Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3152 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Toplumsal Değişimler - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Toplumsal Değişimler

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 26 / 06 / 2020 |  Yazı Okunma: 521


İnsanlık tarihinde ilk sosyo-ekonomik yapı  ilkel komünal toplumdur.Zamanla üretim ilişkileri değiştikçe ve bazı üst yapı kurumlarının(İnanç,Kültür V.S) da etkisiyle ,insanlık farklı sistemlere geçiş yapmıştır.Geriye doğru bazı yalpalanmalar dışında bu değişim hep ileriye doğru olmuştur.Bu süreç ilkel komünal,köleci,feodal,kapitalist,sosyalist ve komünizm şeklinde devam etmiştir.

İlkel komünal toplumdan ,köleci topluma geçiş de bir ilerlemedir.Çünkü ilkel dönemde savaşlarda ele geçirilen esirler vahşice öldürülüyorlardı.İnsanlık yerleşik tarıma geçince iş gücüne ihtiyaç duyuldu ve esirler köle olarak çalıştırılarak ,ölümden kurtuldular.

Ekonomik,sosyal,çevresel ve teknik gelişmeler bu düzen değişikliklerini tetiklemektedir.Doğal afetler,depremler ve salgın hastalıklar bunlara dahildir.

Dünyayı panikleten korona virus nasıl bir düzen getirecek bilemiyoruz.Önümüz fludur.Ama tarihsel süreç ileriye gidişe işaret etmektedir.Tabi ki toplumların mevcut toplumsal yapıları da bu süreci belirleyecektir.Diktatörlük veya demokrasi.

Kapitalist sistem, sadece insanı ve insan emeğini değil,doğayı da sömürdü ve yok etti.Hem yeraltını, hem de yer üstünü sömürdü ve doğal  dengeyi  bozdu.Neoliberal  uygulamalar sadece finans krizi değil çevre krizi,kültürel kriz doğurdu.Bu nedenle bu gün laik ve özgürlükçü söylemler duyulmaya başlandı.

Virus bir kıvılcım çaktı. Ancak emperyalistler, yaratıkları pis enkazın üstünü çeşitli bahanelerle,etnik,dinsel ve terör gibi söylemlerle örtmeye çalışırlar.Bu küresel düzen ve tahribata karşı insanlık ,güçlü bir irade ile , daha demokrat,özgürlükçü,laik ve kamucu bir tavır almalıdır.

Kapitalizm,insanı ve doğayı bitirirken aynı zamanda ,para ve kazanç için çalışıyor.İhtiyaçlara göre değil, kar için üretiyor.

Kapitalist sistem,dar gelirli emekçilerin hem emeğini hem de iradesini sermayenin hizmetine sunuyor.İşte bu nedenle asgari ücret,açlık sınırının altındadır.Ülkemizde devlet ile burjuva sınıfı adeta suç ortağıdır.Sermaye sınıfı, sırtını devlete dayayarak,ülke kaynaklarını hortumlamıştır.Oysa gelişmiş batı ülkelerinde,burjuva sınıfı, devlet ile çatışarak gelişmiştir.Kilise ve soylular sınıfına karşı mücadele ederek bir güç haline gelmiştir.

Eğitim,sağlık ve sosyal güvenlik politikalarının ne kadar önemli ve hayati olduğu bir virus ile ortaya çıktı.Kapitalist sistem,sağlık konusunda hastalara müşteri gözü ile para kazanmak için bakıyor.Şehir hastaneleri buna örnektir. Önemli olan koruyucu hekimliktir.İyi çalışan bir tabipler odası ve sağlık kurumu varsa bu cumhuriyetin eseridir. Geçmişte halk sağlığına önem verilmiş ve kamucu bir sistemin temelleri atılmıştır.Özel hastaneler, insanları sömürüyor ve paradan başka değerleri kalmamıştır.

Devlet  hiçbir şey üretmesin dediler.Devlete  dinazor yakıştırması yaptılar.Özelleştirme furyası başladı ve 24 ocak kararları ile ülke bu günlere geldi.Neoliberalizmin vahşi uygulamaları ile bütün kurumlar tahrip edildi.

Düzen sermayeden ve ranttan yana değil halktan yana olmalıdır.Vergiler halk için kullanılmalı ve hesabı sorulmalıdır.

Bir virusun bu vahşi sisteme yaptığı uyarı, demokrasi güçlerine bir fırsat sunmuştur.Dünya bir değişime gebedir.Temel görev,sosyalistlerin,gençlerin ,kadınların ve tüm emekçilerin güç birliği yapması ve siyasetin içinde,merkezinde yer almalarıdır.Lafta değil, gerçekten kimsesizlerin kimsesi olacak demokratik bir cumhuriyet hep birlikte oluşturulmalıdır.

İster etnik ister dini olsun, temel insan hakları kapitalizmin rantçı adaletine ve insafına bırakılmamalıdır.Sistemin adaletsizliği baskı  ve sömürü insanlara kader diye dayatılmamalıdır.Bu haksızlık ve çarpıklıklar din cilası ile kapatılmamalıdır.

Sorun ne dışarıda ne de içeride insanların etnisite ve inancıyla ilgilidir. Sorun sistem sorunudur.Sendikalar,sivil toplum örgütleri,emekçiler,ezilenler özgüvenle ve cesaretle ortaya çıkmalıdır.Kapsayıcı ve onarıcı bir kurumlaşma şart olmuştur.Bu nedenle dayanışma şarttır.

İnsan odaklı bir siyasi ve ekonomik yapı ortaya çıkmalıdır.Cinsiyet ayrımcılığı,iklim değişikliği,çevre sorunları,yoksulluk ve mülteci sorunları için yeni düzenlemeler şart olmuştur.

İktidarlar insanların sırtına yük olmamalı,sürekli hale gelmemeli. Seçimler ; diktatörler ve hanedanlar yaratmamalıdır.

ABD  de ,George  Floyd olayında  görüldüğü gibi,otoriter yönetimlere karşı toplumsal tepki ve uyarılar çoğalmaktadır.

Dünyanın mağdurları,kimisine göre lanetlileri,artık üstlerindeki ölü toprağı silkelemeli ve kendilerine gelmeliler.Herkesin bu dünyaya ait olduğunu ve dünyanın herkesi eşit şekilde kucaklaması gerektiğini haykırmalılar.Gerçek olan budur,bu gerçeğe ancak güç birliği ile varılır.

Bütün dünyadaki varlığı bir gram olan virus,dünyayı esir almış bir felakettir.Buna karşı sosyal- fiziki mesafeyi korurken,ruhen kucaklaşmalı, hep birlikte  kapitalizme ve kirli sistemlere karşı mücadele etmeliyiz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895042
Aktif: 24
Bugün: 207
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi