Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Günah Keçisi 2020 - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Günah Keçisi 2020

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 31 / 12 / 2020 |  Yazı Okunma: 217


Günah keçisi, suçsuz olduğu halde suçların yüklendiği kişiler için kullanılır. Eski Ahit’te  bahsedilen Kefaret günü ayinlerinde  Yahudiler, simgesel olarak günahlarını bir erkek keçi ye yüklerlerdi.

Keçiyi bir uçurumdan atarak, böylece, yıl içerisinde işlenen günahlardan temizlenirlerdi.

Her yeni yıla insanlar bir umutla girerler. Çeşitli süslemeler ve etkinliklerle kutladığımız ve büyük umutlarla birbirimize şans dilediğimiz yeni yıllar, bazen olumsuz doğa olayları ile savaş,kıtlık ve salgınlarla insanlara adeta cehennem hayatı yaşatır.

Uğur iyi, güzel şeylerin, uğursuzluk ise kötü ve olumsuzlukların kaynağı olarak algılanır.

 Tarihte, eski toplumların inançları incelendiğinde,  toplumların ‘kutsalı’ tüm doğa olaylarına bağlayarak yaşamlarında karşılaştıkları her şeyi doğaüstü bir varlıkla açıklamaya çalıştıkları görülmüştür. Toplumlara göre doğaya ait her faktör anlaşılamaz bir sonuç getirmiştir ve bu nedenle doğada gerçekleşen tüm oluşumları tanrısal güçlere bağlamışlardır. Doğa olayları ile gelen felaketleri de güzel olayları da doğaüstü güçlere, tanrılara bağlamışlardır.

İnsanlar, tarih boyunca anlam veremedikleri olayları, doğa üstü güçlere bağlamışlardır.Uğursuzluktan kurtulmak için de bir çok ritüeller üretmişlerdir.

Uğursuzluk insanların düşünce ve eylemleri ile ilgili bir sorundur.Uğursuzluğun insanların hayatında psikolojik,sosyal yönden olumsuz etkileri olmaktadır.

Dinimize göre de uğursuzluğun insanların inanç hayatından çıkarılması gerekir. Uğursuzluğa inanmak aynı zamanda şirktir.

Yıllar gibi bazı günler ve sayılar V.S uğursuz sayılmaktadır.Aslında insanların duyarsızlığı, işledikleri hatalar ve becerisizliklerinin günah keçisidir uğursuzluklar.

2020 yılında, deprem,çığ,yangın,sel heyelen,uçak kazası ve en önemlisi Kovid-19 gibi olaylar insanları sarstı.Şimdi tüm bu olaylar 2020 yılının uğursuzluğuna bağlanmaktadır.

İnsanlar doğanın umurunda değildir.İnsan olmadan da doğa yaşar,ama doğa olmadan insan yaşayamaz.Doğa kendi kanun ve kuralları dairesinde hükmünü sürer.

Bermuda şeytan üçgeni, lanetli bir yer olarak biliniyordu,uçaklar düşüyor, gemiler batıyordu,oysa olay sıcak su akıntısı ve gaz ile ilgili bir doğa olayından ibarettir.

Allah, korkakları sevmez ve korkaklara elçilik vermez.

Ülkede, adalet yok olurken,yolsuzluk ve yoksulluk diz boyu iken,bilim insanları hakarete uğrarken; neden iş dünyasının,Üniversitelerin,Yargının,sanatçıların sesi çıkmıyor.Bu sesleri 2020 mi kesti ?

Üretici kurum ve kaynakları satan,denge ve denetim mekanizmalarını  yok eden, Mafyayı konuşturan 2020 mi ?

Eğitim sistemi altüst olmuşken,üniversite mezunları işsiz veya simit satarken, bir ortaokul mezunu üst görevlere gelip ,dört maaş alırken suçlu 2020 mi ?

Kuru ekmek yiyen aç değil denirken, bazı insanların cenazesi camiye alınmasın denirken,insanlar haşare sürüsü gibi itlaf(Öldürülsün,yok edilsin) edilsin  ifadeleri kullanırken,yönetici ve yargının buna seyirci kalmasını 2020 mi istedi.?

Üniversiteler fuhuş yuvasıdır diyen sözde akademisyene 2020 mi seyirci kaldı. ?

İnsanlar haksız yere içeride yatarken ve AİHM kararlarını uygulamayan ve bu yüzden ülkeyi ambargolarla karşı karşıya getiren ve ülkemizi cezalandıran 2020 mi .?

İşsizliğin,ekonomik çöküntünün,doğanın sömürülmesinin ve  atanmış memurların meclisi azarlamalarının sorumlusu 2020 mi. ?

Kovid-19 salgınının yönetilmemesi ve halktan bilgilerin saklanmasının nedeni 2020 mi.?

Kadın a şiddetin ve kadın cinayetlerinin,gösteriş için din edebiyatının sorumlusu 2020 mi. ?

Uğursuzluk olayı,bazı sorumluların,sorumluluktan kurtulması için olayların doğa üstü güçlere yüklenmesidir.

Olayların  ve kazaların gerçek  nedenleri incelenirse  sorumlular bulunur ve cezalandırılır.Ancak , uğursuzluğa ve kadere bağlanırsa yetkililer işin içinden sıyrılır.

Evet kardeşim sorumlu, Günler,Aylar,Yıllar ve sayıların uğursuzluğu değildir.Sorun sizlersiniz,sorun, güdülmeye müsait koyun sürülerinindir.

Çürümüş,kokmuş ortamlardan sadece burnunuzu kapatmakla,pis kokulardan kurtulamazsınız.

2020 uğursuz ve lanetli değildi.Fırtınada uyuyan boğulur.Uyuyorsunuz ve uykunuz derindir.Uyanmanız için ,At sineği gerekiyor.Ama At sineklerine de yaşam hakkı tanınmıyor.

2021 in  nasıl geçeceği birazda size bağlı, haydi başarılar.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794449
Aktif: 23
Bugün: 497
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi