İş Adamı Ergün Aras Yaşama Veda etti Eski siyasetçi Iğdırlı iş adamı Ergün Aras 26.10.2020 günü Erzurum ilinden I...           • Iğdır'da Görev Yapan Bürokratlardan Rektör Alma'ya Nezaket Ziyareti Iğdır'da Görev Yapan Bürokratlar Rektör Alma'ya Nezaket Ziyareti Gerçekleşti...           • MHP Iğdır İl Kongresi Yapıldı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır İl Kongresi yapıldı. Tek liste ile gidilen kongrede ...           • Bernamegeh Dergisi İkinci Sayısıyla Okurlarıyla Buluştu Dört aylık periyodlarla çıkan kültür,sanat, edebiyat ve toplum dergisi Berna...           • İYİ Parti 3. Yılını Kutluyor, Iğdır İl Teşkilatında Kutlama Vardı... Iğdır İYİ Parti il teşkilatı partilerinin 3. Yılını il binasında kutladılar. İYİ Parti Iğdır Merke...           • Ağrı ve Iğdır'da Trafik Kazaları: 2 Ölü Ağrı ve Iğdır'da meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi yaşamını yitirdi.  Ağrı’nın T...           • SGK İl Müdürlüğünden Kayıt Dışı İle İlgili Mücadele Açıklaması Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam, ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alm...           • Diyanet Bir-Sen: Din Görevlilerine Şiddet Önlensin Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, din görevlilerine şiddetin önlenmes...           • TBB’den Avrupa’ya "Ermenistan Kınanmalı” Başvurusu Türkiye Barolar Birliği, Ermenistan Başbakanı’nın aralarında bulunduğu yetkililerin Ulu...           • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Spor Etkinlikleri Başladı Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan 29...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1738322
Aktif: 31
Bugün: 684
Dün: 1997
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
1283 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1403 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1350 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1481 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1367 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1333 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1447 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1334 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1329 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1380 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1302 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Lider İle Yönetici Farkı - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Lider İle Yönetici Farkı

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 18 / 09 / 2020 |  Yazı Okunma: 119


Daha önce belirttiğim gibi lider ile yönetici, liderlik ile yöneticilik aynı şey değildir. Herkes yönetici olabilir ama herkes lider olamaz.

Lider stratejiyi belirleyen kişi ise yönetici o yolu yürümek için taktikleri uygulayan kişidir. Lider birçok iş içinde doğru olanı seçebilen, yönetici ise ona verilen işi doğru yapabilen kişidir. Lider özgündür, adınızı bilir ve uzun vadeli düşünür; yönetici ünvanınızı bilir, kısa vadeli düşünür.

Yönetici genellikle yürüyün der; lider yürüyelim der. Yönetici neden olmazı anlatır; lider ise neden oluru anlatır, ikna eder kalpleri kazanır.

Lider iyi niyetle hareket ederken yönetici kudrete bel bağlar. Lider neyin hatalı olduğunu gösterirken, yönetici kimin hatalı olduğunu gösterir. Lider saygıyı hak eder yönetici saygı görmek ister.

“Lider yönetici” de olabilir, bu kişilerin şu özellikleri vardır: Grubu yüksek derecede etkiler, coşku ve sinerji yaratır, hedefler koyar, risk yüklenir, duygulara hitap eder, rol model olur. Takım odaklıdır, biz der, yeniliğe açıktır ve olayların önündedir. Radikal kararlar verir, çok yönlü bakışa sahiptir, kararlıdır, sorun çözme becerisi vardır ve gelecek odaklıdır.

Çağ değişiyor, liderlik özellikleri de. Gelecekteki lider(ler)de beklenen özellikler ise şunlardır: Kavramsal düşünme yeteneğine sahip olma, eleştiriye açık olma, örgüt kültürü ile uyumlu olma, karekter olarak güven verici olma, gelişmiş öğrenme yeteceğine sahip olma, karmaşık konuları çözmede usta olmak ve sonuç odaklı olmadır.

Etkili liderlikte öne çıkan kişisel özelliklere gelince, onlar da şöyle sıralanabilir: Coşkulu olma, alçak gönüllü olma, sevecen-cana yakın olma, açık sözlü olma, hırslı olma, cesaretli olma, istekli olmadır. Ayrıca bu tarz kişiler esnektir, hoşgörülüdür, özgüvene sahiptir, dürüsttür, adildir ve tutarlıdır. Yanısıra bunlar; Yaratıcıdırlar, sıra dışıdırlar, bağımsızdırlar, zekidirler, özgün, kararlı ve sebatkardırlar.

Dolayısıyla lider doğrulmaz lider olunur diyebiliriz. Liderliğiniz ancak ekibiniz/ grubunuz tarafından benimsenirse kanıtlanmış olur.

Son olarak Soyolog Max Weber ile bitirelim. Weber’e göre üç çeşit liderlik ve dolayısıyla üç çeşit lider vardır.

1-Karizmatik lider(/lik)

2-Rasyonel lider(/lik)

3-Geleneksel lider(/lik)

Karizma, başkalarını etkileme gücüdür. Weber, “başkalarını hayran bırakan, ışık saçan ve etkileyen çekim gücü” olarak tarif eder karizmayı. Karizmatik liderler güçlü bir imaja ve etkili bir hitabet yeteneğine sahipler. Yüksek özgüvenleri vardır, vizyon sahibidirler, risk alırlar, kendilerini davaları için feda ederler.

Rasyonel liderlik çağımızda geçerli olandır. Akıl ve ekiple yönetip yönlendirir. Bir çok başarılı siyasi lideri bu kategoriye koyabiliriz.

Geleneksel lider ise daha çok yazılı olmayan kurallara göre hareket eder. Etkili bir klan/kızılderili ya da aşiret lideri gibi. (Devam edecek)
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi