Av. Burcu Kırçıl: Elektrikli Scooterlar Yasal Düzenlemeye Kavuşturuldu! Türkiye’nin birçok bölgesinde kullanılan elektrikli scooterların paylaşım h...           • Yücel Artantaş: 20 Ocak Faciası İnsanlığa Karşı Yapılmış Saldırıdır Türkiye  Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Genel Başkanı Yücel Arta...           • SGK'dan Faaliyeti Sona Eren Ve Borcu Olan İş Yerlerine Uyarı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun faaliyeti sona eren...           • CHP İl Kadın Kollarından “YaşamHak Projesi” Tanıtım Toplantısı CHP Iğdır İl Kadın Kolları bugün “YaşamHak Projesi” için merkez ilç...           • Iğdır Memur-Sen: Gelirde Adalet İçin Seyyanen Zam İstiyoruz Iğdır Memur-Sen, memurları enflasyona ezdiren, alım gücümüzü bitiren hük&...           • İranlı Sporcudan Karabağ'da Ölen Ermeni Atletin Ailesine Büyük Jest Ünlü İranlı sporcu Ahmad Bagheripour, Artsakh (Dağlık Karabağ) savaşında yaşamını yitire...           • Moyden İzin Belgesi” Alınması İçin Süre 1 Temmuz 2021'e Kadar Uzatıldı Iğdır Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıkla...           • Demirdöğen, Iğdır’da DAP Tarafından Desteklenen Yatırımları İnceledi DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, DAP İdaresi destekli, B&o...           • HDP’den Gazetemize ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Ziyareti Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “On Ocak Çalışan Ga...           • Rektör İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Valiliğinde düze...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2372 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2623 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2456 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2829 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2518 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2411 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2762 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2639 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2694 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2740 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2689 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2405 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2517 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2544 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Başarır, Sonunda Başardı! - Ayhan ONGUN

Başarır, Sonunda Başardı!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 02 / 12 / 2020 |  Yazı Okunma: 578


Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik ve sosyal koşullarda artık yönetemez duruma gelen iktidar, günlük politikalarla gidişini geciktirmeye çalışıyor.

Bunu yaparken de bir yandan toplumun özenle korumaya çalıştığı değerler üzerinden polemiklerle gündemi değiştirmeye, yapay gündemler oluşturmaya, diğer yandan da kendi yandaşlarını daha politize hale getirmeye uğraşıyor.

Kuşkusuz bunları yaparken muhalefetin içini karıştırmaya yönelik operasyonları da ihmal etmiyor.

Bunda kimi zaman başarılı olduğunu da söylemek durumdayız.

En son ve somut örneği de yakın zamanda CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın bir televizyon programında amacını aşan, yanlış anlaşılmaya müsait bir açıklamasıydı.

Aslında belki inanmayacaksınız ben bunu bekliyordum.

Son günlerde niyedir bilmem, ısrarla hemen her gün bir kanalda tartışma programlarında boy gösteren Başarır’ı izledikçe, “ne zaman hata yapacak?” diye bekliyordum.

Neredeyse kadrolu konuşmacı haline gelen Ali Mahir Başarır hukukçu kimliğiyle kendi alanında elbet açıklama yapmak, televizyon programlarına katılmak hakkına sahiptir ve hatta yapması görevidir de.

Ancak bu kadar çok medyada görünürseniz ve her konuda tartışma ve polemiklere katılırsanız sonunda olacağı budur.

O programı baştan sona izleyen biri olarak şunu söyleyebilirim.

Başarır’ın kastı kesinlikle orduya hakaret değildi.

Stratejik öneme sahip Tank-palet fabrikasının Katar’a satılmasına yönelik yaptığı eleştiriyi, anında aleyhinde kullanmaya hazır bir yandaş medyanın varlığını dikkate almadan konuşma yapmıştı.

Genç, dinamik, mücadeleci bir siyasetçi olarak gereksiz bir polemikle siyasi geleceğine kendi elleriyle ipotek koymuş oldu.

Bu yalnızca Başarır’ı ilgilendiren bir durum değil elbet.

Düştüğü zor durumdan kurtulmak için yeni manevra alanları açmak isteyen AK Partiye önemli bir koz vermiş oldunuz.

Bir konferans, panel ya da toplantıda konuşmacı olarak katılırsanız önceden hazırlığınızı yapar, her türlü yanlış anlamaları, aleyhinize kullanılabilecek konuları dikkate alarak konuşmanızı yaparsınız.

Ancak doğaçlama konuşmak durumunda olduğunuz ortamlarda, özellikle de televizyon programlarında her an hata yapabilirsiniz.

Yaptığınız her hata rakiplerinize verilmiş kozdur ve bunu katlayarak kullanırlar.

Geçtiğimiz günlerde Kamu Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çevikiz’ün S-400 le ilgili yaptığı açıklamalar, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun öğretmenlerle ilgili yaptığı değerlendirme iktidar partisine hareket alanı açmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’nin prompter den konuşmasını eleştirenler, şimdi sanırım nedenini anlamışlardır.

Siyasi tarihimizde hiçbir iktidar bu kadar çok yanlış politikalar uygulamamıştır.

Son 30 yılda muhalefet hiç bu kadar iktidara yakın olmamıştı.

Ancak ne yazık ki; şu son örneklerde olduğu gibi yaptığı gereksiz çıkışlarla ve kimi sözcülerinin anlamsız açıklamalarıyla neredeyse elinin tersiyle geri çevirecek.

Hazine sıfırlanmış, ekonomi dip yapmışken, salt sıcak para kaygısıyla yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için ekonomi ve hukuk reformu yapmak isteyen iktidar, bu konuda bile halkı inandıramamışken muhalefetin bu özensiz davranışlarına ne demeli?

Eğitim sistemi yaz-boz tahtasına dönmüş, sağlık sitemi kontrolünü yitirmiş, uluslararası ilişkilerde güven sorunu yaşanırken muhalefetin gündemi değiştirecek bu tür hatalardan kaçınması gerekmez mi?

Kaldı ki Cumhur İttifakı içinde fırsat kollayan bu kadar siyasetçi, koşulsuz iktidar destekçisi deneyimli polemik ustası gazeteci ve yazar var iken her akşam aynı kişilerin televizyon kanallarına gönderilmesini anlamak gerçekten çok zor.

Şimdi ne Berat Albayrak’ın ve Merkez Bankası Başkanının istifası, ne Bülent Arınç’ın itirazları, ne yönetilemeyen salgın süreci, ne atanmaya öğretmenler, ne her gün daha da tükenen sağlık emekçileri konuşulmuyor.

Oysa son başlatılan projeyle 81 ilde başlatılan ekonomi söyleşileri ses getirmeye başlamış, özellikle de Esnaf Bakanlığı önerisi toplumda heyecan yaratmışken, iktidar gündemi tamamen Ali Mahir Başarır ve Ünal Çeviköz’ün açıklamaları üzerinden oluşturuyor.

Bu yazıyı yazarken bir yandan da Kemal Kılıçdaroğlu’nun salı grup toplantısında yaptığı konuşmayı dinliyorum.

Öğretmenlerle ilgili yaptığı gafı anlamış olmalı ki, eğitimi konuşmasında öne alarak telafi etmeye çalışıyor.

Geldiğimiz noktada muhalefetin; iktidarın gündemi değiştirmesine fırsat verecek konuşma ve tavırlardan özenle kaçınması gerekir.

Artık gün, demokrasiye sahip çıkmak, tüm demokrasi güçleriyle birlikte ülkemizde bir barış ve huzur ortamının oluşturulması için yeni, yaratıcı politikalar oluşturma günüdür.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1789632
Aktif: 20
Bugün: 72
Dün: 1476

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi