Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Seçmeli Kürtçe Dersi Bir Haktır: SEÇİN - Murat AKKUŞ

Seçmeli Kürtçe Dersi Bir Haktır: SEÇİN

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 07 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 218


Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde okutulacak seçmeli dersleri seçme süreci başladı. Öğrencilerin tercih ettikleri dersleri 4 – 22 Ocak 2021 tarihleri arasında okul müdürlüklerine bildirmesi gerekiyor.  

Türkiye’de, Eylül 2012’de yayımlanan yönetmenlikle, yabancı dil kontenjanında yaşayan dil ve lehçe adı altında Kürtçe seçmeli dersi Milli Eğitim Bakanlığının müfredatına girdi.   

Kürt dili bizim için vazgeçilemez bir değerdir, dilimiz varlığımızdır. Kürtler dillerinden dolayı çok acı ve elem gördüler. Yıllardır kendi dilleri için varlar. Tarihte birçok millet dilleriyle beraber yok olup gittiler. Fakat Kürtler ve Kürt dili, inkâr ve asimilasyonlara rağmen yaşıyor ve sonsuza kadar yaşayacak. Eğer bir halk varsa dili de vardır. Yıllarca Kürtlerin, Kürtçe diye bir dilinin olmadığını söylediler. Ama Kürtler mücadeleleriyle Kürt dilini dünyaya tanıttılar.  

Kürtlerin kendi dilini konuşması ve eğitimini görmesi hiç kimseye bir zararı yoktur. Bugün Kürtçe yayın yapan bir devlet televizyonu var. Üniversitelerde Kürtçe bölümü açıldı. Çocuklarımız Kürtçe konuşursa dilimiz yaşamaya devam edecektir. Dilimiz varlığımızın anlamıdır. Seçmeli Kürtçe dersi bir haktır. Seçmeli Kürtçe ders tercihinin yüksek olması Kürtçe öğretmen atamalarını da olumlu yönde etkileyecektir.  

Çocukları 5-6-7 ve 8’inci sınıflarda okuyan ailelere ocak ayının 22’sine kadar okul idarelerine başvurarak çocukları için seçmeli Kürtçe dersini seçmelerini diliyorum. Sadece Kürt çocukları değil, Türk çocukları da Kürtçeyi öğrenmeliler. Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan...   

Dil; bir iletişim aracı, kültürün aynası hatta bir düşünme aracıdır.  İnsanların birbirleriyle iletişim kurmada kullandığı en etkin işleve sahip bir araçtır  

Dilimizin geleceğinin çocuklarımıza bağlı olduğunu unutmayalım. Çocuklarımız Kürtçe konuşursa dilimiz yaşamaya devam edecek. Eğitimi verilmeyen bir dilin varlığı tehlike altına girer. Tarih ve Allah’ın huzurunda mahcup olmamamız için çocuklarımıza ana dillerini öğretelim. Ana dile sahip çıkmamak insanlar için büyük bir eksikliktir.   

Her Kürt seçmeli Kürtçe dersi konusuna sahip çıkmalı. Halkımıza bu konuya duyarlılık göstermelidir. Unutmayın bizi Kürt yapan dilimizdir. Önce dilimiz sonra da isimlerimizdir. Dilimizi unutmayalım ve çocuklarımıza Kürtçe isimler koyalım.   

Her işinizi Kürtçe yapın. Çocukları Kürt diliyle büyütün. Ninnileri Kürtçe söyleyin. Çocuklarınıza, iş yerlerinize Kürtçe isimler koyun. Bunları yaparsanız o zaman bu dilin varlığını kimse yok sayamaz. Her ev bir okul gibi olsun ki dilimiz ezelden geldiği gibi ebede kadar yaşasın.  

MEB’in rakamlarına göre; 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde seçmeli Kurmancî 71 bin 616, Kirmançkî 6 bin 315 olmak üzere toplamda 77 bin 931 öğrenci bu dersi seçti.   

Şimdiye kadar Türkiye’de 30 ilde Kürtçe seçmeli ders verildi. 2014’te Mardin’de 6 bin 73 kişi seçmeli Kürtçe dersini aldı. 2015 yılında ise İstanbul’da Kürtçe seçmeli ders başvurusunu en çok Türk öğrenciler yaptı. 

Kürtçe mesajım…  

Zarokên xwe re Kurdi bi axivin, navê Kurdî li wana bikin, zarokan bi govend û stranên Kurdî perwerde bikin, Zarokan fêrî lîstikên Kurdi bikin, beriya ku zarok rakevin çirokên Kurdi ji wana re bejin, bixwînin. Xwe fêri qerf û henekên Kurdî bikin. Navên Kurdi Bî Zarokên xwe bikin. Nehelin Navên Kurdi û Zimane Kurdi ber bi mirine Biçin..! Zimane me hebuna meye. Zimane Me Rumeta me ye. Tu car ve birnekin kû ê me dîke Kurd bêre Zimane paşê ji Nav’e…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Yusuf yıldırım 08/01/2021

Vatanında yaşayanlar için anadil seçmeli olmaz.Yabancı diller seçmeli olur.Kürtçe mutlaka eğitim dili olmalıdır.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794474
Aktif: 18
Bugün: 556
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi