Av. Burcu Kırçıl: Elektrikli Scooterlar Yasal Düzenlemeye Kavuşturuldu! Türkiye’nin birçok bölgesinde kullanılan elektrikli scooterların paylaşım h...           • Yücel Artantaş: 20 Ocak Faciası İnsanlığa Karşı Yapılmış Saldırıdır Türkiye  Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Genel Başkanı Yücel Arta...           • SGK'dan Faaliyeti Sona Eren Ve Borcu Olan İş Yerlerine Uyarı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun faaliyeti sona eren...           • CHP İl Kadın Kollarından “YaşamHak Projesi” Tanıtım Toplantısı CHP Iğdır İl Kadın Kolları bugün “YaşamHak Projesi” için merkez ilç...           • Iğdır Memur-Sen: Gelirde Adalet İçin Seyyanen Zam İstiyoruz Iğdır Memur-Sen, memurları enflasyona ezdiren, alım gücümüzü bitiren hük&...           • İranlı Sporcudan Karabağ'da Ölen Ermeni Atletin Ailesine Büyük Jest Ünlü İranlı sporcu Ahmad Bagheripour, Artsakh (Dağlık Karabağ) savaşında yaşamını yitire...           • Moyden İzin Belgesi” Alınması İçin Süre 1 Temmuz 2021'e Kadar Uzatıldı Iğdır Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıkla...           • Demirdöğen, Iğdır’da DAP Tarafından Desteklenen Yatırımları İnceledi DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, DAP İdaresi destekli, B&o...           • HDP’den Gazetemize ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Ziyareti Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “On Ocak Çalışan Ga...           • Rektör İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Valiliğinde düze...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2372 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2624 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2456 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2830 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2518 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2412 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2762 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2640 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2694 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2740 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2689 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2405 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2517 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2544 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

24 Kasım Öğretmenler Günü - Ayhan ONGUN

24 Kasım Öğretmenler Günü

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 24 / 11 / 2020 |  Yazı Okunma: 256


Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aydınlanma devrimi uğruna yitirdiğimiz tüm eğitimcileri saygı ve minnetle anıyor, görevde olan olmayan tüm öğretmen meslektaşlarıma sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Ülkemizdeki eğitim sistemini sorgulamadan bugünün bir anma mı, kutlama mı olması gerektiğine doğru yanıtı veremeyiz diye düşünüyorum.

Yeni bir polemik yaratmak değil amacım.

Bilindiği üzere 24 Kasım 1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk “Millet Mektepleri Başöğretmeni” ilan edildi.

Cumhuriyet döneminde Tevhid-i Tedrisat kanunuyla “eğitim birliği” sağlanmaya çalışılmış, medreseler kapatılmış, Millet Mektepleri açılmış, daha sonra öğretmen yetiştirmek amacıyla “Köy Muallim Mektepleri” kurulmuş.

Türkiye’nin en önemli reformlarından biri olan Köy Enstitülerinin temeli atılmış, müthiş bir aydınlanma atağına geçilmiş.

1940- 54 yılları arasında faaliyet gösteren Köy Enstitüleri toprak ağalarının, gerici çevrelerin ve dönemin iktidarlarının baskısıyla kapatılarak ülkemiz yeniden karanlık bir döneme girmiştir.

Sonrası hepimizin bildiği gelişmeler.

Sanayileşme dönemine geçildiğinde de kapitalist çevrelerin isteği doğrultusunda eğitim sistemi dizayn edilmiş, üretime dönük, demokratik, çağdaş eğitimden uzaklaşılmıştır.

Köy Enstitülerinin yerine kurulan yatılı İlk öğretmen Okullarına bile tahammül edemeyen egemen çevreler daha sonraları bu okulları da kapatıp, her branştan 2-3 yıllık yüksekokul mezunlarını öğretmen olarak atamış ve Atatürk’ün “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller yetiştirmesini istediğini öğretmenler dönemi bitmiştir.

Öğretmenler Cumhuriyet dönemi boyunca toplumun en diri, en mücadeleci, en örgütlü kesimi olduğu için en çok baskı da onlara yönelik uygulandı.

Tüm baskılara, sürgünlere, işkence ve görevden almalara karşın yılmadan demokrasi ve barış mücadelesinde ön saflarda yer alan eğitim emekçileri 12 Eylül darbesi sonrası da en çok ezilen, mağdur olan kesim oldu.

Öğretmenlerin bu dirençli tavrı karşısında taktik değiştiren askeri yönetim 24 Kasımı öğretmenler günü ilan ederek topluma şirin görünme çabası içine girmiştir.

O günden bu yana 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

Doğal olarak Demokratik Öğretmen Hareketi içerisinde yer almış, bedel ödemiş, mağdur olmuş devrimci-demokrat eğitim emekçileri bugünün kutlanması gereken bir gün olamayacağını, askeri vesayetin bir oyunu olduğunu söylüyorlar.

Haksız da değiller.

Aslında ben de benzer şekilde düşünüyorum.

Ancak toplumun belli hassasiyetleri var ve bunu bilen egemenler, kimse karşı çıkamasın diye tam da Atatürk’ün Başöğretmen ilan edildiği bir günü Öğretmenler Günü ilan ederek karşı çıkanları Atatürk karşıtı gibi göstermeyi amaçlamışlardır.

Kuşkusuz Atatürk sevgisi ya da Atatürk ilkelerinin savunulması kimsenin tekelinde değildir.

Ama giderek yaz-boz tahtasına dönmüş eğitim sistemi ve demokrasi mücadelesinden kopmaya yüz tutmuş örgütsüz eğitimcileri dikkate alırsak; bugünü fırsat bilerek en azından geçmişle hesaplaşma, toplumu bu konularda bilgilendirme ve bu uğurda yitirdiğimiz değerleri unutturmamak adına değerlendirebiliriz diye düşünüyorum.

On binlerce öğretmeni bir çırpıda görevden alabilen, binlerce öğretmeni haksız yargılamalarla hapse atan, yüzlercesinin yaşamını yitirmesine neden olan darbeciler ne yazık hesap veremeden gittiler.

Geçmişte demokrasi ve demokratik öğretmen hareketi mücadelesinde yitirdiğimiz devrimci öğretmenleri unutturmamakla yükümlü olan bizlerin her fırsat ve platformda halkı aydınlatma, bilgilendirme görevi devam ediyor.

O nedenle kendi adıma 12 Eylül ürünü de olsa 24 Kasımı tarihle yüzleşme, geçmişi sorgulama, yitirdiğimiz o güzel insanları anma adına bir fırsat olarak görüyorum.

Kutlama değil, aslında Cumhuriyetin her döneminde baskı ve zulme uğramış demokratik eğitim mücadelesinin kahramanlarını bir kez daha anma olarak değerlendirebiliriz diye düşünüyorum.

Ya da içinde bulunduğumuz karanlık günlerden kurtulmak için daha çok birlik olmak, daha çok örgütlenmek, tüm demokrasi güçleriyle birlikte eğitim emekçilerinin ortak mücadelesini sağlamak adına yeni ve yaratıcı eylem ve platformların oluşmasına katkı koymak zorundayız.

Yani demem o ki, evrensel anlamda başka tarihlerde kutlanan öğretmenler günü olsa da, ülkemiz eğitim emekçilerinin mücadelesini, başarılarını tarihe kazıyacak bir başka günün, hepimizin coşkuyla kutlayacağımız bir Öğretmen Günü olmasını sağlayacak bir çabanın içinde olmalıyız.

Bir kez daha eğitim ve aydınlanma devrimi uğruna verilen mücadele de yitirdiğimiz öncelikle Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve onların açtığı yolda yürümüş tüm eğitim emekçilerini saygıyla, özlemle anıyor, yaşayan öğretmelere sağlık, huzur ve barış dolu yıllar diliyorum.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1789653
Aktif: 22
Bugün: 120
Dün: 1476

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi