Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik'ten Tarihi Cevap... HDP'li vekilden tarihi cevap: ‘Eksik’ soyadım Kürt bölgelerinde yapılan zul&...           • Acı Kaybımız: Mehmet Gülbey Ebediyete İntikal Etti Annemin Teyzesinin oğlu, Halamın kızının eşi saygı değer Akrabamız aile büyüklerimizden ...           • Piknikte Kardeşini Vurdu: Kazaen Vurulan Veli Türkeli'yi Kaybettik Iğdır’da C.T. (60) piknikte av tüfeğiyle kazaen kardeşi Veli Türkeli’yi (57)...           • ‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ Yaşamını Yitirdi Seslendirdiği kilamlar ile Kürtlerin gönlünde taht kuran ve “Diyarbakır&rsquo...           • Iğdır Tarihinin En Büyük Satış İhaleleri 21 Haziran'da... Iğdır tarihinde ilk defa böylesine büyük bir ihale yapılacak, 5 adet arsanın satış ...           • Tarihçi Dengbej Mehmet Karakuş'u Tanıyalım Dengbêj Mehmet Karakuş, 1946 yılında Iğdır (İdîr) merkeze bağlı Alût (Yüzba...           • ASİMDER’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır'dan Ankara ve Sabiha Gökçen Seferleri Başlatılmalı Koronavirüs sebebiyle şehirlerarası seyahatler kısıtlanınca uçak seferleri de askıya a...           • Iğdırlı Op.Dr. Tali Şeker Hastalığı Ameliyatında Öne Çıkan Bir Hekim İstanbul’da mesleğini sürdüren Iğdırlı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet TALİ, &...           • Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları Antrenmanlara Başladı Üç aydır müsabaka ve antrenmanlardan uzak duran sporcular bütün ön...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1644202
Aktif: 35
Bugün: 2798
Dün: 2121
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
547 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
824 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
701 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
530 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
620 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
559 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
539 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
487 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
590 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
541 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
603 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kartal Yuvasından Düşenler, Bulutlara Gizlendiler - Av. Ayhan Erkmen

Kartal Yuvasından Düşenler, Bulutlara Gizlendiler

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 29 / 06 / 2020 |  Yazı Okunma: 122


Son bir haftadır, bir proje kapsamında Kars’ın turizm rotalarını ziyaret ediyoruz. Doğa, mekân ve eserler karşısında büyülenmemek elde mi? Ama tabiri caizse her bir yapı, bir sahipsizlik abidesi.

Çıldır Gölü’nde gün batımı harikaydı, güneş kızıl bir çarşaf gibi serilmişti gölün yüzeyine ve martılar gökle gölün buluştuğu yerde yakamozlarla yarıştaydı. Sonraki gün gittiğimiz, Kağızman’daki Keçror kale kasabası insanın başını döndürüyordu. Burası zaman içinde Keçrevan, Keçivan, Geçivan ve şimdilerde Tunçkaya olarak isimlendirilmiş. İlk gördüğümde aklıma hemen Hasan Sabbah’ın Alamut Kalesi geldi. Hazar kıyısında olduğunu bilmesem, burasıdır derim. Kars’ın Alamut’udur Keçror kale kasabası.

Nasıl ki Hasan Sabbah muhalif İsmaili hareketin örgütlenme ve güvenliği için kartal yuvası olan Alamut Kalesi’ni üs edinmişse; ondan üç bin yıl önce Kapeğyan Beyliği de aynı gerekçeler ile üç tarafı uçurum ve uçurumlara omuz veren, yüksek ve geniş surlarıyla Keçror Kalesi’ni inşa etmişler. Güvenliği yüksek tutmak için tek giriş noktası olan kapısını, Ani antik kentindeki gibi peş peşe sıralı surlarla örmüşler. Destursuz girenler, tam kaleye girdim derken tuzağa düşüyorlar. Sur içi, bir ayindeymişçesine, diğer uçtaki en yüksek noktaya kurulu kilisenin peşi sıra saf tutmuş.

Keçivan 12. yüzyılın sonunda el değiştirince, geri almak için yapılan kuşatmada vurulanlar Digor’daki Beş Kilise Manastırı’na (Khtzkonk’a) defnedilmişler yani kartal yuvasından düşenler, bulutlara gizlenmişler.

Keçivan’dan sonraki durağımızdı Digor Beş Kilise, manastır gökte asılı bir şamdan gibidir. Yüksek ve keskin bir uçurumun dibindeki terekte inşa edilmiş. Tereğin altında da aynı yükseklik ve keskinlikte başka bir uçurum var.

Zor bir patika yolculuğundan sonra varıyoruz manastıra. Dibine gitmeye kadar kendini göstermeyen doğa ve mimarinin etkileyici uyumu ile büyülü bir yer burası. Uçurumun dibinde akan derenin şırıltısı, kuşların cıvıltısı ve dağ kekiğinin baskın kokusu terapi gibi.

Manastır 7. yüzyılda inşa edilmiş. Burası Ermenilerin bölgeden ayrıldığı 1920 yılına değin keşiş ve hacıların konaklama mekânıymış. Şimdi sadece Aziz Sarkis Kilisesi ayakta kalmış. Bu yapı kendi döneminden 13. yüzyıla değin Ani dahil bölgede yapılan eserlerden mimari olarak çok farklı ve üstündür. Mimari ayrıntıları daha ince tasarlanmış ve taşlar daha yüksek standartlara göre işlenmiştir. Taş bloklardan inşa edilmesine rağmen sanki çok büyük yekpare portakal rengi bir taş kütlesinden oyulmuş bir heykel gibi duruyor.

Bin yılı bulan zamana ve tüm el atmalara inat, yalnız ve yaralı hali ile insanın içine işliyor. Manastırın diğer bölümleri 1950’li yıllara değin ayaktaymış. O yıllara tanıklık etmiş rahmetli Cabbar Amca’nın aktardığına göre, Digor merkezdeki kurumların inşası için yıkılan manastırda Aziz Sarkis Kilisesi’nin çatısından bir asker düşüp ölünce, yıkım durduruluyor ve Aziz Sarkis yıkılmaktan böylelikle kurtuluyor.

Özcesi, doğanın kendiyle baş başa kaldığı alanlarda sorun yoktu. Çıldır’da göl, güneş ve ay uyumluydu, güzelliği pay ediyorlardı. Lakin tarihi yerlerin hali perişandı; insanlar, insanlığın mirasına karşı çok acımasızlardı.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi