'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
533 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2528 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2571 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2992 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2758 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2753 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2972 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2883 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2792 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2791 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2624 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2632 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Bu Diyalog Bu Kadar Mı Zordu? - Ayhan ONGUN

Bu Diyalog Bu Kadar Mı Zordu?

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 16 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 112


“Siyasi Partilerle Görüşmek İçin Birilerinin Ölmesi Mi Gerekiyor”

Bu satırların yazıldığı sıralarda İktidarın iki bakanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ediyordu.

Ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret edecek olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar daha sonra meclis oturumunda Milletvekillerine Gara operasyonlarıyla ilgili bilgi verecek.

Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ise böylesine önemli günlerde Ankara’da olması gerekirken AK Parti Genel Başkanı olarak parti kongrelerini takip ediyor.

Sanıyorum başkanlık sisteminin en sıkıntılı yanı da bu!

Ne zaman Cumhurbaşkanı, ne zaman parti başkanı?

Kendisi kongrelerde ya da grup toplantılarında Parti Genel Başkanı olarak muhaliflerine en ağır sözleri söylerken, kendisine yönelik muhalif eleştireler için “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle soruşturma açılıyor.

Ülkemizde barışa ve özellikle barış diline ihtiyaç duyduğumuz şu sıkıntılı günlerde en başta da iktidar partisi yöneticilerinin daha özenli davranmaları gerekmez mi?

Bugün yapılacak ziyaretlerde gösterilen hassasiyetin her olayda gösterilmesi ve toplumun her kesimiyle, muhalefet partileriyle bu tür görüşmelerin yapılması daha doğru olmaz mı?

Bu görüşmelerin yapılması, diyaloğun oluşması için illa bir felaket mi gerekiyor?

Devlet Bahçeli Anayasa Mahkemesi Başkanının İstifasını İstedi

Bugün yapılan MHP grup toplantısında konuşan Genel Başkan Devlet Bahçeli, Gara operasyonu, terörle mücadele ve HDP’nin kapatılmasına yönelik görüşlerini açıkladı.

Tahmin edileceği üzere yine HDP üzerinde diğer muhalif parti liderlerine de çok ağır eleştiriler yaptı.

En ilgi çeken söylemi de Anayasa Mahkemesine yönelik olanıydı.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenci ve öğretim üyelerinin yeni atanan rektörü istifaya davet etmelerini suç, buna yönelik yapılan demokratik protestoları terör eylemi olarak gösteren Bahçeli, Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından olan Anayasa Mahkemesi Başkanını istifaya davet etmeyi kendisine hak olarak görüyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanından söz ederken de ismini bile anmadan “bu zat” diye itibarsızlaştırmaya yönelik bir dil kullanan Bahçeli’nin bu tavrı ülkemizde son dönemlerde sıkça uygulanan çifte standarta en somut bir örnek sayılabilir.

Aynı Bahçeli, anlaşılan o ki İttifak ortağından gerekli onayı alamadığı için doğrudan kendisi başvuramayıp Yargıtay Başsavcılığından istiyor HDP’nin kapatılmasını.

Oysa parti olarak doğrudan başvurma hakları var.

Görünen o ki, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili de iki ortak arasında bazı sorunlar var.

Yeni bir anayasaya gerek olmadan mevcut anayasayla Cumhurbaşkanının yapmak isteyip te yapamayacağı hiçbir şey yok iken, birdenbire Sayın Erdoğan’ın yeni bir anayasa ihtiyacı duyması da aslında gündem değiştirmekten başka bir şey değil.

Daha öncesi ekonomi ve hukuk reformu diye bir tartışma başlattı.

Bu konuya toplum pek fazla itibar etmeyince “yeni anayasa” tartışmasıyla yeniden gündem değiştirilmeye çalışılıyor.

Keşke bu konuda samimi olsalar ve darbelerin gölgesi sinmiş bu anayasadan kurtulup, gerçek anlamda demokratik bir anayasa yapılsa!

Ama hep birlikte göreceğiz, birçok konuda yine ipe un serilecek, olur olmaz gerekçelerle masalar devrilecek, anlamsız dayatmalar yapılacak, istemedikleri konularda görüş belirtenler hainlikle itham edilecek ve yine bir kısır döngü ve başa döneceğiz.

Umarım ben yanılırım.

Tüm siyasi partilerin, Meslek Odalarının, sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının katılım ve destekleriyle yeni, demokratik, çağdaş bir anayasa çalışmasının hayali bile heyecanlandırıyor insanı.

Temel hak ve özgürlüklerin, demokratik taleplerin dikkate alındığı, insanın, doğanın merkeze alındığı, emek odaklı bir anayasayı kim istemez ki!

Ancak görünen o ki, halkın giderek daha çok yoksullaştığı, yatırımların durduğu, işsizlik ve yolsuzlukların arttığı, gençlerin umudunun tükendiği Türkiye’de ülkeyi yönetmekte zorlanan AK Partinin iktidarını sürdürmeye, savrulmaya başlayan seçmen tabanını konsolide etmeye yönelik bir taktik girişim gibi duruyor bu çalışmalar.

Hepimizin yüreğini dağlayan 13 şehidin yarattığı dayanışma iklimi dilerim doğru algılanır, bir iktidarın sürdürülmesi için değil, ülkenin barış ve huzuru için bir yeni başlangıca neden olur.

Dilerim sağduyu hakim olur, toplumu kutuplaştıran, şu salgın günlerinde neredeyse yaşama sevincini yitirmemize neden olan nefret söylemleri yerine en başta da siyasete barış dilini yerleştirme olanağımız olur.

Bir kez daha Gara operasyonları sırasında yaşamlarını yitiren yurttaşlarımıza tanrıda rahmet, ailelerine ve tüm halkımıza başsağlığı diliyorum.

Terörün olmadığı, barış içinde yaşanası bir dünya özlemi, demokratik bir Türkiye umudu, açlığın, yoksulluğun, işsizliği olmadığı, sağlıklı günlerde bir arada olma dileğiyle.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816681
Aktif: 24
Bugün: 724
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi