Uzmanından Anne Adaylarına “Aşırı Kilo” Uyarısı Koronavirüs nedeniyle evde olduğumuz bu günlerde uzun süre hareketsiz kalmak anne a...           • DEVA Partisi 1. Olağan Iğdır İl Kongresi Yapıldı Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan’ın katılımıyla 1. Olağa...           • Iğdır’da Hayatını Kaybeden Asker Memleketinde Toprağa Verildi Iğdır'ın Aralık ilçesinde nöbet tutarken kalp krizi geçiren ancak kaldırıldığı ...           • Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgel...           • İç Mimar Özlem Algül:Depreme Karşı İç Mekânlarda Alınabilecek Önlemler Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde en son İzmir’de yaşanan, can ve mal kayı...           • ‘Sağlığın Başındaki Kişi Kürt Ama Kürtçe Tek Salgın Spotu Yok’  “Bakın ne büyük ironi; sağlığın başında Kürt olduğunu söyleyen bir...           • Iğdır İl Emniyet Müdürü Koronavirüse Yakalandı Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim'den sonra Emniyet Müdürü Hüseyin G...           • Ermenilerin Döşediği Mayın Patladı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal,&...           • Iğdır’da Anaokulları Uzaktan Eğitime Geçti Iğdır Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren 04 Ocak 2021...           • ASİMDER: Ruslar Barış Gücü Değil Ermenilere Kalkan Oldu Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1930 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1832 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2084 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1862 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2051 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1912 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2089 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2081 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2005 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1779 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1956 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1896 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Yalan - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Yalan

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 07 / 11 / 2020 |  Yazı Okunma: 472


“Bazı insanları her zaman, tüm insanları ise zaman zaman kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız.” Abraham Lincoln.

Parlamento Fransızca dır. Parle konuşma fiilidir.Ment yalan söylemektir.Bir bakıma Parlamento yalan konuşulan yer anlamındadır.

Siyasi  alanda dünyanın birçok yerinde ve tarih boyunca  algı oluşturularak, halka yalan söylenmiştir. Ülkemizde cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar,her dönem resmi ideoloji çerçevesinde topluma yalanlar dayatılmıştır.

Eski Yunan filozofu Platon’un (Eflatun) yalan ile ilgili sözlerine bakalım.

“Platon, yöneticilerin, belli bir eğitimden geçen “dokumacı filozof”ların, azınlık da olsalar devleti yöneten kişiler olmaları gerektiğine inanır. Yalandan, riyadan nefret eden bu filozoflar, yeri geldiği zaman devletin mutluluğu için yalan da söyleyebilirler. Zira hakikati hakkıyla bilen filozof şehrin selameti ve mutluluğu için; hakikate ulaşmamış şehir halkını bir birliktelik etrafında toplayabilmek için yalana başvurabilir ve başvurmalıdır da. Platon’a göre gerçekten uzaklaşma yetkisi, yalnızca devleti yönetenlerde olmalıdır; onların dışında kimsede böyle bir yetki yoktur. Yönetilenin, yönetene yalan  söylemesi, hastanın hekime, öğrencinin öğretmene yalan söylemesi; ya da tayfanın gemi kaptanından geminin durumunu gizlemesi kadar büyük, hatta daha da büyük bir suçtur. Görüldüğü üzere Platon yalan konusunda çifte standartlı bir anlayışın savunusunu yapmaktadır. Şöyle ki, yalan, devleti yönetenlerce yönetilenlere söyleniliyorsa olumlu ve doğru, yönetilenlerce yönetenlere karşı söyleniyorsa yanlış ve cezalandırılması gereken bir eylemdir. Burada yalanın amaç için (devlet) bir araç olarak kullanıldığı açıktır ve bize Machiavelli’nin devleti yaşatmak için her türlü araç kullanılabilir sözünü hatırlatır. “

Devlet işlevsiz hale gelirse,Parlamento devre dışı kalır ve kurumlar çalışamaz hale gelirse , yöneticiler halkı daha kolay kandırabilirler.Hukukun siyasileşmesi,medyanın kontrol altına  alınması,yalanları daha kolay inanılası hale getirir.

Baskıcı ortamlarda yalan söylemek daha kolaylaşır. Kurumların işlevsiz olduğu bir yerde, yalanların ortaya çıkarılması zor olur veya uzun zaman alır.

Totaliter rejimlerde apaçık yalanlar dahi inandırıcı olmaktadır.Hitler ve Stalin dönemi bariz örnekler teşkil eder.Totalitarizmi  daha iyi anlamak için,George Orwel in 1984 adlı romanındaki distopyayı anımsamak faydalı olur.Buna göre yalan aleyhindeki olgular ne kadar güçlü olursa olsun, hatta açık olgulara rağmen inandırıcılığa sahip yalanlardır, çünkü sürekli karalama,çamur atma,olayları tersyüz etme ,kara propaganda,istediğini dost,istediğini düşman olarak gösterebilme propagandası söz konusudur.

Hitler,Kavgam isimli eserinde şunun yazar, “Yalan söyleyecekseniz büyük söyleyin; gerçek ortaya çıksa bile büyük yalanların izi baki kalır”

Cehaletin kol gezdiği bir dünyada, toplum daha çok yalana inanır,ta ki bıçak kemiğe dayayıncaya kadar.

1789 Fransız devriminde, birlikte yola çıkanlar ardı ardına birbirlerini giyotine gönderdiler.SSCB nin istihbarat şeflerini devrime ihanetle suçlayıp idam etmeleri,Hitlerin bir zamanlar kendi dostu ve öncü kuvveti olan  SA ları bir gecede ortadan kaldırması bariz birer örnektir.

Hannah Arendt, suçsuzların cezalandırılmasının ne denli stratejik olduğunu yazar.Yahudilerin suçsuz olarak topluca imha edildiklerini söyler.

SSCB de Stalin zamanında birçok  devlet görevlisi ,yönetici ve bürokrat,”Dış mihraklarla işbirliği yapmak” “Devlete karşı komplo kurmak” ve “Ekonomiyi sabote etmek“ gibi asılsız suçlamalarla yargılanıp idam edildiler.

Totalitarizm daha çok bir parti rejimidir.Burada, parti demek lider demektir.Totaliter parti ve lider , devletin tüm kurumlarını elinin altında tutar.Totalitarizm de halk partiye ve lidere inanmış ve gönülden bağlıdır.

Totaliter yalanın  etkili olmasının bir nedeni de ,yeni bir toplum yaratma  projesidir.Yöneticiler toplum mühendisliği ile eski düzeni ve eskiye ait ne varsa kötüler,toplumu kamplara böler ve beli bir kesimi motive etmeyi başarır.

Devletin görevi birey ve toplumu korumaktır, bireyi ve toplumu hiçbir zaman kandırmamalıdır.

Ali Şeriati, Her şeyi devlet konuşuyorsa,orada her şey yalandır der.

Alexander Canduci, “The Greatest Lies in History (Tarihteki En Büyük Yalanlar)” adlı kitabında şunları anlatıyor:

- Yalan: Roma İmparatoru Diktatör Augustos, yetkilerini Senato’ya devretmeye hazırlanıyordu.

Doğru: Hiç bir zaman böyle bir niyeti olmadı.

- Yalan: 4.Haçlı Seferi(1204) Kudüs’ü özgürlüğe kavuşturmak için yapıldı.

Doğru: Liderlerin asıl amacı İstanbul’u ele geçirmekti.

- Yalan: Fransız Devrimi’nden önce yüzlerce vatansever Bastille Hapishanesi’nde tutukluydu ve işkence görüyordu.

Doğru: Bastille’de sadece 7 tutuklu vardı. Bunların ikisi azılı katildiler.

- Yalan: Roma’yı M.Ö.64’de Hıristiyanlar yaktılar.

Doğru: Roma’da yangın bir kaza sonucu çıkmıştı.

- Yalan: Yahudiler her yüzyılın başında bir araya gelip “Dünyayı Ele Geçirme Planı “ yaparlar.

Doğru: Bu yalan, Rus Gizli Polisi’nin uydurduğu bir hikayedir.

- Yalan: Amerikalılar, Japonların Pearl Harbour’a saldıracaklarını bilmiyorlardı.

Doğru: Roosevelt’in saldırı olacağından haberi vardı ve bu saldırı savaşa girilmesinin bahanesi oldu.

- Yalan: Normandiya çıkarması, ikinci bir cephe açılmak suretiyle Nazilere karşı Rusları korumak amacıyla yapıldı.

Doğru: Amaç, Müttefiklerin Rusya’dan önce Almanya’yı işgal etmek istemeleriydi.

- Yalan: Vietnam Savaşı’nı Amerikan askerlerine saldıran Kuzey Vietnamlılar başlattı.

Doğru: Savaşı başlatan Amerikalılardı.

- Yalan: Irak’ta “Kitle İmha Silahları” vardı ve ABD ülkeye “demokrasi getirmek” için girdi.

Doğru: “Kitle İmha Silahları” yoktu. ABD’nin ülkeye giriş amacı, bu bölgede üs sahibi olmak ve enerji kaynaklarını kontrol etmekti.

- Yalan: İran’da Diktatör Şah’ı devirip demokrasi getirilmesi için devrim yapıldı.

Doğru: Adı “demokrasi” olan ama özgürlüklerin olmadığı bir şeriat rejimi amaçlanmıştı. Başkan Carter da bu fikre karşı çıkmadı.

Zaman, zaman daha özgür bir anayasa yapmaktan bahsediliyor ancak, yöneticiler yargıyı ele geçirerek, bireyleri korumasız bırakmakta,siyasiler ise daha güçlü hale gelmekteler.

 Anayasamızda, Devletin, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu yazılıdır. Bu hususların bu gün toplumda tartışılır hale geldiğini herkes bilmektedir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1764829
Aktif: 24
Bugün: 1677
Dün: 2102

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi