81 İl’e 'Koronavirüs' Genelgesi! Mahalle Denetim Ekipleri Kuruluyor İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelge gönder...           • Koronavirüsün Psikolojik Etkilerine Dikkat! Bugüne dek Türkiye’de COVID-19 benzeri bir pandemi yaşanmamıştı. Küresel koro...           • Avlanma Sozunu İle İlgili Açıklama T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığından Bildirilmiştir Ülkemizde 2020-2021 Av Dönemi 22 Ağust...           • Muharrem Ayı Etkinlikleri Ve Aşura Çadırı Hakkında Değerlendirme Iğdır Günışığı Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığının Muharrem Ayı Etkinlikler...           • Rektör, YÖK’ün “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm” Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Yükseköğretim Kur...           • Yılmaz Güney Sineması ve Umut Devrim Sineması deyince Türkiye Sineması’nda Yılmaz Güney geliyor aklımıza... &ldq...           • Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye, Azerbaycan Ve İran’ı Tehdit Ediyor Serdar Ünsal: Deprem Fay Hattında Olan Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye Azerbay...           • Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılavuzu Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılav...           • Depremden Sonra Evlerde Çatlaklar Oluştu Iğdır'da merkez üssü Karagüney köyü olan 4,4 büyüklüğü...           • Iğdır'da Korkutan Deprem, Halk Geceyi Sokakta Geçirdi Iğdır’da 4.4 Şiddetinde Deprem Oldu. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre,...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1667797
Aktif: 32
Bugün: 1887
Dün: 1953
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
484 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
909 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1056 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
902 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
712 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
826 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
746 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
780 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
738 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
771 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
796 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kamil Bedirhan’ın Sürgün Ömrü - Av. Ayhan Erkmen

Kamil Bedirhan’ın Sürgün Ömrü

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 06 / 07 / 2020 |  Yazı Okunma: 159


Kağızman sürgünü yazar Ordixanê Kaşaxi üzerine çalışırken Yusuf Kamil Bedirhan Bey’in hazin hikâyesini öğrendim. Rusların “Kızıl Profesör” dediği Yusuf Kamil Bey, Botan Beyi Mir Bedirhan’ın oğludur… Babadan miras, özgür bir ülke hayaline hasredilen hayat, sürgünde başlayıp, sürgünde son buluyor.

Yusuf Kamil Bey İstanbul, Cenevre ve Fransa’da eğitim alıyor. Kaymakam olarak atandıktan kısa bir süre sonra, İstanbul Belediye Başkanı Rıdvan Paşa öldürülünce, töhmet altındaki Bedirhan ailesinin tüm erkekleri gibi o da cezalandırılıyor. Görevden alınıp, Rodos Adası’na sürgün ediliyor.

Birinci Dünya Savaşı başladığında Bitlis’e geçiyor ve Mela Selim, Şêx Şehabettin, Seyid Eli ile birlikte isyan hazırlığına başlıyor. Lakin devletin tez zamanda haberi oluyor ve Mela Selim tutuklanıyor. Bu ani durum karşısında planlandığından erken başlayan isyan, çabuk bastırılıyor.

Yusuf Kamil Bey’i de tutuklayıp İstanbul’a getiriyorlar. Nasıl oluyorsa bir yolunu bulup ellerinden kurtuluyor ve bir Fransız gemisine sığınıyor. Osmanlı devletinin tüm bastırmalarına rağmen Fransızlar, Yusuf Kamil Bey’i teslim etmiyorlar. Gıyabında yapılan yargılamada Yusuf Kamil Bey’e idam cezası veriliyor.

Kamil Bey Ruslarla ilişki geliştirip Tiflis’e geçiyor. Yeni bir isyan için düşüncelerini paylaşıp, yardım talep ediyor, destek sözü alınca da ülkedeki kanaat önderlerine mektuplar yazıyor. Lakin bu sefer de daha fikir aşamasındayken isyan planı son buluyor, Bolşevik ihtilali ile gelen yeni yönetim, verilen sözü desteklemiyor.

Sınırlar yeniden belirlenince Tiflis artık daimi mekânı oluyor. O şartlarda dahi boş durmuyor. Kürtçe eğitim verebileceği bir okul açıp hem orada hem de Tiflis’teki üniversitede dersler veriyor. Kürt tarihi, kültürü ve yaşamı üzerine makaleler kaleme alıyor, ta ki yüreğin göç zamanı 1934 yılına değin.

Özgür bir ülke hayali kuran Yusuf Kamil Bey sürgünde, Tiflis’te bir mezar taşına hasret kalacaktır. Ölüm döşeğindeyken başında bekleyen dostu, yazar ve dengbêj Ehmedê Mırazi’nin anılarında aktardığına göre; olası ölüm halinde hangi mezarlığa defin edileceği bir muammaymış. Êzidîler kendi inançları dışında, başka kimselerin mezarlıklarına defnine müsaade etmiyorlarmış. Öğrencileri ve Acem dostları ise onu Acem mezarlığına defnetmek istiyorlarmış. Eşi Margarita nereye defnedilmek istediğini sorduğunda, Kamil Bey derin bir ah çekip, duygusal bir ses tonuyla “Beni Kürt mezarlığına defnedin, özgürlük ve bağımsızlıkları için ciğerim yandı lakin ben o özgürlüğü görmedim” diyor.

Vasiyeti üzerine, Tiflis’te Kukiya Êzidî mezarlığının yanına defnediyorlar. Ehmedê Mırazi kendi elleri ile baş taşına “Sen, bilgin ve çalışmalarınla karanlıkta kalmış on binlerce Kürd’ün düşüncelerini aydınlattın, emeğin unutulmayacak” diye yazıyor.

Lakin en acısını en sonda paylaşayım: 1970’li yıllarda mezarlığın yanında mezar taşı fabrikası kuruluyor ve Kamil Bey’in mezar taşını yerinden söküyorlar. Yazar Ordixanê Kaşaxi tesadüfen Ehmedê Mırazi’nin yazısının olduğu mezar taşını, mezarlığın uzağında bir yerde buluyor ve mezarını yapıncaya değin, mezar taşını evine götürüp bahçesine koyuyor ama ömrü vefa etmiyor, kendisi de aynı mezarlığa defnediliyor. Gürcistan’da görüştüğüm dostlar, Kamil Bey’in mezarı üzerinden yol geçtiğini, mezar taşının akıbetinin de bilinmediğini söylediler.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi