81 İl’e 'Koronavirüs' Genelgesi! Mahalle Denetim Ekipleri Kuruluyor İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelge gönder...           • Koronavirüsün Psikolojik Etkilerine Dikkat! Bugüne dek Türkiye’de COVID-19 benzeri bir pandemi yaşanmamıştı. Küresel koro...           • Avlanma Sozunu İle İlgili Açıklama T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığından Bildirilmiştir Ülkemizde 2020-2021 Av Dönemi 22 Ağust...           • Muharrem Ayı Etkinlikleri Ve Aşura Çadırı Hakkında Değerlendirme Iğdır Günışığı Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığının Muharrem Ayı Etkinlikler...           • Rektör, YÖK’ün “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm” Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Yükseköğretim Kur...           • Yılmaz Güney Sineması ve Umut Devrim Sineması deyince Türkiye Sineması’nda Yılmaz Güney geliyor aklımıza... &ldq...           • Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye, Azerbaycan Ve İran’ı Tehdit Ediyor Serdar Ünsal: Deprem Fay Hattında Olan Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye Azerbay...           • Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılavuzu Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılav...           • Depremden Sonra Evlerde Çatlaklar Oluştu Iğdır'da merkez üssü Karagüney köyü olan 4,4 büyüklüğü...           • Iğdır'da Korkutan Deprem, Halk Geceyi Sokakta Geçirdi Iğdır’da 4.4 Şiddetinde Deprem Oldu. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre,...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1667805
Aktif: 31
Bugün: 1903
Dün: 1953
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
484 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
909 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1056 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
902 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
712 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
826 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
746 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
780 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
738 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
771 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
796 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır'dan Bir Ayasophia Hikâyesi - Av. Haydar MIZRAK

Iğdır'dan Bir Ayasophia Hikâyesi

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 26 / 07 / 2020 |  Yazı Okunma: 357


Toplanan kalabalığın arasında ilerleyen Mercedes Benz, kalabalığı ortadan ikiye bölerek giriş kapısının önünde durdu. Ön kapıdan tatar yayından Türgev oku gibi fırlayan sakallı ve şalvarlı korumanın açtığı arka kapıdan görünmez sarığı ile ipekimsi cübbesi ile fetvacı başının inmesiyle, televizyon kanallarının yayın akışı, ışık hızıyla değişiyor, yandaş kanalların baş yandaşları sayın seyircilerine olan biteni, bire on katarak anlatıyordu.

Kılıcı ile fethettiği katedralin kapısının önünde bir an durakladıktan sonra yüksek sesle besmele çekip sağ ayağı ile içeriye adımını atan fetvacıbaşı, tavanda bulunan ikonalardaki gözlerin kendisini seyrettiğinden habersiz bir şekilde minberin merdivenlerinden ağır ağır yukarı tırmanırken, katedralin bekçiliğini yapan son tapınak şovelyesi Gli o sırada mırıldanarak demir kapı, kör pencereden kendisi hakkında verilecek hükmün öğrenmeye çalışıyordu.

Minberin üstünde katanasının kabzasını iki eliyle kavrayan fetvacı başı, sol cenahta bulunanlara İslami usuller ile samuray oturuşunu gösterirken, duruşunu özenle ayarlayarak gâvurlara vereceği subniminal mesajı ile nasıl vuruş yapacağını göstermeyi ihmal etmiyordu.

Bu sıralarda dış avluda saf tutmaya hazırlanan cemaatin arka saflarını sıklaştırmak için gelen ve yere serdiği cami desenli Karmati Seccadesi üzerinde bağdaş kurarak bekleyen Muharrem İnce, Seçim gecesi YSK önünde niye aynı şekilde oturamadığını anlatmak yerine, Yalovalı seçmeni nasıl uyuşturup, uyutabileceğinin düşüne dururken,

Biraz ötede bulunan Feyzioğlu, Beyaz Kutup Tilkisinin avını ararken kullandığı radar yöntemleri ile 15 ilin Baro Başkanlarını olay mahallinde göremeyince, ikindi namazını huşu içinde kılmak için yaya olarak gelmek zorunda kalan yurdum insanı ile selfi çekmek zorunda kalıyordu.

Tekel Alkollü İçkileri, anasından emdiği ak süt gibi ak olan parası ile satın almış bulunan TFF başkanı Nihat Özdemir'in Fetih Süresi okunurken tutamadığı gözyaşları, Katarlıların tarla iken satın aldığı arazilerin imarlı parselleri ile çevrili Kanal İstanbul akıntısı ile Mavi Marmara’nın sodalı sularına dökülüyordu. İstenen kıvam için bir miktar buz gerekli olsa da hava koşulları buna müsait olmasa da anason kokusunun ortaya çıkmasını kimse engelleyemiyordu.

Ülke Tv'nin her konuya hakim gazetecisi Hasan Öztürk Katedralin ağlama duvarı önündeki ağlama sahnesinin çekimlerini, filmin galasından önce sosyal medyaya sızdırarak bu günleri bekleyen kesimin beğenisini bir kez daha kazanıyordu.

Herkesim, kendisini Ayasophianın içine katarak hak etmediği bir hikâyede yer almak istiyor. Ayasophianın yapımında ölümüne çalıştırılan içinde kan, göz yaşı, aile dramı olan kırbaçlanan ve hikâyenin asıl kahramanları olan kölelerin hikâyesini yazmak istemiyor, kölelerle aynı hikâyede bulunmak istemiyor… Katedrali yapan köle insanlar oldu, katedrale tapanlar da köle ruhlu insanlar oldu...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi