Uzmanından Anne Adaylarına “Aşırı Kilo” Uyarısı Koronavirüs nedeniyle evde olduğumuz bu günlerde uzun süre hareketsiz kalmak anne a...           • DEVA Partisi 1. Olağan Iğdır İl Kongresi Yapıldı Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan’ın katılımıyla 1. Olağa...           • Iğdır’da Hayatını Kaybeden Asker Memleketinde Toprağa Verildi Iğdır'ın Aralık ilçesinde nöbet tutarken kalp krizi geçiren ancak kaldırıldığı ...           • Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgel...           • İç Mimar Özlem Algül:Depreme Karşı İç Mekânlarda Alınabilecek Önlemler Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde en son İzmir’de yaşanan, can ve mal kayı...           • ‘Sağlığın Başındaki Kişi Kürt Ama Kürtçe Tek Salgın Spotu Yok’  “Bakın ne büyük ironi; sağlığın başında Kürt olduğunu söyleyen bir...           • Iğdır İl Emniyet Müdürü Koronavirüse Yakalandı Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim'den sonra Emniyet Müdürü Hüseyin G...           • Ermenilerin Döşediği Mayın Patladı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal,&...           • Iğdır’da Anaokulları Uzaktan Eğitime Geçti Iğdır Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren 04 Ocak 2021...           • ASİMDER: Ruslar Barış Gücü Değil Ermenilere Kalkan Oldu Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1930 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1832 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2085 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1862 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2051 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1912 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2089 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2081 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2005 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1779 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1956 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1896 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır'da Neler Oluyor? - Murat AKKUŞ

Iğdır'da Neler Oluyor?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 21 / 11 / 2020 |  Yazı Okunma: 1350


Iğdır’da çok şeyler oluyor! ama ben bu yazımda iki konuya değineceğim.

1-            Mehmet Kanyar neden görevden alındı?

Yıllardır Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne vekâleten bakan Mehmet Kanyar görevinden alınarak yerine Ferdi Gürel vekâleten atandı. Kimya mühendisi Kanyar, Iğdır il olduğundan beri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde çalışıyor. Çalışma süresi içerisinde 8 yıl İl müdürü olarak görev yaptı. İşinin ehli, liyakatli bir isim.

Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, basına “Bizim dönemimizde Kürt müdür alınıp yerine Azeri müdür atanmayacak. Azeri müdür yerine de Kürt müdür atanmayacak. Bizde ayrı gayrı olmayacak ehliyet ve liyakate bakacağız” demişti. Hani sözünüz başkan? İki vekil bir idareci bakana çıkıp aldırmışsınız. Hani ayrı gayrı yoktu ehliyet liyakat olacaktı. Yılların müdürü Kanyar’ın hangi eksiği vardı. Başarısından başka bir tek şikâyeti duyuldu mu? Ömründe hiç kimse ile sorun yaşamamış güzel insanın görevden alınmasında geriye bir tek sebep kalıyor..!

Sayın Ayaz, bunda da ‘haberim yok’ demiş. Parti çevreniz sizden İstanbul’un Ustura Kemal’i var ise Iğdır’ında “Haberim yok Kemal’i var” diye bahsediyor biliyor musunuz?

2-            Yöresel folklor Ekibimize yasak mı konuldu? 

14 Kasım 2020 Iğdır’ın Kurtuluşu anmasında yöresel folklor ekibine neden yer verilmedi? Her yıl ki kutlamalarda Kafkas ekibi ile yöresel folklor ekipleri sahne almaktaydı. Ancak bu yıl ilk kez kutlama Zübeyde Hanım bulvarında değil de belediye bahçesinde düzenlendi. Buradaki kutlamada yöresel folklor ekibi yoktu! Iğdırlılar soruyor; Birlik ve beraberliğin en önemli sembollerinden olan Iğdır’ın kurtuluş gününde toplumun bir kesimini yok sayan bu kararı kim aldı? Tarihsel kültürümüzün mirası folklorumuzun kime ne gibi bir zararı oldu?

Bu tasarruf söylendiği gibi Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz’ın isteğine binaen mi oldu? Yoksa İlimiz Valisi H. Engin Sarıibrahim’in kararı mı? Belediye başkan yardımcılığına atanan AKP’li Ferdi Turan’ın isteği mi?

Anmada yöresel folklora yer verilmemesi Ferdi Turan’ın talebi değil ise Bay Turan’a sormak isterim; Cesaret edip Sayın Vali’ye “neden yöresel ekibimiz yok” diye sormak aklından geçti mi? Benim ki de laf mı? Senin öyle bir derdin olsa, onu soracak duruş olsa Halis Güney’in yerine oturmazdın. 

Bu bir yasak koyma mıdır?

Bundan sonra da bu folklor ekibimize yer verilmeyecek mi? Bu bir yasak koyma mıdır? Nedeni açıklanmalıdır. Bu şehrin yüzde yetmişini ihtiva eden toplumun gözü önünde kültürünün görmezden gelinmesi kalp kırıklığı yaratmış ve Iğdırlıları üzmüştür.

Kurtuluş Savaşımızın doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa “İstiklal Harbimiz” kitabında Milli Çete Reisleri Hamit Bey, Ali Merze Bey, Ahmet Haso Bey, Yusuf Ağa ve Hasan Nado Bey’in kahramanlıklarını anlatmaktadır. Bu büyüklerimizin beşi de Kürt beyleridir. Mekân cennet atalarımızın mirası kültüre yer vermemek doğru olmamıştır. Mensubu olduğumuz Türk Milleti adına bu şehri yönetenlere de yakışmamıştır.

Bu sözlerim ise değerli halkımızadır; ülke olarak birçok alanda olumsuz bir süreçten geçiyor olabiliriz. Hatalarda yapılıyor olabilir. Sakın ola ki bireylerin eksiklikleri yüzünden devletinize küsmeyiniz. Toplumu ayrıştıran gerici faşist zihniyete sahip siyasi yaklaşımlar da olabilir. Sizler bu ülkenin asli unsuru ve onurlu vatandaşlarısınız. Malazgirt’ten Kurtuluş Savaşına bu ülke ve bu topraklar hepimizindir. Türkiye’mizin toprağı toprağımız, bayrağı bayrağımızdır. Biz bu topraklara sonradan gelmedik. Hep buradaydık ve hep te var olacağız. Gün Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkma günüdür.

Bireylerin yanlışlarını toplumun bir kesimine de yüklemeyin sakın. Adım gibi eminim ki İnisiyatif Azeri kardeşlerimizde olsa en başta yöresel ekibi çıkartırlardı. Yetki MHP İl Başkanı Ersoy İçer’de olsa idi. Ersoy başkan Kesinlikle kültürümüzü yok saymazdı.

Günümüzde eksik bulduğunuz, eleştirdikleriniz kişiler olabilir, gönül koyabilir, kırılabilirsiniz. Ancak siz eski valilerimiz Şemsettin Uzun’dan Halil Ulusoy’a, Mustafa Tamer’den Amir Çiçek’e, Eski İl Emniyet Müdürümüz Cemil Tonbul’dan ve EFSANE MÜDÜRÜMÜZ YÜKSEL BABAL’a isimlerini sayamadığım o güzel insanları hatırlayın. Bırakın bir ili, ülkeyi yönetecek seviyede olan ayrı gayrıya imaya bile izin vermeyen halk ve devlet adamı o insanları düşünün bu günlerin geçeceğini anlarsınız.   

Bazı insanlar siyasi tercih olarak milliyetçi olabilirler. Ancak bu toplumun bir kesimine bu derece karşı olmak değildir. Biz birçok milliyetçi tanıdık hiç biri kendi hemşerisini işgalci gibi gören karşıt bir tutumda olmadı. 

Bu halkın hallerinden Reis’in haberi olsa hiçbirine izin vermez. Ona ulaşabilecek konumda olan STK ve şahsiyetlerimiz ne zaman kadar susacaksınız? Konuşacak günde susanların yarın bu halktan hiçbir şey istemeye hakkı olmaz bileseniz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1764832
Aktif: 25
Bugün: 1680
Dün: 2102

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi