Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik'ten Tarihi Cevap... HDP'li vekilden tarihi cevap: ‘Eksik’ soyadım Kürt bölgelerinde yapılan zul&...           • Acı Kaybımız: Mehmet Gülbey Ebediyete İntikal Etti Annemin Teyzesinin oğlu, Halamın kızının eşi saygı değer Akrabamız aile büyüklerimizden ...           • Piknikte Kardeşini Vurdu: Kazaen Vurulan Veli Türkeli'yi Kaybettik Iğdır’da C.T. (60) piknikte av tüfeğiyle kazaen kardeşi Veli Türkeli’yi (57)...           • ‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ Yaşamını Yitirdi Seslendirdiği kilamlar ile Kürtlerin gönlünde taht kuran ve “Diyarbakır&rsquo...           • Iğdır Tarihinin En Büyük Satış İhaleleri 21 Haziran'da... Iğdır tarihinde ilk defa böylesine büyük bir ihale yapılacak, 5 adet arsanın satış ...           • Tarihçi Dengbej Mehmet Karakuş'u Tanıyalım Dengbêj Mehmet Karakuş, 1946 yılında Iğdır (İdîr) merkeze bağlı Alût (Yüzba...           • ASİMDER’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır'dan Ankara ve Sabiha Gökçen Seferleri Başlatılmalı Koronavirüs sebebiyle şehirlerarası seyahatler kısıtlanınca uçak seferleri de askıya a...           • Iğdırlı Op.Dr. Tali Şeker Hastalığı Ameliyatında Öne Çıkan Bir Hekim İstanbul’da mesleğini sürdüren Iğdırlı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet TALİ, &...           • Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları Antrenmanlara Başladı Üç aydır müsabaka ve antrenmanlardan uzak duran sporcular bütün ön...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1644210
Aktif: 30
Bugün: 2815
Dün: 2121
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
547 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
824 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
701 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
530 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
620 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
559 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
539 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
487 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
590 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
541 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
603 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Toplumsal Değişimler - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Toplumsal Değişimler

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 26 / 06 / 2020 |  Yazı Okunma: 167


İnsanlık tarihinde ilk sosyo-ekonomik yapı  ilkel komünal toplumdur.Zamanla üretim ilişkileri değiştikçe ve bazı üst yapı kurumlarının(İnanç,Kültür V.S) da etkisiyle ,insanlık farklı sistemlere geçiş yapmıştır.Geriye doğru bazı yalpalanmalar dışında bu değişim hep ileriye doğru olmuştur.Bu süreç ilkel komünal,köleci,feodal,kapitalist,sosyalist ve komünizm şeklinde devam etmiştir.

İlkel komünal toplumdan ,köleci topluma geçiş de bir ilerlemedir.Çünkü ilkel dönemde savaşlarda ele geçirilen esirler vahşice öldürülüyorlardı.İnsanlık yerleşik tarıma geçince iş gücüne ihtiyaç duyuldu ve esirler köle olarak çalıştırılarak ,ölümden kurtuldular.

Ekonomik,sosyal,çevresel ve teknik gelişmeler bu düzen değişikliklerini tetiklemektedir.Doğal afetler,depremler ve salgın hastalıklar bunlara dahildir.

Dünyayı panikleten korona virus nasıl bir düzen getirecek bilemiyoruz.Önümüz fludur.Ama tarihsel süreç ileriye gidişe işaret etmektedir.Tabi ki toplumların mevcut toplumsal yapıları da bu süreci belirleyecektir.Diktatörlük veya demokrasi.

Kapitalist sistem, sadece insanı ve insan emeğini değil,doğayı da sömürdü ve yok etti.Hem yeraltını, hem de yer üstünü sömürdü ve doğal  dengeyi  bozdu.Neoliberal  uygulamalar sadece finans krizi değil çevre krizi,kültürel kriz doğurdu.Bu nedenle bu gün laik ve özgürlükçü söylemler duyulmaya başlandı.

Virus bir kıvılcım çaktı. Ancak emperyalistler, yaratıkları pis enkazın üstünü çeşitli bahanelerle,etnik,dinsel ve terör gibi söylemlerle örtmeye çalışırlar.Bu küresel düzen ve tahribata karşı insanlık ,güçlü bir irade ile , daha demokrat,özgürlükçü,laik ve kamucu bir tavır almalıdır.

Kapitalizm,insanı ve doğayı bitirirken aynı zamanda ,para ve kazanç için çalışıyor.İhtiyaçlara göre değil, kar için üretiyor.

Kapitalist sistem,dar gelirli emekçilerin hem emeğini hem de iradesini sermayenin hizmetine sunuyor.İşte bu nedenle asgari ücret,açlık sınırının altındadır.Ülkemizde devlet ile burjuva sınıfı adeta suç ortağıdır.Sermaye sınıfı, sırtını devlete dayayarak,ülke kaynaklarını hortumlamıştır.Oysa gelişmiş batı ülkelerinde,burjuva sınıfı, devlet ile çatışarak gelişmiştir.Kilise ve soylular sınıfına karşı mücadele ederek bir güç haline gelmiştir.

Eğitim,sağlık ve sosyal güvenlik politikalarının ne kadar önemli ve hayati olduğu bir virus ile ortaya çıktı.Kapitalist sistem,sağlık konusunda hastalara müşteri gözü ile para kazanmak için bakıyor.Şehir hastaneleri buna örnektir. Önemli olan koruyucu hekimliktir.İyi çalışan bir tabipler odası ve sağlık kurumu varsa bu cumhuriyetin eseridir. Geçmişte halk sağlığına önem verilmiş ve kamucu bir sistemin temelleri atılmıştır.Özel hastaneler, insanları sömürüyor ve paradan başka değerleri kalmamıştır.

Devlet  hiçbir şey üretmesin dediler.Devlete  dinazor yakıştırması yaptılar.Özelleştirme furyası başladı ve 24 ocak kararları ile ülke bu günlere geldi.Neoliberalizmin vahşi uygulamaları ile bütün kurumlar tahrip edildi.

Düzen sermayeden ve ranttan yana değil halktan yana olmalıdır.Vergiler halk için kullanılmalı ve hesabı sorulmalıdır.

Bir virusun bu vahşi sisteme yaptığı uyarı, demokrasi güçlerine bir fırsat sunmuştur.Dünya bir değişime gebedir.Temel görev,sosyalistlerin,gençlerin ,kadınların ve tüm emekçilerin güç birliği yapması ve siyasetin içinde,merkezinde yer almalarıdır.Lafta değil, gerçekten kimsesizlerin kimsesi olacak demokratik bir cumhuriyet hep birlikte oluşturulmalıdır.

İster etnik ister dini olsun, temel insan hakları kapitalizmin rantçı adaletine ve insafına bırakılmamalıdır.Sistemin adaletsizliği baskı  ve sömürü insanlara kader diye dayatılmamalıdır.Bu haksızlık ve çarpıklıklar din cilası ile kapatılmamalıdır.

Sorun ne dışarıda ne de içeride insanların etnisite ve inancıyla ilgilidir. Sorun sistem sorunudur.Sendikalar,sivil toplum örgütleri,emekçiler,ezilenler özgüvenle ve cesaretle ortaya çıkmalıdır.Kapsayıcı ve onarıcı bir kurumlaşma şart olmuştur.Bu nedenle dayanışma şarttır.

İnsan odaklı bir siyasi ve ekonomik yapı ortaya çıkmalıdır.Cinsiyet ayrımcılığı,iklim değişikliği,çevre sorunları,yoksulluk ve mülteci sorunları için yeni düzenlemeler şart olmuştur.

İktidarlar insanların sırtına yük olmamalı,sürekli hale gelmemeli. Seçimler ; diktatörler ve hanedanlar yaratmamalıdır.

ABD  de ,George  Floyd olayında  görüldüğü gibi,otoriter yönetimlere karşı toplumsal tepki ve uyarılar çoğalmaktadır.

Dünyanın mağdurları,kimisine göre lanetlileri,artık üstlerindeki ölü toprağı silkelemeli ve kendilerine gelmeliler.Herkesin bu dünyaya ait olduğunu ve dünyanın herkesi eşit şekilde kucaklaması gerektiğini haykırmalılar.Gerçek olan budur,bu gerçeğe ancak güç birliği ile varılır.

Bütün dünyadaki varlığı bir gram olan virus,dünyayı esir almış bir felakettir.Buna karşı sosyal- fiziki mesafeyi korurken,ruhen kucaklaşmalı, hep birlikte  kapitalizme ve kirli sistemlere karşı mücadele etmeliyiz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi