100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3091 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2703 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2974 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2866 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2707 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

'Aptallığın Temel Yasaları' Sonucu 'Vay O Toplumun Haline' - Av. Haydar MIZRAK

'Aptallığın Temel Yasaları' Sonucu 'Vay O Toplumun Haline'

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 18 / 03 / 2021 |  Yazı Okunma: 339


‘'Aptallığın Temel Yasaları‘. Bu yasalar, mucidi olan ekonomi tarihçisi Carlo Maria Cipola tarafından ''nükteli bir buluş'' olarak nitelenmiştir.Bu konuda yani Aptallığın Temel Yasaları konusunda bir makale kaleme almış ve bu makale ‘’Allegro ma non troppo" isimli kitabında da yer almıştır.

                Aptallık kavramını yeni bir bakış açısı ile ele alan yazarın görüşlerini birlikte okuyalım ve anlayalım.

                İnsanlar kendilerine fayda sağlamak amacı ile eylemde bulunduklarını ve bu eylemler neticesinde isteyeyerek/istemeyerek başka insanlara zarar veriyor veya onlara da küçük bir miktarda bir fayda sağladığını söyler yazar.

                Cipolla insanları dörde ayırır. Yaptığı ayırıma göre toplumlar zekiler, haydutlar, saflar ve aptallardan oluşur.

                Dörde ayırdığı toplumun bu katmanlarını şu şekilde tanımlar:

                Zekiler : Yaptığı eylemden kendisine yarar sağlayan ve aynı zamanda başkalarına da yarar sağlaryanlar.Bu Gruptakileri toplumun zekileri olarak tanımlar.

                Hayutlar:Yaptığı eylemden kendisine fayda sağlayan ama başkalarına zarar verenler.

                Saflar: Yaptığı eylemden zarar eden ama başkasına yarar sağlayanlar.

                Aptallar: Yaptığı eylem ile kendisine yarar sağlamadan ve bazen kendisinide zarara uğratarak başkalarına zarar verenler.

                Cipolla, zekilerden çok aptalların dünyaya yön verdiği söyleyerek aptallığın temel yasalarını sıralar.

                1.Temel Yasa: Çevremizde her zaman ve kaçınılmaz olarak bizim tahmin ettiğimizden daha fazla aptal vardı

                Bu yasa, nüfusun toplamındaki aptallar oranı hakkında sağlıklı bir tahmin yapmayı engelliyor. Çünkü yasanın da belirttiği gibi, her tahmin gerçek sayıdan az olacaktır.

                Cipollanın Aptallığın Temel Yasasının Birinci yasasına göre Aziz Nesin'nin aptal insanlar oranı hakkındaki tahmininin üstünde bir orana sahip olduğumuz sonucuna varırız.Bu yasaya göre Aziz Nesin tahmininde yanılmış yani oranı düşük tahmin etmiştir.

                2.Temel Yasa: Belirli bir insanın aptal olma olasılığı, ayni kişinin herhangi bir başka karakter özelliğinden bağımsızdır.

                Bir toplumdaki aptallık oranı toplumun tüm katmanlarında aynı orana sahiptir.Bir başka anlatımla bir toplumda ''X'' oranında aptal var ise o toplumun her katmanında aynı '' X'' oranında aptal olacağını söyler. Bir toplumda % 20 oranında aptal var ise eğitimli kesimde de bu oran  % 20, eğitimsiz kesim içinde aynı oranda yani %20 aptal olacağını söyler bu yasa.

                Bu yasaya göre toplumunuz içinde nerede bulunursanız bulunun, nereye giderseniz gidin etrafınızda her zaman toplumunuz genelinde var olan oran kadar çevrenizde aptal olacağıdır.

                Çevremizdeki insanlar içinde aptallıklarının doğal sonuçlarını yaşayıncaya kadar aptalları fark etmek mümkün olmayacağını ayrıca belirtir yazar.

                3.Temel Yasa: Bir aptalın çevresine zarar verme olasılığı toplumsal hiyerarşi içindeki yerinin yüksekliği ile doğrudan orantılıdır.

                Bir aptalın konumu,gücü,ekonomisi,mevkisi artıkça çevresine vereceği zarar artacaktır.

                Birinci temel yasaya göre, seçmenlerin arasında, her zaman ve tahmin edilenden daha fazla "x" oranında aptal vardır. Birinci ve ikinci temel yasanın bileşimi ise, adaylar arasında, her zaman ve tahmin edilenden daha fazla "x" oranında aptal olduğu sonucunu çıkarır.

                Kendilerini eylemleriyle ortaya koyana, yani seçildikten sonraya kadar fark etmemizin olanaksız olduğunu ortaya koyar. Seçmenler arasındaki "x" oranındaki aptalın, kendilerine hiçbir yarar sağlamaksızın, bireye ve topluma zarar verecek şekilde oy kullanacakları, yani mümkün olan en çok sayıda bireye ve topluma zarar verebilecek aptal adayı seçecekleri ise, ‘’Temel Yasa’'nın bir gereğidir.

                4.Temel Yasa: Aptal, en umulmadık ve en düşünülmedik zaman ve yerde, nedensiz ve belirli bir planı olmadan aptal olmayanın karşısına çıkar.

           Bu yasaya göre kimin, ne zaman, nerede ve hangi aptallığı yapacağının kestirilemez olduğudur.

                5.Temel Yasa: Aptalların eylemleri mantık kurallarına uymadığı için, aptalın mantıksız eylemine mantıkla karşılık vermek mümkün değildir. Mantıksızlığa mantık ile karşılık verilemez.

                Mantıksız bir eyleme mantıkla karşılık verilemeyeceğine göre mantıksız bir karşılık vermeninde ayrıca istenmeyen sonuçlar doğurabileceği gözden kaçırılmamalıdır. Sağduyulu davranmak akla en yatkın olan yaklaşım olacaktır.

                6.Temel Yasa: Aptal olmayanlar her zaman aptalların zarar potansiyelini küçümserler. Bu sebeple aptalların verdikleri zararlar öngörülenin hep üstünde olur.

                7.Temel Yasa: Aptal insan, var olan dört grup insan arasında en tehlikeli insan türüdür.

                Bir haydutun eylemi bile toplumu fakirleştirmez, Çünkü haydut birini soyarken soyduğu insanı fakirleştiriken kendisi zenginleşir. Soyguna konu meta yine o toplum içinde kalır. Toplumun toplam malvarlığında bir eksilme olmaz.

                Ancak aptallar kendilerine çıkar sağlamadan başkalarına zarar verdikleri için tüm toplum yoksullaşır.Topluma verdiği zarar oranında tolum zenginliğini azaltır.

                8.Temel Yasa: Geri ya da gerilemekte olan bir toplumda, aptallara toplumun öbür üyelerinden daha etkin olma hakkı ve olanağı tanınır. Geri bir toplumda da, ileri bir toplumda da ayni "x" oranında aptal vardır.

                İki toplum arasındaki temel fark, geri toplumlarda aptallara verilen bu etkin konumdan ileri gelir.İleri toplumlarda aptalların etkin olmasını engelleyici mekanizmalar vardır.

                Toplumun aptal olmayan kesimleri içindeki, ''Aptallık Unsuru Taşıyan Haydutlar'' ile ''Aptallığa Eğilimli Saflar''ın oranında beklenmedik ve normalin üzerinde bir artış olursa, normal aptal oranı "x" in yıkıcı gücünü aşan güçler oluşur ve ülke felakete sürüklenir.

                Cipolla’ya göre Haydutlar kendilerine fayda sağlamak için başkalarına zarar verenleri haydut olarak niteliyor.Haydutları da knedi içinde ikiye ayırıyor:

                1-Kendilerine az fayda sağlamak için başkalarına çok zarar verenler aptal-haydutlar,

                2-Kendilerine çok fayda sağlarken başkalarına az zarar verenler ise zeki-haydutlar.

                Yine yazara göre siyasiler her ülkede aptal-haydutların arasından çıkıyor.

                Cipolla bu yasları çerçevesinde demokrasiyi, her ülkede eşit oranda bulunan ve ne zaman ne yapacakları belli olmayan aptalların inatla ve sürekli olarak ''aptal-haydutları'' iktidara getirmesi olarak tecelli ediyor.

                Cipolla'nın 8 yasasına bir ek yapılmak gerekirse ben bu 9.yasayı şu şekilde tanımlardım. Her insan kendisini aptal olmayanlar grubuna koyuduğu göre ve her toplumda aptal olduğuna göre ''aptallar aptal olduklarını asla farketmezler.''Bir birey aptal olduğu halde aptallığını farketmez.''Aptallıklarının doğal sonuçlarını yaşayıncaya kadar aptalları fark etmek mümkün olmayacaktır.'' kuralı gereği aptal olmayanlarda aptalların aptal olduklarını anlayamayacaklardır.

                 Geri kalmış bir toplumda aptal oranı kritik eşiği aşarsa ve o ülkede seçimlerde yapılıyorsa bu yasalar çerçevesinde o toplum için şu söylenebilir:

                ''Vay o toplumun haline ''.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840177
Aktif: 26
Bugün: 761
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi