Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2431 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2668 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2563 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Şeyhin Gözyaşları - Av. Ayhan Erkmen

Şeyhin Gözyaşları

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 12 / 10 / 2020 |  Yazı Okunma: 2007


Şeyh Said’in küçük kardeşi Şeyh Abdurrahim’i konu alan belgesel çalışması için buluştuğumuz torunu Abdulsamet Bilgin, Sohbetin bir yerinde gözyaşlarını tutamadı. “Babam babasını hiç görememiş, hep gözyaşları ile anardı” dedi.

1933 yılında Koçık köyünde, evin etrafı sarılıp askerler Şeyh Abdurrahim’e teslim ol çağrıları yaparken, eşi doğum yapmak üzeredir. Aile, Şeyh’ten kaçıp kurtulmasını ister, çünkü öncesinde Abi Şeyh Said tutuklanmış ve asılmıştır. Ama Şeyh Abdurrahim vakur bir eda ile bir yandan abdest alır, bir yandan da kulağı doğacak bebeğin çığlığındadır. “Hele bir doğum olsun sonra çıkarım” der. Bilir ki gidişi er geç ölümedir ve geriden kimse gelecek midirin kaygısındadır.

Yeni doğan bebeğin göbek bağını, sakallarını düzelttiği usturası ile keserler, çığlık çığlığa ağlayan bebeği kucağına alır, bahtiyar olması için dua eder ve kulağına ilim, irfan ve suyun akışı manasına gelen “Feyzi” ismini, iki damla gözyaşı ile fısıldayıp evden ayrılır.

Şeyh’in ailesini Tekirdağ’a sürgün ederler. Etrafındaki çember daralınca o da Suriye’ye geçmek zorunda kalır. 20 Temmuz 1937’de Dersim isyanına destek için 17 arkadaşı ile geri dönerken, Bismil Ovası’nda uğradıkları ihanet sonucu öldürülürler. Askerlerin bulamadığı cenazesini köylüler bir hafta sonra bulup defneder ama haberleri olunca, türbeye dönüşmemesi için mezar yerini dağıtıp yerle bir ederler.

Dervişiye köyünden Lamia isimli yaşlı kadın buna çok içerlenir. Otardığı beş keçisini her gün mezar yeri bölgesine götürüp mezar yerinin kaybolmaması için bir taş bırakır ve ahdeder; varı yoğu beş keçisi yavrulayınca, yavrularını satıp mezarı yaptırtacaktır. Ve o yıl beş keçinin beşi de ikiz doğurur, on oğlaktan biri ölür, dokuzunu satıp mezarı yapar.

Aile sürgünden ancak on altı yıl sonra memlekete döner. Feyzi okuyup edebiyat öğretmeni olur. 1969 yılında yapılan genel seçimlerde Türkiye İşçi Partisi’nden Elazığ milletvekilliği için başvurur. Kuzeni Ali Rıza Septioğlu Adalet Partisi’nden aday olup, anti propaganda yapınca TİP kaygılı yaklaşıp sırasını değiştirir, buna içerlenen Feyzi Bilgin adaylıktan çekilir.

12 Eylül darbesinden hemen önce Dersim’e il milli eğitim müdürü olarak atanır. Valinin sürgün etmek istediği Dersimli öğretmenlerin evraklarını tüm baskı ve ısrarlara rağmen “Bu ortamda, gönderildikleri şehre ayak basar basmaz katledilirler, ben bu vebale girmem” deyip imzalamayı reddedince bu defa kendisi Kayseri Pınarbaşı’na sürgün edilir.

1987 yılında kısa bir süreliğine tutuklanır. 1993 yılında Ergani’de kontra saldırısında ağır yaralanır ve 2 mermiyi ömür boyu vücudunda taşır.

Tarihin tekerrürü tesadüf müdür? Hiç de değil, 2014 yılı yerel seçimlerinde Feyzi Bilgin’in oğlu Abdulsamet Bilgin Piran’da belediye başkanı olarak seçilir. Ama 13 Şubat 2017 tarihinde yerine kayyum atanır, 13 Şubat dedesi Abdurrahim’in 1925/Şeyh Said isyanının yolunu açan ilk mermiyi Piran’da ateşlediği tarihtir. Ve görevden alınıp yargılanan Abdulsamet Bilgin’in ilk duruşması da 29 Haziran tarihinde yapılır ki bu da Şeyh Said’in idam edildiği tarihtir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794344
Aktif: 23
Bugün: 46
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi