Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Karalama Defterinden Notlar: İnsan Tipolojileri - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Karalama Defterinden Notlar: İnsan Tipolojileri

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 12 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 100


İnsan zamanın ve içine doğduğu kültürün çocuğudur. Zaman ona kültürü öğretir, kültür onu zaman içinde biçimlendirir.

Doğar, büyür ve ölürüz. Hepimiz acelemize sürgünüz. Önemli olan bu dünyada doğum ile ölüm arasında ne değer ürettiğindir.

Bu da kişiden kişiye değişir. Çünkü insanlar çeşit çeşittir. Kimi gayretlidir, kimi tembel. Her kes yaşam deryasında ancak kendi çapı ve olanakları nispetinde alır. Ona küçük bir maşrapa ile giden o kadarcık alır, büyük bir bakraçla giden de o büyüklükte alır. Gayret esastır, lakin kader gayrete aşıktır.

Kimi dolu konuşur, kimi boş. Kimi ağzında bal olan arı gibi kuyruğunda zehir taşır. Kimi hoşgörülü, kimi kindardır.  Kin ekenler genellikle kan biçer.

Kimi akıllı kimi gevezedir. Gevezeler aklına geldiğini ağzına geldiği gibi konuşur. Kimi biligedir kimi cahil. Bilge ile sohbet insanı zenginleştirir. Cahil ile sohbet ise geven ile tahret almaya benzer.

Ayrıca dünyayı algılama ve yorumlama biçimlerine göre de değişirler insan tipleri. Bu algılama ve yorumlama onların davranışlarına da yansır. Bir kaç örnek verecek olursak;

Varoluşçular, kaderin senin elinde, kaderini eline al, gelişmek için çalış ve kendini gerçekleştir, diyorlar.

Fatalistler (kaderciler), kaderimizin önceden yazıldığını, ne yaparsak yapalım onu değiştiremeyeceğimize inanırlar. (Başarı son değil, başarısızlık ölümcül değil, önemli olan devam etme gücüne sahip olmak ve devam etmektir)

Hedonistlere (hazcılar) göre yaşamın amacı haz almaktır, haz veren her şey iyi, acı veren her şey körüdür. Bu felsefeye göre, İnsanın her davranışının nedeni mutlu olma isteğidir. (İnsanlara asla güvenme daima duruma güven)

Nihilistleler; dinleri, ahlakı ve ilkeleri rededenlerdir. Hayatın anlamsız olduğuna inanırlar. Pasif olanlar hiç bir şey yapmaz, aktif olanlar ise her şeyi yakıp yıkmak ister.(Kendi çıkarı söz konusu olduğunda seni incitmeyecek kimse yoktur)

Sadistlere göre ise insandaki kötülük dürtüsü iyilik dürtüsünden daha güçlü, o yüzden her türlü kötülüğü yaparlar. Sadist ismi, bu yaklaşımı yaratan Markus de Sade isimli bir Fransız yargıçtan geliyor. Sadizmi kendi yaşantısından çıkarıyor; Fransız devrimi sonrası Napolyon’un gelişi ile zindana atılıyor ve orada ölüyor.  ( Bu dünyada çok paran olabilir, çok arkadaşın da olabilir, ama ikisi bir arada olamaz)

Marksizm, insan davranışlarını çıkar çatışması ile açıklayan dünya görüşüdür. Bu dünya görüşüne göre aralarında antegonist (uzlaşmaz) çelişkiler bulunan işçi sınıfı ve burjuvazi sınıfı çatışırlar. Zaten tarih de bu çatışmanın tarihidir. (Ne ki kara bulutların içinde fırtına taşıdığı gibi kapitalizm de içinde savaşı taşır)

Bu gün dünyanın karşı karşıya bulunduğu en büyük boşluk, dünyayı ve üzerindeki ilişki ve çelişkileri açıklayan bu çapta bir anlatının (kuramın)olmamasıdır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794440
Aktif: 20
Bugün: 461
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi