'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
533 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2528 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2571 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2992 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2758 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2753 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2972 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2883 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2792 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2791 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2624 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2632 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Dilin Önemi Ve Dünya Ana Dil Günü - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Dilin Önemi Ve Dünya Ana Dil Günü

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 22 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 125


“Dilimiz kimliğimizdir, anadilimiz ise ana vatanımızdır” Bu sözler pedagoglara ait. Dil bir ulusun ruhudur; lakin kimlik ile vatan, dil ile ana kopmaz unsurlardır. İnsanın bedeni var, aklı var, uzuvları var, ama en önemlisi ruhu var. Birçok şey orda olup biter. İnsanı hayvandan ayıran da bu ruhtur. İnsanı değerli kılan da budur. Bu değerleri bir insandan söküp aldığınızda o insanı ruhsuz bırakırsınız.

Evet, insan değerli bir varlıktır. İnsanın değeri özelliğinden, özelliği ise onu diğer varlıklardan ayıran yanına dayanır. Bu da hiç kuşkusuz ruhu da temsil eden akıldır ama akıl tek başına bir şey değildir.  Çünkü kimse aklıyla duvara bir çivi çakamaz, peki neyle yapar bunu? Aklın dışarıya uzantıları ile yapar. Onlar olmazsa ne insan, insan olur, ne de akıl bir işe yarar.

Bunlardan biri “el”dir. Kültürün bütün maddi unsurları el ile üretilir. Gördüğünüz her şey bir elin ürünüdür. Bir elin değmeden yapıldığı bir maddi kültür öğesi bulamazsınız. Üretilen bütün maddi kültür öğeleri mutlaka bir el tarafından üretilmiş, bir elin değmesi ile yapılmıştır. O halde insan son tahlilde eldir, diyebiliriz. 

Sadece böyle dersek eksik olur. Çünkü bir de maddi olmayan kültür öğeleri var. Peki, onları ne ile yaratır, yaparız? Onları yaratan, saklayan ve aktaran organ ise dil’dir. Dil, insanı insan yapan, insanı diğer varlıklardan ayıran en temel organdır ve dil maddi olmayan kültür öğelerini yaratır. Uygarlıklar dil ile oluşur. Dil ile geçmiş, tarih bilinci ve gelecek şuuru ve umudu oluşur. Dil ile bildiklerimizi üretir, saklar, aktarırız, dil ile yeniden üretiriz. Dil olmasaydı uygurlık(lar) da olmazdı. Örneğin, “Tavuklar neden bir uygarlık yaratmamış?” diye sorabilirsiniz. Çünkü civcivlere hikâyelerini anlatamazlar da ondan. Evet dil bu kadar önemli. İnsan sadece şekil ve görüntü değildir, insan demek aynı zamanda dil demektir, diğer bir deyişle insanı insan yapan en temel unsur dilidir, dil ile gerçekleştirdiği etkinliklerdir. Bu yüzden “İnsanı gösteren dilidir konuş ki seni göreyim” denmiştir. Kutsal kitaplar bile “oku” komutu ile başlar. Okumanın olduğu, konuşmanın olduğu her yerde insan vardır, insanın olduğu her yerde ise dil vardır.

Bütün bunları neden dedim? Ceberut, kindar ve gaddar devletlerin yönetimleri kimi dilleri yasaklamaları nedeniyle dile getirdim. Çünkü bir dili yasaklamak sadece o ulusun ruhunu çalmak değil, aynı zamanda insanı, insanlığı yasaklamaktır. Dil meselesi siyasi bir mesele olmaktan ziyade insanı bir meseledir, vicdani bir meseledir. O nasıl bir gaddarlıktır ki, bir devlet vatandaşlarının konuştuğu bir dili yok sayar. Bu nasıl bir vicdansızlıktır ki bir dili yasak eder. Bunun izahı ne ile yapılabilir? Yaşar Kemal’in deyişi ile “dünya bin bir renkli bir çiçek bahçesidir.” Bu her bir renk bir dili, bir kültürü temsil eder. Çünkü kültür, eğer dil varsa vardır. Dili yok saydığınızda, onu yasakladığınızda insanın nefes borularını tıkamış olursunuz, onu başka şeye zorlamış olursunuz. İşte beyaz soykırım dedikleri budur. Ve tarihte ve bugün hala birçok halkın başına gelen işlerden biri de budur.

Kürtçe anadili de bu coğrafyada benzer badirelerden geçti. Bu gün birçok Kürt kendi anadilini bilmiyor. Çocukları tamamen ana dillerinden kopmuş durumda. Büyük bir zenginliğin kaybı değil mi bu? İnsanlarımıza "bir dil, bir dil daha öğren derken" bazılarını da yok sayıyoruz, neden? Bu büyük bir çelişki değil mi? Bu sorunun doğru dürüst cevaplanması birçok soruna çözüm yaratacağı gibi birçok zenginliği de beraberinde getirecektir.

İlginçtir ki, uzak diyarlardaki Kürtler, kendi dillerini daha çok kıskançlıkla korumaktadırlar. Tıpkı Orta Asya’da yaşayanlar gibi. Kendi dillerini konuşmaları, korumaları ve gelecek kuşaklara aktarmaları ulusun membaının, merkezinin bulunduğu yerden daha kolay olmuştur. Çünkü anavatanlarında dilleri yasaklanmıştır hep. Konuşup gelişmeleri, serpilip insanlık aleminin değerli bir unsuru, ulusu olmaları istenmemiştir. İşte Türkiye, İran, Suriye’de uzun süre yaşanan budur. Uzak diyarlarda yaşayan Kürtlerde ise böyle bir tehlike yoktur. O yüzden daha özgür bırakılmışlardır. Misal, Kazakistan Kürtleri bunlardan biridir.

Dil insanın kıymetidir, ana dil ise rumeti. Bir dili bilmek zenginliktir, ama anadili insanın anasın sütünden süzülerek gelen ve ona ruh veren gelecek umududur. Yabancı bir dili bilmek elbise giymeye benzer, yenilerini her zaman edinebilir insan ama ana dili öyle değildir. Anadil insanın derisi gibidir, onu çıkarıp yerine yenisini giyemez insan. Ana dili anadır ana dilini bilmeyen biri öksüzdür. Dünya üzerinde kimsenin öksüz kalmaması dileği ile “Dünya Ana Dil Gününü” kutlarım.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816683
Aktif: 27
Bugün: 727
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi