Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik'ten Tarihi Cevap... HDP'li vekilden tarihi cevap: ‘Eksik’ soyadım Kürt bölgelerinde yapılan zul&...           • Acı Kaybımız: Mehmet Gülbey Ebediyete İntikal Etti Annemin Teyzesinin oğlu, Halamın kızının eşi saygı değer Akrabamız aile büyüklerimizden ...           • Piknikte Kardeşini Vurdu: Kazaen Vurulan Veli Türkeli'yi Kaybettik Iğdır’da C.T. (60) piknikte av tüfeğiyle kazaen kardeşi Veli Türkeli’yi (57)...           • ‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ Yaşamını Yitirdi Seslendirdiği kilamlar ile Kürtlerin gönlünde taht kuran ve “Diyarbakır&rsquo...           • Iğdır Tarihinin En Büyük Satış İhaleleri 21 Haziran'da... Iğdır tarihinde ilk defa böylesine büyük bir ihale yapılacak, 5 adet arsanın satış ...           • Tarihçi Dengbej Mehmet Karakuş'u Tanıyalım Dengbêj Mehmet Karakuş, 1946 yılında Iğdır (İdîr) merkeze bağlı Alût (Yüzba...           • ASİMDER’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır'dan Ankara ve Sabiha Gökçen Seferleri Başlatılmalı Koronavirüs sebebiyle şehirlerarası seyahatler kısıtlanınca uçak seferleri de askıya a...           • Iğdırlı Op.Dr. Tali Şeker Hastalığı Ameliyatında Öne Çıkan Bir Hekim İstanbul’da mesleğini sürdüren Iğdırlı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet TALİ, &...           • Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları Antrenmanlara Başladı Üç aydır müsabaka ve antrenmanlardan uzak duran sporcular bütün ön...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1644212
Aktif: 26
Bugün: 2819
Dün: 2121
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
547 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
824 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
701 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
530 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
620 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
559 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
539 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
487 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
590 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
541 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
603 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Yazmak Ve Kendini Bulmak - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Yazmak Ve Kendini Bulmak

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 26 / 06 / 2020 |  Yazı Okunma: 114


Yazmak içimizin dipsiz kuyusuna ince bir iple inip kendini aramaktır. Öncelikle soralım, içimizde dipsiz bir kuyu var mı sahiden? Varsa o kuyu nasıl bir kuyu? Aydınlık mı karanlık mı? Bu sorular cevap bekler böyle bir yargıdan; ne var ki oraya inmeden bilemez insan!

Peki neden kopmaz bir iple değil de her an kopacakmış gibi ince bir iple inmesi gerekir insanın o derin dipsiz kuyuya? Çünkü bu yolculuk her zaman keyifli ve de huzur verici değildir, bazen sarsıcı ve netamelidir, orada ne göreceğini bilemez insan. Bazen gördükleri karşısında büyük alabora geçirip kendinden kopabilir. İnce ipin esbabı mücibesi ve hikmeti bu olsa gerektir. O yüzden herkes inemez, korkar oraya inmekten…

Sadece yüzleşmeye cesaret edenler ve gördüklerini gün yüzüne çıkarmak isteyenler inebilir oraya. Yazmak isteyenler, gördüklerini eğip bükmeden gün yüzüne çıkarmak isteyen cesur insanlar bu nevi kişilerdir mesela. O yüzden gerçek yazarlar, yani gerçeği eğip bükmeden yazanlar cesur insanlardır.

Tabi inerken o derin dipsiz kuyuya ipin kopa ihtimali de var, bir daha çıkmama ihtimali de… Demek ki inmek tehlikeli. Çünkü kuyu dipsiz… İncecik ip koptu mu yitip gider insan. İşte dipsiz kuyunun, oraya inip aramanın, aradığını bulup gün yüzüne çıkarmanın, gün yüzüne çıkardıklarını ete kemiğe büründürmenin mahareti budur.

Burada bir yol ayrımı bekler insanı; ya ineceksin o dipsiz kuyuya, inip orada oksijensizlikten ölmek üzere olan anıları teker teker bulup gün yüzüne çıkaracaksın ve onları ete kemiğe büründüreceksin ya da onları orada ölüme, yok olmaya terk edeceksin. Çünkü orda unutulmak ölmek demektir onlar için. İşte bu yüzden diyoruz ki ya ceseretle inip onların yitip gitmesini engelleyeceksin ya da onlar o dipsiz kuyudan bir daha çıkmamak üzere yitip gidecekler.

Bu noktada soru şudur: Yok olup gitmekle karşı karşıya olanları bulmak, onları yok olmaya, yitip gitmeye sevk eden her neyse ona karşı savaşmak cesaret değil de nedir? Onun için yazmak cesaret ister, onun için yazar kişi cesur kişidir ve yazmak ölümün elinden bir şeyler kurtarmaktır.

Değil mi ki üç tür kişi vardır yaptıkları işle yaradana en yakın duran: Katiller, aşıklar ve yazarlar. Katiller öldürerek, aşıklar çoğaltarak, yazarlar yaratarak yakın olurlar ona! Çünkü ölüm, çoğaltmak ve yaratmak tanrının işidir. Oysa yazarlar, aşıklar ve katiller de bu işe soyunurlar ve üstelik üçü de işlerini yaparken bambaşka insanlara dönerler.

Diğerlerini bir kenara bırakıp tekrar yazara dönelim. İnsan yazarken yaşadıkları yok olmaz. Yaşamaya devam ederken bir gün önce yaşadıkları o dipsiz kuyuda birikir. Fakat bu arada bir çelişki söz konusudur. Gelecek gelmediği için hükmü geçmez, orada henüz kendine dair bir şey yoktur. Geçmiş de yaşanmış bitmiş onu tekrar geri getiremez, ancak anabilir.

Bir de içinde olduğu şimdi vardır. Yaşadığı an, o kısacık an, onunla birliktedir. Ama evvelkiler artık onunla değiller. Yaşanıp gitmişler, o kuyuda birikmişler. Lakin insan o an ve evvelki yaşadıklarının toplamıdır. Kendini bulmak istiyorsan riski göze alıp oraya inmelisin. Kendini bulmak daha önce yaşadıklarını bulmaktır. Unutma, kuyu içindedir, içinin uzak bir yerinde.

Haydi in ve ara kendini.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi