'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
533 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2527 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2571 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2992 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2758 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2753 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2972 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2883 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2792 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2791 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2624 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2632 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Bir Kitabın (Peri Gazozu) Çağrıştırdıkları - Hasan ÇATAK

Bir Kitabın (Peri Gazozu) Çağrıştırdıkları

Yazar: Hasan ÇATAK |  Tarih: 22 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 135


Son zamanlarda kendimi bitkin,yılgın,umutsuz,karamsar olarak görmeye başladım. Nedeni nedir diye soracak olursanız cevap da veremem.Ama şöyle diyebilirim: Hem hiçbir şey hem de çok şey..

Bu, çok şeyin tümü her gün karşılaştığımız olaylarla ilgili.

Kollarından,paçalarından ;yalan,kin,nefret,hırsızlık, akan insanlar her gün gözünüzün içine bakarak size ahlak dersi vermeye çalışıyor.,Vatan hainliği kitaplara kapak olacak insanlar bizleri vatan haini olmakla suçluyor. Narsist kişilik bozukluğu tanısı konulacak bir adam ülkeyi tutsak almış.

Her şeyin merkezinde o var.

Kendisini hep haklı ve ayrıcalıklı gördüğü için empati kurmaktan yoksun.

Benim milletim,benim bakanım,benim valim,benim polisim diyen bu adam, son Gara operasyonunda olduğu gibi sorumluluk üstlenmekten kaçıyor.

Pandemi sürecinde her zaman olduğu gibi kitaplar tek sığınağım oldu.Sonra da filmler. Ama son birkaç aydır ne okuduğum kitaplardan ne de seyrettiğim filmlerden eskisi kadar zevk alamıyordum.Hatta okuduğum bir sayfayı yeniden okumak zorunda kalıyordum.Derken okumaya ara verdim.Ama yine,yeniden anladım ki tek sığınağımız kitaplar.Okuduğumuz her kitap bize yeni dünyaların kapısını açar,bizi yeni insanlarla karşılaştırır.Bu yüzden tekrar okumaya başladım.

Şebnem adlı  bir arkadaşım vardı(!) Bahçeşehir Koleji'den.Okuduğu bir kitap hakkındaki görüşünü sorduğumda ,eğer beğenmişse, "Hasan Hocam ,beni duvardan duvara vurdu,sağlam yerim kalmadı," ; yok eğer beğenmemişse, "Aman Hasan Hocam,tırışkadan nağmeler,sakın okuyup zamanına yazık etme ," derdi.

Onun beğenisini önemserdim.

O kadar içten "Hasan Hocam" deyişi vardı ki! Hâlâ haberleşiriz(!). Peki beni hangi kitaplar duvardan duvara vurmuştur, diye sorarsanız ,o kada çok ki ama ilk aklıma gelenler dünya edebiyatından Suç ve Ceza(Dostoyevski) ,Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Erich Maria Remarque); Türk edebiyatından ise Sıcak Külleri Kaldı(Oya  Baydar) ile Yeşil Peri Gecesi (Ayfer Tunç),"derim.

Ercan Kesal;iyi bir doktor,iyi bir senarist ve yönetmen,iyi bir oyuncu ve çok iyi bir devrimcidir.12 Eylül zulmünden onurunu koruyarak çıkan bir insandır.Nasipse Adayız,Zaman içinde, Bozkırda Bir Gece Yarısı ,Cin Aynası gibi eserleri bir solukta okunacak kitaplardır. Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak filminde küçük bir rol alarak sinemaya adım atan Ercan Kesal ;Yozgat Blues,Hükümet Kadın,Sen Aydınlatırsın Geceyi,Üç Maymun,Bir Zamanlar Anadolu'da, Çukur gibi dizi ve filimlerde rol almış;Bir Zamanlar Anadoluda,Üç Maymun ,Hayaller gibi filmlerin de senaryosunu yazmıştır.

Yaşanmışlıkların anlatıldığı Peri Gazozu Şebnem arkadaşımın dediği gibi insanı duvardan duvara vuran bir kitap mı? 

Hem evet,hem hayır ,ama çok etkilendim,bitirinceye kadar elimden bırakmadım .

Aslında bizim kuşağın anlatıldığı romanları ,hikâyeleri severek okurum.Anlatılan olaylara kendimi yakın hissederim..Bazen kahramanlardan biri olarak görürüm kendimi.

Ama eserin sonunda genellikle ya ölen,ya yitik, ya da Hiçbir Yere Dönüş'ü olmayan kimsesiz bir kahraman..Oya Baydar'ın diyebilirim ki bütün eserlerinde bizim kuşağın yenilmişliği,"keşkeleri" ,kırık aşkların hikâyesi anlatılır.Elveda Alyoşa adlı öykü kitabında ise devrimcilerin yenilişine noktayı koymuştur.

Aynı durum Peri Gazozu'nda da var.Ercan Kesal ,78 kuşağındandır.68 Kuşağı romantik kuşak; 78 Kuşağı ise acılı kuşaktır.Bu kuşağın (4 bin genç) mezar taşları bile yoktur.Deniz'lerin mezarlarına çiçekler bırakılıyor.Ama 78 Kuşağı'ndan ölen birinin mezarına bir çiçek bırakmak isteseniz ,böyle bir mezarı bulamazsınız.Onun için onlar acılı kuşaktır bence.

Peri Gazozu adlı kitaptaki hikâyelerin  bir kısmını eskiden  Radikal Gazetesi'nde okuduğumu hatırlıyorum.Hepsi yaşanmış  hüzünlü hikâyeler. Düşünsenize otopsi için pantolonu kesilecekken doktorun yanına sokulan  bir adamın  ,"Doktor Bey,kesmeseniz,adamın kendi kadar oğlu var ,o giyer,"cümlesi  kalbinize bir bıçak gibi saplanıyor.Kuzenlerinin ırzına geçtiği 14 yaşındaki Hatice'nin töre geleneklerine uyularak öldürülmesini  okuyunca insanın gözleri doluyor.

Hatice'nin bedeni morgta üşüyor,sahip çıkan yok. 

Hitit kralının binlerce yıl önce taşlara yazılan sözleri bu coğrafyada hâlâ bize bir şeyler anlatmıyor mu?

"Öldüğümde beni,usulca yıkayın,göğsünüze yaslayın ve toprağa bırakın.Bu kadar."

Ölümü yaklaşan adamın oğluna,"Oğlum ,bu ceket çok güzel de bana biraz ağır geliyor,taşıyamıyorum,"sözlerini okuyunca yaşamınız gözünüzün önünden geçiyor,ölümü düşünmeye başlıyorsunuz. Irzına geçilen çocukların kollarındaki mühür..

Oğullarının,kızlarının tabutlarını arayan ,idam edildikten sonra bile ölüsüne (Veysel Günel) kavuşamayan anne babalar...

Bu bölümü okurken kendinizi çeyrek asırdır Galatasaray Meydanı'nda öldürüldükten sonra kaybedilen çocuklarının kemiklerini arayan anne ve babaların acısına ortak oluyorsunuz.

Namusu cinayetine kurban giden Naile'nin cüzdanından çıkan ve katili olan abisinin kanlı fotoğrafları.. 

Kuzularını kokularından bulan analar.

Ve utancımız :

Bekâret kontrolü sonucunda çeyiz sandığına konulan temiz kâğıdı(!).

Eserde en çok dikattimi çeken yorgan oldu.Sıkça içinde yorgan geçen hikâyeler anlatılmış.O bölümleri okurken çocukluğuma gittim. Tezekle ısıttığımız geniş bir "ev damı"mız vardı .Kışın çok soğuk olurdu.Yer yataklarında yan yana yatardık. Bazen 4 çocuğun üzerine tek yorgan örtülürdü.Isınmak için cenin şekline girerek küçülürdük.

Ama ne yapsak ısınamazdık.Hikâyelerden birinde ,hapishanede,

ölüm orucunda yangından korunmak için askerler tutsaklara ıslak yorgan atarlar.( Ecevit'in Hayata Dönüş Operasyunu'nu hatırlayınız)Mahkûmlar suyla ısılatıldığına inanarak yorgana sarılırlar.Oysa benzinle ıslatmıştır yorgan,daha korkunç yanarlar.

Bu bölümü okurken üşüdüğüm,yorgan bulamadığım  çocukluk yıllarımdan utandım. 

Tezer Özlü ülkemizin durumunu ne güzel özetlemişti:

"Burası bizim değil,bizi öldürmek isteyenlerin ülkesidir."

Peri Gazozu adlı kitapta bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.  
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816659
Aktif: 24
Bugün: 670
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi