Deprem Sonrası Ebeveyn ve Çocuk Psikolojisi Ruh sağlığı uzmanları İzmir'de meydana gelen ve çevre illerde de çok şiddetli hissed...           • Iğdır SGK’dan Çalışanların GSS Hakları İle İlgili Bilgilendirme SGK İl Müdürü Birsen Dursun’dan Çalışanların Genel Sağlık Sigortası Ha...           • İzmir’de 6,6 Büyüklüğünde Deprem: 17 Ölü, 709 Yaralı İzmir'in Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğündeki deprem meydana geld...           • HDP Iğdır İl Örgütü Olağanüstü Kongre Kararı Aldı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü olağanüstü kongre kara...           • Başkan Akkuş: Tüm Halkımızı Hasret ve Özlemle Selamlıyorum Yerine kayyım atanarak Erzurum cezaevine konulan HDP’li Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş...           • Aras Fatih'in Yeni Klibi "Darjê" Yayınlandı Ünlü kürt sanatçı Aras Fatih yeni bir klip yayınladı Aslen Irak Kürtle...           • HDP'nin Kazandığı Iğdır Belediyesine Ak Partili Ferdi Turan Atandı Mayıs 2020 tarihinde HDP’li Iğdır belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş’u yerine kayyım atana...           • İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurul Toplantısı Yapıldı 2020 yılı 4. dönem İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurul toplantısı Iğdır valisinin başkanlığın...           • Kadın Müdürlüğü’nü Kapatan Kayyım Taşınmazları Tahsis Ediyor Iğdır Belediyesi’ne atanan kayyım, Kadın ve Aile Hizmetleri ile Kültür ve Sosyal İ...           • Yücel Artantaş: Bebek Katili Ermenistan Yine Sivilleri Vurdu Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Genel Başkanı  Yücel Arta...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1428 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1687 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1270 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1498 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1320 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1524 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1510 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1529 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1415 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1377 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1370 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1358 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1440 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1342 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Canlılar Aleminin En Zalimi İnsandır! - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Canlılar Aleminin En Zalimi İnsandır!

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 12 / 10 / 2020 |  Yazı Okunma: 192


Biliyorsunuz bu dünyada mağdurlar ve mağrurlar, mazlumlar ve zalimler var her yerde. Zalim, özgürlüğü yok etmek için özgürlüğünü ilan ederken onu sadece kendisi için saklar. Zulme başkaldırmak ise cesaret ister. Ama hapsedilmek, işkence, ölüm korkusu genç yaşlarda ürkütücüdür. Korkar insan çoğu kez bunlardan. Korka korka üstüne gider korkularının, zamanla cesaretli olmayı öğrenir. Çünkü insanoğlu hazza ve güvene ayarlıdır, acı ve korkudan ise kaçar daima.

 Ne ki, korku insanoğlunun en temel duygusudur. Tanrının cephanesindeki en büyük silah ölüm korkusudur. O yüzden cehennemi yaratmıştır belki de kim bilir? Her kişi yaşamında korkuyla karşılaşır şu ya da bu şekilde. Onunla karşılaşınca ya kaçar ya da direnir. Direnmenin bedeli bazen çok ağırdır. Bile bile, korka korka korkunun üstüne gider direnenler. Yaşar Kemal’in dediği gibi, “Bütün kahramanlar korkaktır”.  Cesaret korkudan beslenir; mertliğin cimrilikten beslenmesi gibi. Bu ne anlama gelir? Anlamı şudur; bütün duygularımız ikizdir, biri diğerini kemirerek semirir ve büyür. Bu yüzden olacak ki büyük felaketler, büyük adamların yetiştiği okuldur. Yaşamın inişli çıkışlı yolunda bunlara çok rastlanır. Bir felaketten uzaklaştıkça bir sonrakine yaklaşır insan.

 Sadece güzellikten oluşmuş, acıdan arınmış bir hayat olamaz. İyilik ve kötülük de öyle. Sadece iyi insan olmadığı gibi bu dünyada sadece kötü doğmuş insan da yoktur. İkisinin toplamıdır insanoğlu. İki köpek yavrusu gibi hırlaşıp dururlar insan ruhunun derin dehlizlerinde iyilik ile kötülük. Hangisini daha çok beslersen, o galip gelir nihayetinde. Yoksa doğuştan ne iyi ne de kötüdür insanoğlu.

 Bilenler bilir, iyilik diyerek çok kötülük yaptılar bu coğrafyaya. Biz de burada doğduğumuz için ondan ziyadesi ile payımız aldık. İbni Haldun, “Coğrafya kaderdir” diyor. Ne kadar doğru demiş. Ama o bizim için sadece kader değil büyük bir kederdir aynı zamanda. Buna rağmen ben insanın kendi makûs kaderini değiştirebileceğine inananlardanım.

Bazen coğrafya seni yaratır bazen de sen coğrafyayı değiştirir şekillendirirsin. Bazen şansın seni yarattığı gibi bazen de sen şansını yaratırsın. Bu yüzden savunduğum değerlerden ve ilkelerden hiç kopmadım. Ne meta Xezé’yi, ne de apé Taho’yu unuttum. Kendi kişisel mutluluğumun onlarınkine bağlı olduğunun ayırdına vardığımda bu minval üzere sürdü mücadelem hep. Onlar o halde oldukça mutlu olamayacağımı anladım. Tıpkı benim özgürlüğümün onlarınkine bağlı olduğu gibi.

 ...

 İşte böyle hasbihaldeyim kendimle bu gece, çocukluğumla ve anılarla ve geleceğin bulanık belirsizliği içinde bana el sallayan umutlarla... Bilinci geçmişe, muhayyilesi geleceğe açılan iki kapılı bir hanın tam ortasındayım... Ruhum çarmıhta sanki. Bir gerilere gidiyor bir ileriye. Bugünse geçmişe meyyal daha çok…

 Arkadaki odanın kapısını usulca açıyorum, çocukluğuma açılıyor. (devam edecek)
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1741738
Aktif: 14
Bugün: 310
Dün: 1329

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi