlünde taht kuran ve “Diyarbakır&rsquo...           • Iğdır Tarihinin En Büyük Satış İhaleleri 21 Haziran'da... Iğdır tarihinde ilk defa böylesine büyük bir ihale yapılacak, 5 adet arsanın satış ...           • Tarihçi Dengbej Mehmet Karakuş'u Tanıyalım Dengbêj Mehmet Karakuş, 1946 yılında Iğdır (İdîr) merkeze bağlı Alût (Yüzba...           • ASİMDER’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır'dan Ankara ve Sabiha Gökçen Seferleri Başlatılmalı Koronavirüs sebebiyle şehirlerarası seyahatler kısıtlanınca uçak seferleri de askıya a...           • Iğdırlı Op.Dr. Tali Şeker Hastalığı Ameliyatında Öne Çıkan Bir Hekim İstanbul’da mesleğini sürdüren Iğdırlı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet TALİ, &...           • Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları Antrenmanlara Başladı Üç aydır müsabaka ve antrenmanlardan uzak duran sporcular bütün ön...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1644174
Aktif: 31
Bugün: 2721
Dün: 2121
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
546 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
824 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
701 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
599 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
530 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
620 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
559 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
539 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
487 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
540 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
603 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Acil Gündem; Hapishaneler Nasıl Boşaltılır - Av.Mahmut ALINAK

Acil Gündem; Hapishaneler Nasıl Boşaltılır

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 22 / 06 / 2020 |  Yazı Okunma: 173


Hapishanedeyken aynı hücrede kaldığım gençlere ve komşu hücrelerdekilere dışarı çıktığımda “içeridekilerin” sorunlarıyla uğraşacağıma söz vermiştim.

Şimdi ev hapsi nedeniyle hareket alanım sınırlı da olsa, aşağıdaki çağrı verdiğim sözü yerine getirmek için atılmış bir ilk adımdır.

Kandıra Cezaevi’ndeyken de yine böyle bir söz vermiş, serbest bırakılınca da cezaevinin önünde çadır kurup üç gün Özgürlük Nöbeti tutmuştum.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Bağımsız ve tarafsız yargı diye bir şey yoktur ve olamaz. Hangi devlet ya da rejim olursa olsun, yargı devletin bir organıdır ve ona hizmet etmek zorundadır. Çünkü ona hayat veren ve onu besleyen o devlet ve o rejimdir. Zaten devletler de kendilerini ve temsil ettikleri düzeni korumak için yargı, ordu, meclis ve benzeri kurumları inşa ederler.

Bu yönüyle yargı aslında devletin ta kendisidir. Devletler ve sınıflar var oldukça da bu hep böyle olacaktır. Gözü pek bazı hâkim ve savcıların bu genel kuralın dışına çıkmaları belirtilen gerçeği değiştirmez. Sistem onları derhal kusar ve tasfiye eder.

* * *

Hapishaneler sorunu yargıyla bağlantılı ezeli bir sorundur. Bilindiği gibi, hapishaneler meselesi tüm dünyada bir özgürlükler meselesidir. Bir ülkede eğer hapishaneler tıka basa dolu olup, yatacak yer bulamayan mahpuslar yerde yatmak zorunda kalıyor ve fabrikalar yerine hapishaneler zinciri kuruluyorsa, o ülkede özgürlükten söz etmek akılla dalga geçmektir. Ve yine bir ülkede tek bir insan bile siyasi düşünceleri nedeniyle hapishaneye kapatılmış ise, o ülke tutsak bir ülkedir, zindan bir ülkedir. Çünkü devletlerin siyasi düşüncelere uyguladıkları baskı, şiddet ve terör, halka yaptıkları zulmün bir parçasıdır.

Türkiye düşünce insanları için işte böyle zindan ülkelerden biridir. Gazeteciler, milletvekilleri, avukatlar ve belediye başkanlarının da aralarında olduğu yirmi bin civarındaki insan bugün siyasi düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde çürütülmektedir.

Ölüm orucundaki Avukat Ebru Timtik ve Avukat Aytaç Ünsal ağır risk altındadır ve hızla ölüme yaklaşıyorlar. Hapishaneleri boşaltacak bir ÖZGÜRLÜK KANUNU’ na hava ve su kadar ihtiyaç var.

AKP ve MHP gerici bloğu elbette böyle bir kanunu çıkarmak istemeyecektir. Ama biz toplumsal dinamikleri harekete geçirecek sivil projeleri uygulamaya koyarsak, bu kanunu çıkarmak ve cezaevlerinin kapısını açmak zorunda kalacaklardır.

En başta aileler olmak üzere, aydınlara ve ilerici parti ve kurumlara büyük görevler düşüyor. Benim mensubu olduğum EDH bu konuda görev almaya hazırdır.

Bizim siyasal iktidara bu adımı attıracak projelerimiz vardır. İhtiyaç duyduğumuz tek şey, uzattığımız elin tutulmasıdır. Aileler ve ilgili kurumlar, lütfen bu çağrıya kulak verin! Meclisten bu kanunun çıkarılmasını sağlayabiliriz. Cezaevindeki mahpusları özgürleştirecek yolun taşları döşenmedikçe, bizim özgürleşmemiz boş bir hayaldir.

Bugün özgürlüğün yolu cezaevlerinden geçiyor. Bu düzenle derdi olan herkes bunu böyle bilsin.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi