81 İl’e 'Koronavirüs' Genelgesi! Mahalle Denetim Ekipleri Kuruluyor İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelge gönder...           • Koronavirüsün Psikolojik Etkilerine Dikkat! Bugüne dek Türkiye’de COVID-19 benzeri bir pandemi yaşanmamıştı. Küresel koro...           • Avlanma Sozunu İle İlgili Açıklama T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığından Bildirilmiştir Ülkemizde 2020-2021 Av Dönemi 22 Ağust...           • Muharrem Ayı Etkinlikleri Ve Aşura Çadırı Hakkında Değerlendirme Iğdır Günışığı Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığının Muharrem Ayı Etkinlikler...           • Rektör, YÖK’ün “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm” Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Yükseköğretim Kur...           • Yılmaz Güney Sineması ve Umut Devrim Sineması deyince Türkiye Sineması’nda Yılmaz Güney geliyor aklımıza... &ldq...           • Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye, Azerbaycan Ve İran’ı Tehdit Ediyor Serdar Ünsal: Deprem Fay Hattında Olan Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye Azerbay...           • Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılavuzu Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılav...           • Depremden Sonra Evlerde Çatlaklar Oluştu Iğdır'da merkez üssü Karagüney köyü olan 4,4 büyüklüğü...           • Iğdır'da Korkutan Deprem, Halk Geceyi Sokakta Geçirdi Iğdır’da 4.4 Şiddetinde Deprem Oldu. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre,...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1667818
Aktif: 16
Bugün: 1939
Dün: 1953
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
484 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
909 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1056 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
902 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
712 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
827 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
746 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
780 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
738 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
771 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
796 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kibrine Yenik Düşenler! - Ayhan ONGUN

Kibrine Yenik Düşenler!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 07 / 07 / 2020 |  Yazı Okunma: 95


Yıllar önce aynı konuda bir yazı yazmıştım.

Şeytanın en çok sevdiği günah, kibir! başlığıyla.

Görünen o ki, insanoğlu; her konumda, her koşulda ve statüsü ne olursa olsun biraz narsizm, biraz megalomoni, daha net deyimle, kendini beğenmişlik içeren kibirden vazgeçemiyor.

Kimileri bunu saklama ihtiyacı duymasa da, kimileri için kibir; ruhu kaplayan bir deridir.

Tevazu ve hoşgörü eksikliği nedeniyle, her zaman kendilerinin yaptığının en doğru olduğuna, her konuda haklı olduklarına inanır ve başkalarını da inandırmaya çalışırlar.

Daha da kötüsü bunu yaparken karşıdakini aşağı görmek, küçümsemek ve itibarsızlaştırmak için çoğu zaman elde ettikleri sahte güç olanaklarını ve otoritelerini kullanma eğilimindedirler.

“Kendilerinin muazzam olduklarına inanmaları nedeniyle kibirli insanlar her zaman dikkat çekmek isterler. Her şeyi dramatik bir şekilde yaparlar. Hatta bazen bir filmdeymiş gibi hareket ettikleri görülür. Bu insanlar hayatlarındaki her şeye dram ekleme ve olan biteni başka bir kisve altında saklama eğilimi gösterirler.”

Bu durum kibirli kişinin kimi zaman yalnızca muhatap olduğu kişiye zarar vermesine neden olduğu gibi eğer yetki ve otorite sahibiyse tüm toplumu derinden etkileyecek sonuçlar doğurur.

Sıradan insanların kibrinin etkisi sınırlı olur ama bu kibir ülkeyi yönetenlerde varsa, hakim oldukları güç ve otorite, onları baskı ve güç kullanmaya kadar götürür.

İçinde yaşadığımız koşullarda; orantısız güç kullanan güvenlik görevlilerinin de, aynı koşullarda aynı davalarda farklı kararlar veren yargı mensuplarının da, kendisi gibi düşünmeyen, kendi partisine oy vermeyen kitlelere karşı düşmanca bir tavır sergileyip, toplumda ayrımcılık yaratan yöneticilerin de bu davranışlarını bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor sanırım.

Niçe; “Kibir, kendini bir birey olarak görmeye körü körüne meyledip, birey olmamaktır.” Der. “Sahip oldukları kibir, ufak tefek şeyler hakkında bile çabucak sinirlenmelerine neden olur. Örneğin, onlara yeterince ilgi göstermediğinizi düşünüyorlarsa, sizle zıt düşmek için bilinçsizce herhangi bir bahane ararlar.”

Toplum bireylerden oluştuğu ve bireylerde görülen bu tür davranış bozuklukları yaşamın her alanında toplumu olumsuz etkilediği için, kibirden ve kibirli insanlardan uzak durmak gerekiyor.

Kibirli insan, bir yakınınız, eşiniz, sevgiliniz, arkadaşınız olabilir. O zaman onunla ilişkinizi sınırlayarak kendinizi koruma altına alabilirsiniz de o kibir denen illet, devleti yönetenlere sirayet etmişse korona virüsünden daha tehlikeli bir hal almaya başlar.

Sosyal medyada çok insanın kişilik haklarına yönelik acımasız saldırılar varken sessiz kalıp, kendi çevrenize ve size yönelik bir saldırı başlayınca ilk aklınıza tümden sosyal medyayı yasaklamak geliyorsa, bunun adına ne denebilir.

Bu demek değildir ki, sosyal medya aracığıyla insanların özel hayatına yönelik yapılan saldırılar cezasız kalsın!

Elbette gereken yasal işlemler yapılmalı, sosyal medyanın kullanışı ve kurumsal işleyişiyle ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

Ama zaten yazılı ve görsel medya üzerinde yeterince baskı, sansür uygulanır, gazeteciler, yazdıkları haberler nedeniyle cezaevlerinde tutulurken, şimdi vatandaşın tek özgürlük alanı sosyal medyayı kapatmak, ne kadar doğru olur.

Toplumun en örgütlü kesimi olmaları bir yana, bireyin devlet karşısında haklarını korumak, hak ihlalleriyle mücadele etmeleri görev ve sorumluluklarını “ siyaset yapmak” olarak gösterip, onların meslek örgütlerini itibarsızlaştırmaya çalışmak; olası sonuçlarını düşündüğümüzde demokrasiyi rafa kaldırmaktır.

Her geçen gün toplumda güven yitiren yargı kurumuna, hukuk sistemine darbe indirmektir.

Ülkemizde uygulanmak istenen bir projenin parçası gibi görünse de perde gerisinde bir ego çatışması ve kibir yattığını da görebiliyoruz.

Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek çoklu baro sistemine ilişkin yasa değişiklik teklifinin akla, mantığa, sağduyuya ve vicdana sığacak bir şekle dönüşmesinde yarar vardır.

İstikrar adına toplumu daha çok kutuplaştıran, ideolojik kalıplara hapseden, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü gibi temel kavramları tartışılır hale getirecek bu kibirli tavır ve uygulamalardan vazgeçilmelidir.

Toplumun her zamankinden daha fazla huzura, barışa, kardeşliğe ihtiyaç duyduğu şu sıkıntılı dönemde yeni tartışma ve kaos oluşturacak polemikler oluşturmak, bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Umarım akıl, mantık ve vicdan üstün gelir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi