Uzmanından Anne Adaylarına “Aşırı Kilo” Uyarısı Koronavirüs nedeniyle evde olduğumuz bu günlerde uzun süre hareketsiz kalmak anne a...           • DEVA Partisi 1. Olağan Iğdır İl Kongresi Yapıldı Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan’ın katılımıyla 1. Olağa...           • Iğdır’da Hayatını Kaybeden Asker Memleketinde Toprağa Verildi Iğdır'ın Aralık ilçesinde nöbet tutarken kalp krizi geçiren ancak kaldırıldığı ...           • Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgel...           • İç Mimar Özlem Algül:Depreme Karşı İç Mekânlarda Alınabilecek Önlemler Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde en son İzmir’de yaşanan, can ve mal kayı...           • ‘Sağlığın Başındaki Kişi Kürt Ama Kürtçe Tek Salgın Spotu Yok’  “Bakın ne büyük ironi; sağlığın başında Kürt olduğunu söyleyen bir...           • Iğdır İl Emniyet Müdürü Koronavirüse Yakalandı Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim'den sonra Emniyet Müdürü Hüseyin G...           • Ermenilerin Döşediği Mayın Patladı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal,&...           • Iğdır’da Anaokulları Uzaktan Eğitime Geçti Iğdır Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren 04 Ocak 2021...           • ASİMDER: Ruslar Barış Gücü Değil Ermenilere Kalkan Oldu Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1930 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1832 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2084 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1862 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2051 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1912 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2089 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2081 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2005 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1779 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1956 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1896 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Muhalefete Sormak Gerek! Ülkeyi Bu Anayasayla Mı Yöneteceksiniz? - Ayhan ONGUN

Muhalefete Sormak Gerek! Ülkeyi Bu Anayasayla Mı Yöneteceksiniz?

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 17 / 11 / 2020 |  Yazı Okunma: 164


Son günlerde siyaset yine hareketlendi.

İçinde bulunduğumuz ekonomik ve sosyal koşullar, küresel salgın, yakın zamanda yaşadığımız İzmir depremiyle yeniden gündeme gelen deprem hazırlıkları, daha doğrusu yapılmayanlara bir de partilerin içindeki iktidar kavgaları eklenince siyasetin suyu ısındı.

Cumhur ittifakının ana gövdesi AK Partiden ayrılıp parti kuran Davutoğlu ve Babacan’ın acımasız eleştirileri bir yana, en son yaşanan damat krizi iktidar partisini ve Erdoğan’ı iyice köşeye sıkıştırdı.

Kendisine yeni hareket alanı açmak ve gündem değiştirmek isteyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayip Erdoğan yeni bir hamle yaparak, ekonomi ve hukukta yeni reformların gerçekleştirileceğini açıkladı.

İktidar ortağı MHP de sıkıntılar devam ediyor.

Kendi içinden çıkıp kısa sürede önemli bir siyasi figür haline gelen İYİ Parti’nin oylarındaki artış, Cemal Enginyurt’un her fırsatta yaptığı ağır eleştiriler ve iktidar partisinin arkasını toplamaktan yorulan Bahçeli’nin son günlerdeki keskin sözleri MHP de de kan kaybına neden olmaya devam ediyor.

Bu duruma çözüm arayan Erdoğan; bir yandan baskı ve tutuklamalarla HDP’yi parçalamaya yönelik girişimlerde bulunurken, diğer yandan İYİ Parti’yi Cumhur ittifakına çekebilmek için çağrılar yaptı.

Bunların hiçbirinden sonuç alamayınca İyi Parti’ye yönelik bir operasyon başlatıldı.

Ümit Özdağ’ın ihracına kadar varan son gelişmeleri bu açıdan değerlendirmek gerekiyor.

Ancak görülen o ki; gerek Kılıçdaroğlu, gerekse Meral Akşener Millet ittifakının korunmasına yönelik azami özen gösteriyorlar.

Millet ittifakının sürükleyicisi CHP çevresinde de ilginç gelişmeler oluyor.

Türkiye Değişim Hareketi lideri Mustafa Sarıgül parti kurma hazırlıklarında son aşamaya geldi. Büyük olasılıkla aralık ayının ortalarında kuruluş başvurusunun yapılması bekleniyor.

Toplumda ne kadar karşılık bulur, hangi ittifakın içinde pozisyon alır, bunları ilerleyen zaman içerisinde göreceğiz.

İyi Partiden ihraç edilen Ümit Özdağ ve istifa eden İsmail Koncuk’un da içinde yer alacağı bir parti kurdurularak İyi Partinin oylarını bölme hesaplarının yapıldığı da söylentiler arasında.

Keza tüm baskı ve yıldırmalara rağmen HDP’yi sindiremeyen Erdoğan’ın son çare olarak yeni bir Kürt partisi kurdurma girişiminde bulunabileceği de ihtimal dahilinde.

Görülen o ki; iktidarın bu haliyle ülkeyi yönetebilmesi iyice zorlaştı.

O durumda bir yandan suni gündem oluşturma yönünde çabalar sürerken, diğer yandan örgüt yapısında köklü değişikliklerin yapılacağı beklentisi var.

Merkez Bankası Başkanıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına yeni isimlerin getirilmesiyle birlikte hiç kimsenin karşı çıkamayacağı bir atakla Erdoğan ve ardından Adalet Bakanı Gül “ekonomide ve hukukta reform” yapmak istediklerini iddia etti.

Tam da bu nokta da Ümit Özdağ’dan ilginç bir açıklama geldi.

“CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisinin yeni bir anayasa için aynı masa etrafında toplandıklarını” sanki bir suç duyurusu gibi kamuoyuna duyurdu.

Özdağ’ın bu tavrını, iktidar ortaklarının ve özellikle Bahçeli’nin bu konunun üzerine balıklama atlamalarını doğrusu ben hiç yadırgamıyorum.

Onlar görevlerini yapıyorlar.

Asıl önemli olan Millet İttifakının sanki suçüstü yakalanmış gibi “yok biz yapmadık” türünden korkak açıklamaları.

Hem bu iktidarı demokratik yollardan indirip, ülkeyi yeni bir anlayış, yeni bir sistem ve yeni bir anayasayla yönetmeye talip olduğunuzu söyleyeceksiniz, hem de bu konuda yapılan bir açıklama karşısında panik halinde savunmaya geçeceksiniz.

Bir Anayasal kuruluş olarak HDP’nin böyle bir hazırlık çalışmasının içinde bulunmasından daha doğal ne olabilir.

6 milyon oy alan bir kitle partisini, ısrarla şeytanlaştırmak isteyen, inatla demokratik parlamenter sistemin dışına atmak isteyenlerden ne farkınız kalır?

Başkanlık sistemini değiştirip yerine güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek isteyen partiler niye HDP den korkarlar.

Kaldı ki; Yeni ve Çağdaş bir Anayasanın yapılması uzun ve ciddi bir hazırlık çalışması gerektirir.

Yeni ve demokratik bir anayasa da ancak toplumun tüm kesimlerinin katılımı, önerileri ve katkısıyla yapılabilir.

HDP ye oy veren 6 milyon insanı siz bu ülkenin eşit yurttaşları olarak görüyorsanız, dikkate almak zorundasınız.

Bu yapı içerisinde terörle ilintili, suç işlemiş kişiler varsa yargı ne güne duruyor?

Yarın seçim zamanı oy istemeye geldi mi, hangi yüzle destek isteyeceksiniz.

Unutmayın ki; her türlü baskı ve engellemelere karşın yerel seçimlerde büyük metropol kentlerin alınmasını HDP’ye borçlusunuz.

O yüzden şimdi mahcup tavırlarla “yine bizi desteklesinler ama yanımızda, yakınımızda görünmesinler” türünden iki yüzlü yaklaşımlarınıza artık kimse inanmıyor.

Sonuç olarak şunu söylemekte yarar var.

Eğer bir araya gelip Yeni, Demokratik, Çağdaş bir Anayasa için hazırlık yapmıyorsanız asıl o zaman suç işliyorsunuz, demektir.

Ümit Özdağ gibi nerede durduğu belli olmayan siyasetçilerin açıklamalarıyla korkup, sinmenin, savunmaya geçmenin kimseye yararı olmaz.

Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracak, yeni bir anayasa için toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir çalışmayı vakit geçirmeden başlatmak gerek.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1764831
Aktif: 27
Bugün: 1679
Dün: 2102

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi