'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
536 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2531 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2575 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2837 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2995 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2761 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2758 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2975 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2626 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2509 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2886 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2795 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2794 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2627 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2635 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Covid Otelleri Sevmiyor (Mu) - Ayhan ONGUN

Covid Otelleri Sevmiyor (Mu)

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 26 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 102


Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden etkileyen koronovirüs salgını tüm yaşamı ve ilişkileri de olumsuz etkiledi.

Bir yandan bu ölümcül hastalıkla mücadele için alınan önlemler, bir yandan aşı çalışmaları gündemimizi esir aldı.

Maske konusunda ilk başlarda yapılan gereksiz tartışma ve polemiklerin ardından artık herkes yeni normale kendini uyarladı.

Sosyal mesafe, maske, temizlik gibi önlemlere uyulması halinde salgının etkisinin azaldığı görülmesine karşın gerek denetimlerin yetersizliği, gerekse uygulanan çifte standartlar yüzünden kimi yerlerde bu kurallara uyulmadığını görüyoruz.

Okulların tatile girmesiyle birlikte ekonomik koşulları uygun olan yurttaşlar tatil bölgelerine akın ettiler.

Bu sıkıntılı ve stresli ortamlardan belli bir süre olsun uzaklaşmak isteyenleri anlayışla karşılayabiliriz.

Ancak bir yıldır işletmeleri kapalı ya da iş yapamaz durumda olan esnafa yasak olan hizmetleri oteller için serbest bırakan anlayışı sorgulamak gerekir.

Medyadan izlediğimiz ve öğrendiğimiz kadarıyla özellikle de kış turizmine yönelik tesislerde bütün kurallar bir yana bırakılmış, virüse davetiye çıkarırcasına eğlenceler, partiler düzenlenmiş.

Kuşkusuz bu beladan kurtulmak adına tüm önlemlerin en sıkı şekilde uygulanmasını, halktan kimi fedakarlıkların beklenmesini anlayışla karşılayabiliriz.

Ama küçük işletmelere, esnafa uygulanan yasakların lüks otellerde uygulanmaması tamamen bir çifte standarttır ve zaten yeterince gergin ve kırgın olan esnafın sabrını zorlamaktadır.

Kuralları insanların vicdanına bağlı değerlendiremeyiz.

O yüzden bu konuda sorumsuz davranan insanları suçlamak yerine kuralları tüm yurttaşlar için eşit uygulamakla sorumlu ve yetkili olan yöneticilerden hesap sorulmalıdır.

Sanki bu virüs otellere, lüks restoranlar uğramıyormuş gibi, esnafın bu zor günlerinde onlara nispet yaparcasına ortaya konan bu sorumsuzluklara son vermek gerekir.

Bilim insanlarının, akademisyenlerin önerisi ve yol göstericiliğinde alınması gereken önlemlere uyma konusunda fazlasıyla fedakarlık yapan esnafa, köylüye, çalışan kesimlere nefes aldıracak desteklerin verilmesi gerekirken, kimi vergi ve ödemelerin ertelenmesi kesinlikle çözüm değildir.

Kamu yönetimiyle yerel yönetimlerin mağduriyetlerin giderilmesine yönelik ortak politikalar uygulaması gerekirken yine karşıtlık üzerinden bu konuyu siyasi malzeme olarak kullanmak ne siyasi etiğe, ne vicdana sığar.

 

Halkın gerçek gündemi ekonomi, açlık, yoksulluk, işsizlik iken, suni gündemler yaratarak siyaseten üstünlük sağlama çabaları çekilmez hale geldi.

Ne erken seçim ya da seçimlerin yenilenmesi talebi, ne kimin, kiminle ittifak yapacağı tartışmaları, ne de Amerika’nın yeni yönetiminin Türkiye ile ilişkilerinin nasıl olacağı gerçekten vatandaşın gündeminde yok.

On binlerce insanın büyük çoğunluğunun da ekonomik nedenlerle intihar edip, hayatına son verdiği, üniversite mezunu gençlerin, artık umutları tükendiği için iş aramaktan bile vazgeçtiği, keyfi işten çıkarmaların ayyuka çıktığı, köylünün, işçinin, emeklinin açlığa mahkum edildiği bir ülkede doğrusu kimin iktidar olacağı da pek vatandaşı ilgilendirmiyor.

Ne ülkeyi yönetemez duruma gelmiş iktidar, ne de parti içi iktidarı önceleyen, bir gelecek hikayesi olmayan muhalefet ne de onların her gün medya üzerinden yaptıkları anlamsız kavgalar toplumun ilgisini çekmiyor.

Toplumun büyük çoğunluğunu güvenlik-özgürlük ikilemi içerisine hapsetmiş, her muhalif tavrı beka sorunu diyerek baskılamaya çalışan bir anlayış ve ona benzemeye çalışan karşıtlarının mücadelesi bu ülkenin yurttaşlarının gündemi değil.

Son günlerde iyice zorlanan iktidar, bu kez de ekonomide ve hukukta reform söylemleriyle toplumun gazını almaya çalışıyor.

Sözünü ettikleri reform; kişi hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğü, adil yargılama, bağımsız yargı beklentilerinden çok yaklaşan AB zirvesi ve yeni ABD yönetiminin uygulaması mümkün yaptırımlarına yönelik bir ön alma hamlesidir.

Her fırsatta HDP’yi kapatma tehdidi savuranların yapmak istedikleri, aslında bu konuyu sürekli gündemde tutarak, dikkatleri gerçek sorunlardan uzaklaştırma çabasıdır.

Onlar istiyor ki; geçmişte deprem fonunda toplanan paralar, şehit ailelerine dağıtılmak için ayrılan fonlar, iban numarası verilerek halktan toplanan yardımların hesabı sorulmasın.

Onlar istiyor ki, şubat sonuna kadar geleceği iddia edilen 50 milyon doz aşının akibeti araştırılmasın.

Onlar istiyor ki; şu ana kadar satılan, işletme hakkı devredilen! Kamu kaynakları konuşulmasın.

Onlar istiyor ki; sahta diploma yolsuzlukları, usulsüz atamalar, rafa kaldırılan liyakat ve haksız uygulamalar unutulsun, gündeme getirilmesin.

İyi anladık, iktidar tüm sorunların üstünü örtmek, halktan gizlemek, suni gündemlerle halkı oyalamak istiyor da;

Muhalefet ne istiyor?

Bir de onu anlayabilsek!
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816764
Aktif: 19
Bugün: 996
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi