Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Siyasetin Ateşi Yükseldi - Ayhan ONGUN

Siyasetin Ateşi Yükseldi

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 12 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 129


Son günlerde yaşanan tartışma ve polemiklerin izini sürdüğünüzde göreceksiniz ki; siyasetin ateşi fena yükseldi.

Bir yandan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın söylemleri, suçlamalarıyla alevlenen bu ateşe muhalefet yöneticileri de körükle gidiyorlar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ nun “Sözde Cumhurbaşkanı” söylemiyle başlayan kavga, görünen o ki yargıya taşındı.

Erdoğan Kılıçdaroğlu için, Kılıçdaroğlu Erdoğan için karşılıklı dava açarken, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ da hem Erdoğan, hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında maddi, manevi tazminat davası açtı.

Şimdi gözler bu davalara bakacak hakimlere çevrilecek.

Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın birbirleri hakkında açtıkları ilk davalar değil ama Kaftancıoğlu’nun açtığı davalar çok ilginç geçeceğe benzer.

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nın birbirlerine karşı hitap ve söylemleri konusunda farklı yorumlar yapılabilir ama Kaftancıoğlu’na yapılan doğrudan yargısız infaz sayılır.

Bir ülkenin en tepesindeki kişi olarak Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı; elde hiçbir somut delil ya da belge olmadan ana muhalefet partisi İstanbul İl Başkanına bir terör örgütü militanı diye suçlamada nasıl bulunur?

Bir yandan hukukta reformdan söz edeceksiniz, öte yandan hukuksuz bir biçimde vatandaşları teröristlikle suçlayacaksınız.

Bir yandan “yönümüz batıdır, Avrupa Birliği hedefimizden vazgeçmedik diyeceksiniz, diğer yandan katılmayı düşündüğünüz Avrupa Birliğinin en temel kurumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarını yok sayacaksınız.

Her fırsatta yeni bir anayasa değişikliğini gündeme getireceksiniz ama mevcut Anayasa Mahkemesinin kararlarını tanımayacaksınız.

Her açılışta, her konuşmada “geleceğimiz gençlerdedir” diyeceksiniz, sonra da ülkemizin en başarılı öğrencilerinin eğitim gördüğü Boğaziçi Üniversitesine tüm kurumsal ve akademik teammülleri yok sayarak, öğretim üyeleri ve öğrencilerin tüm itirazlarına karşın dışardan birini rektör olarak atayacaksınız.

Oysa aynı kişi partinizden belediye başkanı ve milletvekili adaylığı için başvurduğunda her iki göreve de layık görmemiştiniz.

Şimdi Sayın rektör şapkadan kuş mu çıkaracak?

Yüzlerce profesörün arasında bir tane bile sizin partinize yakın biri yoksa, zaten asıl bu durum üzerine düşünmeniz gerekmez mi?

Yarın o yere göğe sığdıramadığınız kişi başarısız olursa, bu durumu kamuoyuna ve özellikle de o terörle inkisaklı dediğiniz öğrencilere nasıl izah edeceksiniz?

Oysa tüm bu gereksiz gündem değiştirme çabalarını bir kenara koyup enerjinizi pandemiyle mücadeleye harcasanız!

Dünyada birçok ülke aşılama konusunda önemli bir mesafe almışken henüz yeterli aşı siparişleri bile verilememiş, elde var olanların hangi yöntemle, kimlere, nasıl kullanılacağı bile organize edilmemişken bu anlamsız ağız dalaşı niye?

Kim kime ne demiş?

Kim darbe çağrısı yapmış?

İnanın vatandaşın gündeminde bunların hiçbiri yok.

Ortalık yangın yerine dönmüş.

Ülke nüfusunun neredeyse yarısı açlık sınırıyla aynı duruma gelmiş asgari ücretle geçinmeye çalışıyor.

Esnaf dükkanını kapatmak noktasına gelmiş, evine ekmek götüremiyor.

Korona mağdurları gülünç sayılacak sözüm ona desteklerle oyalanıyor.

İktidara muhalif olan herkes ya terörist ya da vatan haini ilan ediliyor.

Köylü perişan, çiftçi üretemez, ürettiğini satamaz hale gelmiş.

Yatırımların tamamen durduğu, siyasetçi, yazar, gazetecilerin keyfi olarak cezaevlerinde tutulduğu, tutukluluğun cezaya dönüştüğü, yargıya ve hukuka güvenin kalmadığı bir ülkede daha ne kadar suni gündemlerle insanları kandıracaksınız?

Siyasi ittifak adına şantajcı seçim işbirlikleri oluşturmak için ilkesiz, ilkel manevralarla nereye kadar yürüyebileceksiniz?

Siyasetin ateşi zaman içerisinde düşürülebilir belki ama açlığa, yokluğa, işsizliğe, hukuksuzluğa acil çözüm bulamazsanız ne ekonominin, ne sağlık ve eğitim sisteminin ateşini söndüremezsiniz.

Oysa asıl önemli ve yaşamsal olan; tüm yurttaşların eşit koşullarda eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesidir.

Parası olanın eğitim ve sağlık hizmeti alabileceği bir ortama hızlıca sürükleniyoruz.

Ayrımsız iktidar da muhalefette halkın gerçek gündemi üzerinden siyaset üretmek zorundadır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794476
Aktif: 26
Bugün: 568
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi