'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
533 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2528 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2571 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2992 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2758 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2753 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2972 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2883 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2792 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2791 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2624 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2632 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kürt Siyasi Hareketi Ve Sekülerizm - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Kürt Siyasi Hareketi Ve Sekülerizm

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 05 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 264


Son zamanlarda yeni İslami parti kuracak bazı Kürt şahsiyetlere çok yaman güzellemeler yapılmaktadır.Her gün Tv kanallarında bunu izliyor ve trollerin heyecanına şahit oluyoruz.Tabi ki çok etnisiteli,çok din ve mezhepli ve ayrıca demokratik toplumlarda siyaset çok parçalıdır. Her kes parti kurabilir, bu çok sesliliğin ve çoğulculuğun gereğidir.

Ancak bazı kişilerin duyduğu sevinç ve heyecan,Kürt legal siyasetinin bölünmesi ve birlikteliğin bozulması nedeniyledir.

Kürt İslamcılarının şunu iyi düşünmesi lazım,Din ve inançlarla yönetim iyi bir şey olsaydı,Yahudiler,Hıristiyanlar,daha doğrusu emperyalist ve gelişmiş ülkeler bunu kimseye bırakmazlardı.

Tarihte hiçbir halk din yoluyla ulusal kimliğe  kavuşmamıştır.Avrupa da  30 yıl savaşlarından sonra, 1648 yılında , Vestvalya antlaşması imzalanmış ve bu antlaşma ile Din savaşları sona ermiş, bundan sonra ulusal devletlerin temeli atılmıştır.

Asıl medeniyetin temelinde, laiklik,sekülarizm  ile bilim  ve teknik yatmaktadır. Yayılmacılık, ganimet ve talan medeniyet değildir. Aslında ,Arapların ve dincilerin  batı karşıtlığı inançtan çok , batının gelişmişliğidir,batının bilim ve teknikteki gelişmesini çekememekteler.

Sekülarizm “Çağa ait olan” demektir.Niyazi Berkes’e göre Türkçesi “Çağdaşlaşmadır”

Kürt Sekülerizmi, gerek batı ile doğrudan girilen ilişkiler ve gerekse, İttihat ve Terakki bağlamında , batılı modernite ile tanışan Osmanlı elitleri vasıtasıyla şekillenmiştir.

Seküler devrenin ikinci gelişmesi ise ,Irak Kürtlerinin Osmanlıdan ayrılmasından sonraki devredir.Bu dönemde seküler bireyler olsa da,asıl etkili güç , ulusalcı ve dini liderlerdir.

Bu dönemde Kürt ulusal kimliğini savunan guruplar , Şey,Molla geleneğinden gelen karizmatik dini liderlerin etrafında toplanmışlardır.Medrese geleneğinden gelen,Molla Mustafa Barzani ve Mahmut Berzenci gibi.Solun, Seküler Kürt kimliği içine dahil edilmesi Sovyetler etkisiyle olmuştur.1945 yılında,İran’ da kurulan Demokratik Kürt Partisine Ruslar destek vermiştir.Akabinde  1946 yılında ,Irak demokrat Kürt Partisi kurulur.Bundan sonra  İslami yönetime,Şeyh ve Mollalara yönelik eleştiriler de artar.

Kürt Sekülerizminin üçüncü dönemi 1946-1975 dönemidir.Bu dönem,farklı fraksiyonların ,Molla Mustafa Barzani liderliğinde bir araya gelmeleridir.Sol ve Seküler örgütlerde bu çatı altındadır.

Irak Kürdistanında  Seküler hareketler , toplum içerisinde önemli aktörler olmuşlardır.Molla Mustafa Barzani  liderliğindeki KDP bu çizgiye gelmek zorunda kalmıştır.Seküler hareket ,sol ve ulusalcı çizgi ile tanışmış ve önderler aracılığı ile bu ideoloji tabana doğru yayılmıştır.

Seküler aktörlere göre,Kürtler çoğunlukla Müslüman bir halktır.Bu halk çeşitli  mezhep,cemaat ve tarikatlara mensuptur.Bu nedenle ,Kürtlerde din temelli bir birliktelik çok zordur.Din temellinde bütünleşme sağlanamaz.

Seküler sol kesim daha çok Mirlik/Beylik dönemlerine atıf yaparken,dindar Kürt aydınları ise daha çok beylikler döneminden sonra etkin olan kurum ve siyasi liderlere atıfta bulunmaktadır.

Mirliklerin tasfiyesi ile Kürt coğrafyasında düzeni Şeyhlik kurumu sağlamıştır.Nakşi şeyhlerin etkin olduğu bu dönemde , Kürt kimliğinin gelişimi engellenmiştir.Kürtler üzerindeki din dozu artıkça, ulusal bilinç ve kimlik pasifize olmuştur.Din adamı İdris-i Bitlisi den sonra dini kimlik, ulusal kimliğe tercih edilmiştir.Bu nedenlerle Tarih boyunca ulusal kimlik ile dini kimlik iç içe geçmiştir.

Sekülerleşme ile  toplumsal bilinç gelişir,özgür birey ve toplumun inşası , gelişmesi sağlanır.İnsanların tüm hurafelerden ve kör inançlardan kurtulması sağlanır.Kadının ve emeğin özgürleşmesi ile toplum çağdaş olabilir.

Din bireyler için vardır ve vicdanlara itilmelidir.Ancak demokrasi herkese lazımdır.İslami demokrasiden söz edenler vardır.Askeri bando ne kadar müzik ise İslami demokrasi de o kadar demokrasidir.

Sol Seküler kesim dini insanların hayatından çıkarmaz ve yok saymaz, dini yok sayanlar,diktatörler ve despotlar olmuştur.Ancak başarılı olamamışlardır, Hitler,Stalin,Mao ve Robespierre  gibi.

Din toplum için bir yönetim ve yaşam biçimi haline gelmemelidir.Ne güzel demiş İsa;”Tanrı’nın hakkı Tanrı’ya,Sezar’ın hakkı Sezar’a”.Bu sözle tam da laiklik vurgulanmaktadır.

Kürtlerin,Vahabi,Selefi veya Müslüman kardeşlerin ileri sürdükleri ve savundukları şeriat hikaye ve masalları ile kendilerini yönetmeleri söz konusu olmamalıdır.

Irak Kürt bölgesini zaman zaman kana bulayanlar İŞİD,El Kaide gibi İslami örgütler değil mi ? Halepçe’de Kürtler Zehirli gazlarla öldürülürken İslam dünyası neredeydi? Bu nedenle, Kerim Weli;”Bizim bir Kürt Tanrıya ihtiyacımız var” demiştir.

Seküler yaşam için, Kürtlerin demokratik birlikteliğe ve ittifaklara ihtiyacı vardır.

Ulusların kendi kaderlerini tayın hakkı, aynı zamanda birlikte yaşamayı,ademi merkeziyetçiliği, özerkliği de içermektedir.Kürtler orta doğuda yaşadıkları devletlerle demokratik yollarla anlaşarak sorunları haletmeli ve seküler bir hayat yaşamalılar.

Türkiye’nin laik oluşu herkes için olduğu gibi, Kürtler için de önemli bir şanstır.

Kürt siyasi harekatı,Türkiye’nin demokratik güçleri ile birlikte olmalı ve asla örgütlü cehaletin bir parçası olmamalıdır.

Kürtlerin önceliği, sol Seküler bir birliktelik olmalıdır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816692
Aktif: 22
Bugün: 752
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi