Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2539 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Dünya Tarihine Altın Harflerle Yazılan İki Kürt Önder - Av.Mahmut ALINAK

Dünya Tarihine Altın Harflerle Yazılan İki Kürt Önder

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 07 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 243


Onlar Ki, Enternasyonal Yurtseverliğin Boyun Eğmez Kaleleri Ve Halka Ölümüne Bağlılığın Sembolleridir…

Onların parmak ısırtan direngenliklerini bir Kürt yazmış olsaydı, “Abarmış,” diye düşünülecekti. Olayların şahidi İran ordu muhabiri Yüzbaşı Kiyors Salih olunca, kuşkuya düşmek için bir neden kalmıyor.

İran devleti ve ordusu ki, onlara düşmandı ve Yüzbaşı Kiyors Salih de düşman safındaydı.

İnsanı mıh gibi yere çakan bu müthiş hikâyenin kahramanları Mehabad’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Qazî Mihemed ve Savunma Bakanı Qazî Seyfî’dir.

1946 kışında kurulan Cumhuriyet on bir ay sonra İran ordusunun Mehabad’ı işgal etmesiyle son buluyor.

Qazî Mihemed ve Savunma Bakanı Qazî Seyfî, İran devleti tarafından idam edileceklerini bildikleri halde Mehabad’ı terk etmiyorlar.

Melle Mustafa Barzanî, Qazî Mihemed’e Mehabad’ı terk etmesini teklif ederek, “Şerefim üzerine yemin ederim ki, ben ve arkadaşlarım canımızı feda ederek seni koruyacağız,” diyor. Fakat Qazî Mihemed ona teşekkür edip, “İran devletinin beni öldüreceğini biliyorum. Ama halkımla her şart ve durumda onları yalnız bırakmayacağıma dair anlaşma yaptım,” diyor ve Mehabad’da kalıyor.

Mehabad’ı işgal eden İran ordusu onları hapse atıyor. Daha sonra da Şah’ın direktiflerini yerine getiren göstermelik bir mahkeme kuruluyor.

Yargılamayı izlemekle görevli olan muhabir Kiyors Salih’in İran devlet arşivinde bulunun aktarımları tam bir kahramanlık hikâyesidir:

Mahkeme başkanı, Qazî Mihemed’in yaptığı açıklamalara sinirlenerek, “Kürtler köpek sıfatındadır,” diye bağırıyor. Qazî Mihemed: “Köpek, şerefsiz ve namussuz sizsiniz ki, halka ve yasalara karşı sınır tanımıyorsunuz…” diye cevap mahkeme başkanına. Sonra şöyle devam ediyor: “Namussuz; ben çoktan beri bu yolda ölmeye hazırım. Ulusumun özgürlüğü için ölüyorum ve bu şerefli ölümden onur duyuyorum.”

Diğer bir hâkim, “Mehabad’dan gitmediğine pişman mısın?” diye soruyor.

“Pişman değilim,” diyor Qazi Mıhemed. “Çünkü ben milletime onlarla yaşayacağıma ve öleceğime dair söz vermiştim. Eğer gitseydim ve elinize geçmeseydim, benden intikam almak için Mehabad halkından ve Kürd milletinden çok sayıda insan öldürecektiniz. Şimdi mutluyum ki, sözümü yerine getirdim… Şunu iyi bilin ki, ben kendim gitmek istemedim. Emrimde birkaç otomobil vardı, istediğim an ve zaman bu otomobillerden biriyle İran topraklarından uzaklaşabilirdim.”

Ve hâkimin başka bir sorusuna da şu cevabı veriyor Qazî Mihemed: “Ben zindandayken, Barzanî bir gece çok sayıda péşmerge göndererek beni kurtarabileceğini bildirdi. Amacı öldürülmeden önce beni zindandan kurtarmaktı. Ama ben istemedim. Çünkü ben bir yere gitmeyeceğim diye halkıma söz vermiştim. Bir de kan dökülmesini istemedim.”

Bu demirden iradenin önünde insan eğilmez de ne yapar! Bir adım atsa hayatı kurtulacak; ama o kritik adımı atmıyor! Çünkü yaşamda ve ölümde halkıyla birlikte olmaya yemin etmiş!

Ve şu cevabı hâkimlerin suratında tokat gibi patlıyor:

“Babam ve dedem bu topraklarda yaşamış. Kürdistan topraklarının dışında nereye gideyim? Ben ülkemi ve ulusumu bırakıp kaçacak kadar yaşam düşkünü değilim.”     

Devleşmek işte budur! Hayatını kendi iradesiyle vatanına ve milletine tereddütsüzce feda ediyor!

İran devlet muhabiri Kiyors Salih, Qazî Mihemed ve Qazî Seyfi’nin Çarçîra Meydanı’nda idam edilişlerine de şahit oluyor.

Kiyors Salih, “Qazî Mihemed kalemi eline alarak, düzgün ve çok güzel bir yazıyla vasiyetnamesini kendisi yazmaya başladı,” diye yazıyor.

Qazî Mihemed’in dakikalar sonra asılacağı darağacının altında yazdığı o uzun vasiyetnamesi her mücadele insanına büyük öğütler ve derslerle dolu bir başucu metnidir.

Önce Qazî Mihemed, sonra da Qazî Seyfî idam ediliyor.

Kiyors Salih, Qazî Seyfi’nin idam anını şöyle anlatıyor:

“Qazî Seyfi vasiyetnamesini yazıp bitirdiğinde sabah olmuştu. Onu darağacına doğru götürünce, gözleri uzaktan Qazi Mihemed’ in darağacında sallanan bedenine ilişti. Kürtçe devrimci sloganlar atarak, tekme ve yumruklarla asker ve subaylara saldırdı. Önüne çıkan her subayı döverek yere yığdı. Aslanlar gibi kükreyerek şöyle haykırıyordu: ‘Yaşasın Qazi Mihemmed! Yaşasın Kürtler! Yaşasın Kürt Ulusunun bağımsızlığı! Biz öleceğiz ama Kürtler hiçbir zaman ölmeyecek!’

Seyfi Qazi’nin sesi gürdü ve kendisi de çok heybetli ve korkusuzdu. Bunun için darağacının önüne yetiştirilinceye kadar birçok kişiyi yere serdi. Onun gür sesinden, Çarçîra Meydanı etrafındaki evlerde çok sayıda insan uykusundan uyandı…”

*                           *                     *

Ben, düşman ordusundan bir yüzbaşının kendi şahitliğiyle yazdığı bu parmak ısırtan hikâyeyi okuyunca, günlerce etkisinden kurtulamadım. Her iki önderin yiğitlik dolu sesleri kulaklarımda çınlayıp durdu.

Türkiye’de ve başka ülkelerde de elbette benzer kahramanlıklar sergilenmiştir.

Şimdi..

Başım ne zaman dara düşse, Qazî Mihemed ve Qazî Seyfî’nin o insanüstü direngenliklerini düşünüp umuda yelken açacağım.

Qazî Mihemed’ ın, “Ben ülkemi ve ulusumu bırakıp kaçacak kadar yaşam düşkünü değilim,”sözü bana hep rehberlik edecek.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794478
Aktif: 17
Bugün: 581
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi