Tuzluca Ve Aralık İlçelerinde Seyyar Süt Sağım Makinası Dağıtımı Yapıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Iğdır Merkez ve Kar...           • Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkında önemli b...           • 'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin' KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için m&uum...           • Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı A-İdarenin a) Adresi: Aralık İlçe Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Bin...           • Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu Yaz tatili çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda...           • Rehberlik Uzmanı Tercih Öncesi Adayları Bilgilendirdi Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, bugün açıklandı. &O...           • Eski Belediye Başkanı Yikit'e 6 Yıl On Ay Hapis Cezası Verildi Iğdır eski belediye başkanı Av. Murat Yikit’e örgüt üyeliğinden altı yıl on a...           • Iğdır'da Sağlıklı Süt Üretimine DAP Desteği Iğdır’da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiricili...           • 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis Aileler arası anlaşmazlıkları barışla çözdükleri için haklarında dava a&cc...           • Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestoları...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3257 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3522 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3368 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
966 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3051 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2952 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3353 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3520 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3260 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3642 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3077 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2900 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3224 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3324 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3015 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır'da Neler Oluyor? - Murat AKKUŞ

Iğdır'da Neler Oluyor?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 21 / 11 / 2020 |  Yazı Okunma: 1757


Iğdır’da çok şeyler oluyor! ama ben bu yazımda iki konuya değineceğim.

1-            Mehmet Kanyar neden görevden alındı?

Yıllardır Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne vekâleten bakan Mehmet Kanyar görevinden alınarak yerine Ferdi Gürel vekâleten atandı. Kimya mühendisi Kanyar, Iğdır il olduğundan beri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde çalışıyor. Çalışma süresi içerisinde 8 yıl İl müdürü olarak görev yaptı. İşinin ehli, liyakatli bir isim.

Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, basına “Bizim dönemimizde Kürt müdür alınıp yerine Azeri müdür atanmayacak. Azeri müdür yerine de Kürt müdür atanmayacak. Bizde ayrı gayrı olmayacak ehliyet ve liyakate bakacağız” demişti. Hani sözünüz başkan? İki vekil bir idareci bakana çıkıp aldırmışsınız. Hani ayrı gayrı yoktu ehliyet liyakat olacaktı. Yılların müdürü Kanyar’ın hangi eksiği vardı. Başarısından başka bir tek şikâyeti duyuldu mu? Ömründe hiç kimse ile sorun yaşamamış güzel insanın görevden alınmasında geriye bir tek sebep kalıyor..!

Sayın Ayaz, bunda da ‘haberim yok’ demiş. Parti çevreniz sizden İstanbul’un Ustura Kemal’i var ise Iğdır’ında “Haberim yok Kemal’i var” diye bahsediyor biliyor musunuz?

2-            Yöresel folklor Ekibimize yasak mı konuldu? 

14 Kasım 2020 Iğdır’ın Kurtuluşu anmasında yöresel folklor ekibine neden yer verilmedi? Her yıl ki kutlamalarda Kafkas ekibi ile yöresel folklor ekipleri sahne almaktaydı. Ancak bu yıl ilk kez kutlama Zübeyde Hanım bulvarında değil de belediye bahçesinde düzenlendi. Buradaki kutlamada yöresel folklor ekibi yoktu! Iğdırlılar soruyor; Birlik ve beraberliğin en önemli sembollerinden olan Iğdır’ın kurtuluş gününde toplumun bir kesimini yok sayan bu kararı kim aldı? Tarihsel kültürümüzün mirası folklorumuzun kime ne gibi bir zararı oldu?

Bu tasarruf söylendiği gibi Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz’ın isteğine binaen mi oldu? Yoksa İlimiz Valisi H. Engin Sarıibrahim’in kararı mı? Belediye başkan yardımcılığına atanan AKP’li Ferdi Turan’ın isteği mi?

Anmada yöresel folklora yer verilmemesi Ferdi Turan’ın talebi değil ise Bay Turan’a sormak isterim; Cesaret edip Sayın Vali’ye “neden yöresel ekibimiz yok” diye sormak aklından geçti mi? Benim ki de laf mı? Senin öyle bir derdin olsa, onu soracak duruş olsa Halis Güney’in yerine oturmazdın. 

Bu bir yasak koyma mıdır?

Bundan sonra da bu folklor ekibimize yer verilmeyecek mi? Bu bir yasak koyma mıdır? Nedeni açıklanmalıdır. Bu şehrin yüzde yetmişini ihtiva eden toplumun gözü önünde kültürünün görmezden gelinmesi kalp kırıklığı yaratmış ve Iğdırlıları üzmüştür.

Kurtuluş Savaşımızın doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa “İstiklal Harbimiz” kitabında Milli Çete Reisleri Hamit Bey, Ali Merze Bey, Ahmet Haso Bey, Yusuf Ağa ve Hasan Nado Bey’in kahramanlıklarını anlatmaktadır. Bu büyüklerimizin beşi de Kürt beyleridir. Mekân cennet atalarımızın mirası kültüre yer vermemek doğru olmamıştır. Mensubu olduğumuz Türk Milleti adına bu şehri yönetenlere de yakışmamıştır.

Bu sözlerim ise değerli halkımızadır; ülke olarak birçok alanda olumsuz bir süreçten geçiyor olabiliriz. Hatalarda yapılıyor olabilir. Sakın ola ki bireylerin eksiklikleri yüzünden devletinize küsmeyiniz. Toplumu ayrıştıran gerici faşist zihniyete sahip siyasi yaklaşımlar da olabilir. Sizler bu ülkenin asli unsuru ve onurlu vatandaşlarısınız. Malazgirt’ten Kurtuluş Savaşına bu ülke ve bu topraklar hepimizindir. Türkiye’mizin toprağı toprağımız, bayrağı bayrağımızdır. Biz bu topraklara sonradan gelmedik. Hep buradaydık ve hep te var olacağız. Gün Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkma günüdür.

Bireylerin yanlışlarını toplumun bir kesimine de yüklemeyin sakın. Adım gibi eminim ki İnisiyatif Azeri kardeşlerimizde olsa en başta yöresel ekibi çıkartırlardı. Yetki MHP İl Başkanı Ersoy İçer’de olsa idi. Ersoy başkan Kesinlikle kültürümüzü yok saymazdı.

Günümüzde eksik bulduğunuz, eleştirdikleriniz kişiler olabilir, gönül koyabilir, kırılabilirsiniz. Ancak siz eski valilerimiz Şemsettin Uzun’dan Halil Ulusoy’a, Mustafa Tamer’den Amir Çiçek’e, Eski İl Emniyet Müdürümüz Cemil Tonbul’dan ve EFSANE MÜDÜRÜMÜZ YÜKSEL BABAL’a isimlerini sayamadığım o güzel insanları hatırlayın. Bırakın bir ili, ülkeyi yönetecek seviyede olan ayrı gayrıya imaya bile izin vermeyen halk ve devlet adamı o insanları düşünün bu günlerin geçeceğini anlarsınız.   

Bazı insanlar siyasi tercih olarak milliyetçi olabilirler. Ancak bu toplumun bir kesimine bu derece karşı olmak değildir. Biz birçok milliyetçi tanıdık hiç biri kendi hemşerisini işgalci gibi gören karşıt bir tutumda olmadı. 

Bu halkın hallerinden Reis’in haberi olsa hiçbirine izin vermez. Ona ulaşabilecek konumda olan STK ve şahsiyetlerimiz ne zaman kadar susacaksınız? Konuşacak günde susanların yarın bu halktan hiçbir şey istemeye hakkı olmaz bileseniz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1941457
Aktif: 31
Bugün: 192
Dün: 1535

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi