Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3151 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır'dan Bir Ayasophia Hikâyesi - Av. Haydar MIZRAK

Iğdır'dan Bir Ayasophia Hikâyesi

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 26 / 07 / 2020 |  Yazı Okunma: 916


Toplanan kalabalığın arasında ilerleyen Mercedes Benz, kalabalığı ortadan ikiye bölerek giriş kapısının önünde durdu. Ön kapıdan tatar yayından Türgev oku gibi fırlayan sakallı ve şalvarlı korumanın açtığı arka kapıdan görünmez sarığı ile ipekimsi cübbesi ile fetvacı başının inmesiyle, televizyon kanallarının yayın akışı, ışık hızıyla değişiyor, yandaş kanalların baş yandaşları sayın seyircilerine olan biteni, bire on katarak anlatıyordu.

Kılıcı ile fethettiği katedralin kapısının önünde bir an durakladıktan sonra yüksek sesle besmele çekip sağ ayağı ile içeriye adımını atan fetvacıbaşı, tavanda bulunan ikonalardaki gözlerin kendisini seyrettiğinden habersiz bir şekilde minberin merdivenlerinden ağır ağır yukarı tırmanırken, katedralin bekçiliğini yapan son tapınak şovelyesi Gli o sırada mırıldanarak demir kapı, kör pencereden kendisi hakkında verilecek hükmün öğrenmeye çalışıyordu.

Minberin üstünde katanasının kabzasını iki eliyle kavrayan fetvacı başı, sol cenahta bulunanlara İslami usuller ile samuray oturuşunu gösterirken, duruşunu özenle ayarlayarak gâvurlara vereceği subniminal mesajı ile nasıl vuruş yapacağını göstermeyi ihmal etmiyordu.

Bu sıralarda dış avluda saf tutmaya hazırlanan cemaatin arka saflarını sıklaştırmak için gelen ve yere serdiği cami desenli Karmati Seccadesi üzerinde bağdaş kurarak bekleyen Muharrem İnce, Seçim gecesi YSK önünde niye aynı şekilde oturamadığını anlatmak yerine, Yalovalı seçmeni nasıl uyuşturup, uyutabileceğinin düşüne dururken,

Biraz ötede bulunan Feyzioğlu, Beyaz Kutup Tilkisinin avını ararken kullandığı radar yöntemleri ile 15 ilin Baro Başkanlarını olay mahallinde göremeyince, ikindi namazını huşu içinde kılmak için yaya olarak gelmek zorunda kalan yurdum insanı ile selfi çekmek zorunda kalıyordu.

Tekel Alkollü İçkileri, anasından emdiği ak süt gibi ak olan parası ile satın almış bulunan TFF başkanı Nihat Özdemir'in Fetih Süresi okunurken tutamadığı gözyaşları, Katarlıların tarla iken satın aldığı arazilerin imarlı parselleri ile çevrili Kanal İstanbul akıntısı ile Mavi Marmara’nın sodalı sularına dökülüyordu. İstenen kıvam için bir miktar buz gerekli olsa da hava koşulları buna müsait olmasa da anason kokusunun ortaya çıkmasını kimse engelleyemiyordu.

Ülke Tv'nin her konuya hakim gazetecisi Hasan Öztürk Katedralin ağlama duvarı önündeki ağlama sahnesinin çekimlerini, filmin galasından önce sosyal medyaya sızdırarak bu günleri bekleyen kesimin beğenisini bir kez daha kazanıyordu.

Herkesim, kendisini Ayasophianın içine katarak hak etmediği bir hikâyede yer almak istiyor. Ayasophianın yapımında ölümüne çalıştırılan içinde kan, göz yaşı, aile dramı olan kırbaçlanan ve hikâyenin asıl kahramanları olan kölelerin hikâyesini yazmak istemiyor, kölelerle aynı hikâyede bulunmak istemiyor… Katedrali yapan köle insanlar oldu, katedrale tapanlar da köle ruhlu insanlar oldu...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895032
Aktif: 20
Bugün: 182
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi