Iğdır'a Atanan Öğretmenler Çiçekler Ve Hediyelerle Karşılandı Eğitim-Bir-Sen Iğdır şubesi, Iğdır'a atanan Öğretmenleri çiçeklerle ve hediyele...           • "Boyun Ağrınızın Olmaması Tamamen Sizin Elinizde" Yapılan araştırmalara göre kişilerin yüzden 85’nin hayatları boyunca mutlaka bir d...           • Eksik: Dr.Erez'in Adının Devlet Hastanesine Verilmesi Talebi olumludur Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, TBMM’de Covit19 ile m...           • Van’da Kürtçe Tabelalar Tekrar Asılmaya Başlandı Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldıktan sonra tepk...           • Iğdır Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği Çalışmaları Sürüyor Iğdır Aşağı Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği 1.Kısım İnşaatında Çalışmalar Hız ...           • Pandemi Döneminde Saç Sağlığı Sorunları Arttı Saç Ekim Direktörü Yasemin Gülgör, pandemi döneminde yaşanan stres...           • Iğdır’da Korona Virüs Denetimleri Sürüyor Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim’in talimatları doğrultusunda oluşturulan denetim ekipleri,...           • İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi! İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri" konul...           • SERKA Desteğiyle SPSS & AMOS Eğitimi Yapıldı Iğdır Meslek Yüksekokulu bünyesinde Iğdır Üniversitesi ve Serhat Kalkınma Ajansı (S...           • Iğdır İŞ-Kur’dan Toplum Yararına Programlar (TYP) Hakkında Duyuru Iğdır Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplum Yararına Programlar (TY...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1698614
Aktif: 34
Bugün: 1192
Dün: 2160
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
896 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1165 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1153 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1401 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1117 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1006 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1174 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1048 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1087 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1163 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1073 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1108 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1095 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1056 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kadınlar Ne İstemiyor? - Ayhan ONGUN

Kadınlar Ne İstemiyor?

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 04 / 08 / 2020 |  Yazı Okunma: 117


Soru genelde “Kadınlar Ne İstiyor” şeklinde sorulur.

Ama bence asıl sorulması gereken “Kadınlar Ne İstemiyor?”

Çünkü kadınların istediklerini akıl, vicdan sahibi erkeklerde dahil, herkesin istemesinden daha doğru bir şey olamaz.

Ancak kadınların yaşamak istemediği kimi uygulamalar; içlerinde kadınların da olduğu kimi erkek egemen çevreler tarafından sürekli gündemde tutuluyor.

Aslında bu konuda kişilerden çok kadına yaşam alanı bırakmayan, sosyal ve ekonomik hayatın dışında tutarak aşağılayan, yok sayan, varlığını erkeğe hizmetle sınırlayan zihniyet ve kurumları sorgulamak gerekir.

Kadına ve çocuklara yönelik şiddet taciz ve tecavüzü gerçekleştiren bireyler işte bu zihniyetteki kurum ve kuruluşlardan cesaret alıyorlar.

Yasaların erkeği koruyan, caydırıcı olmayan cezalarla tekrarına ve şiddetin sürekliliğine imkân sağlayan, adil olmayan uygulamaları da şiddeti körükleyen önemli bir unsurdu.

Kadınların bu konudaki zorlu ama onurlu mücadelesi sonunda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılan kimi yasal düzenlemeler o sözünü ettiğimiz malum çevreleri rahatsız etmeye başladı.

Bu çevreler yine her zaman uyguladıkları taktiğe başvurarak aile üzerinden itirazlarını dile getiriyorlar.

Toplumun yumuşak karnına saplıyorlar zehirli hançerlerini.

Geleneksel aile yapımızda anaların çocuklarına ve ailesine sahip çıkmada ne kadar duyarlı olduğunu bilmezden, görmezden geliyorlar.

Kadının; evin direği, ailenin koruyucusu ve sürdürücüsü olduğunu bildikleri halde. kadını sömürmeye, yok saymaya çalışanlara inat, kadınlar; meydanı erkek egemen zihniyete teslim etmeyecekler.

Olaylara neden- sonuç ilişkisi içinde bakmayan zihniyet yalnızca sonuçlar üzerinden ahkam kesmeye devam ediyorlar.

İstanbul sözleşmesiyle birlikte ev içi şiddetin ve boşanmaların daha çok arttığını, aile bütünlüğüne zarar verdiğini iddia edecek kadar ileri götürüyorlar.

Her zaman olduğu gibi yalan söylüyor, çarpıtıyorlar.

Geçmişte şiddete, tacize, tecavüze uğrayan kadınlar bunu açıklayamadıkları, kendilerine destek olacak kurum ve kuruluşlar olmadığı için gizli kalan olayları şimdi yokmuş gibi mi davranacağız?

Şimdi kadınlar daha cesur davranıyor, karşı koyuyor, itiraz ediyor, haklarını arıyorlar.

Eşit temsil hakkı istiyorlar.

Sosyal yaşamda ve üretimde yer almak, kendilerini geliştirmek, bireysel özgürlüklerini kullanmak istiyorlar.

Daha da önemlisi kadınlar; erkeğin hizmetkârı olmak istemiyorlar.

Uzun soluklu bir mücadele anlayışıyla örgütlenerek demokrasi, özgürlük ve hak mücadelelerinde en ön safta yerlerini alıyorlar.

İşte bu durumdan rahatsız olanlar, kadını yeniden eve hapsetmek, toplumsal ve ekonomik yaşamdan soyutlamak, bir meta gibi kullanmak için İstanbul sözleşmesinin kaldırılmasını istiyorlar.

İşte bu yüzden Ayasofya üzerinden yaygara yapıp, hilafet çağrısı yapacak kadar pervasız davranabiliyorlar.

Bütün bu tehlikeli gidişattan kurtulmak için mücadele, elbette tek başına kadınların görevi değildir.

Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barış için verilecek mücadele tüm sorumluluk duyan yurttaşların birlikte yürütmesi gereken bir mücadeledir.

Siyasi parti ve görüş ayrımı olmadan bu ülkede yaşayan herkesin eşit yurttaşlık temelinde adalet ve hukukun üstünlüğü, düşünce ve açıklama özgürlüğü, adil paylaşım ve insanca yaşam mücadelesinde yerini alması bir yurttaşlık görevi olmalıdır.

Âmâsız, fakatsız, önyargısız, emek eksenli, insan odaklı bir yaşamın kurulması için verilmesi gereken mücadeleden kaçma, savsaklama ya da itibarsızlaştırma hakkımız da, lüksümüz de yoktur, olamaz da!

Bir kez daha toplumun en diri, en örgütlü kesimi kadınlarımızın İstanbul sözleşmesi ve benzeri konularda verdikleri mücadeleyi, çabayı saygıyla selamlıyorum.

Onlar ki, bu ülkenin ve tüm dünyanın yaşanır hale gelmesi için her türlü zorluğa, baskıya ve zulme rağmen yılmadan savaşıyorlar, öpülesi elleri dert görmesin.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi