100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3095 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2705 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2982 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2867 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2707 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Organ Nakli Ve Önemi - Dr. Ruhsar Uçar

Organ Nakli Ve Önemi

Yazar: Dr. Ruhsar Uçar |  Tarih: 24 / 03 / 2021 |  Yazı Okunma: 132


Gözlerimi; Gün ışığını, bir bebeğin yüzünü, bir kadının gözlerinde ki sevgiyi görmemiş bir adama verin.

Kalbimi; Kendi kalbi ona acı vermekten başka bir işe yaramayan birine verin.

Kanımı; Bir otomobilin enkazı altından çıkarılmış olan gence verin. Verin ki torunlarının oynadığını görebilene kadar yaşasın.

Böbreklerimi; Haftadan haftaya yaşaması makineye bağlı olan birine verin.

Kemiklerimi; alın ve sakat bir çocuğun yürüyebilmesinin yolunu bulun.

Eğer bir şeyleri gömmeniz gerekiyorsa; hatalarımı, kusurlarımı, insanlara olan ön yargılarımı gömün. Günahlarımı şeytana, ruhumu Tanrıya verin. Eğer yeri gelir de beni hatırlamak isterseniz, bunu size ihtiyacı olan birine yardım ederek yapın. Eğer tüm bu isteklerimi yapıyorsanız ben sonsuza dek yaşayacağım… To Remember Me-Robert Noel Test

İsterseniz Organ nakli nedir tanımla başlayalım; Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir.

Türkiye’de organ nakillerinin %75-80’i canlıdan alınan organlarla gerçekleşmektedir. Bu şekilde yapılan nakillerde tamamen sağlam olan bir kişi ameliyat edilip, organın bir kısmı veya yarısı alınmaktadır. Yurtdışında ise bu durumun tam tersi söz konusudur. Canlıdan alınan organlarla yapılan nakiller %25 oranında, kadavradan (ölen insanlardan) yapılan nakiller ise %75-80 seviyesindedir.

Türkiye’de bir yılda bağışlanması gereken organ sayısının milyon nüfus başına göre düşünüldüğünde 2000-3000 arasında olması gerekmektedir. Bu rakam maalesef 300-400 ile sınırlıdır. Yani günümüz şartlarında 10 kat daha fazla bağışa ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereğince 4. Dereceye kadar akrabalar arası nakiller yapılabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimlerinde yine yasal çerçeve içinde gerçekleşebilmektedir.

Ülkemizde sıklık sırasına göre; Böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, ince bağırsak ve akciğer nakli yapılmaktadır. Bunların dışında Kornea ve Kemik iliği de nakli yapılan organlardır.

Kimler Organ vericisi olabilir?

Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereğince 4. Dereceye kadar akrabalar arası nakiller yapılabilir.

 Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir.

Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimlerinde yine yasal çerçeve içinde gerçekleşebilmektedir.

Böbrek nakillerinde kan grubu uyumu yeterlidir. Onunda bazı istisnaları vardır. Örneğin tüm organ nakillerinde eğer hasta AB grubundaysa her kan grubundan kan alabilir, eğer verici O kan grubundaysa her gruba organ bağışlayabilir.

Organ verme konusunda bilinen bazı yanlışlara da değinmek ve doğruları anlatmak gerekiyor;

Örneğin böbrek alıcısı adayı kişinin yaşı; yaşın burada hiç etkisi yoktur, yürüyerek gelen her hasta nakil olmaya adaydır.

B ya da C sarılığı olmak; 5 yıl önce olsaydı bu hasta grubuna nakil yapılamazdı ancak şu anda bu hasta grubu da nakil olabiliyorlar.

Şeker hastaları da nakil olabilirler. Örneğin şeker hastalığının böbrek yetmezliğine yol açması için 15-20 yıl geçmesi gerekir ki zaten nakil edilen böbreğin yarı ömrü ortalama 15-20 yıldır.

Yine yeni araştırmalar sonucunda doku uyum oranın artık çok fazla önemli olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kan grubu uymamama durumunda geliştirilen bir yöntemle çözüm yolu olarak çapraz nakil yöntemi uygulanmaktadır.

Organ Nakli dini açıdan uygun mudur?

Diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır.6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğu bildirilmiştir. Kuran- ı Kerim’de de (Maide süresi, Ayet 32) Kim bir insana hayat verirse, onun sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı beyan olmuştur.

Hemodiyaliz hekimi olarak özellikle böbrek naklinin hastaya getireceği avantajlara değinmek istiyorum;

Türkiye’de yaklaşık 70 bin hasta böbrek yetmezliği nedeniyle Hemodiyaliz tedavisi görmektedir. Haftanın üç günü ve dört saat süren tedavi süreci ile hastalar iş, eğitim ve sosyal yaşantılarından uzak kalabilmekteler. Hastalığın ve hemodiyaliz tedavisinin neden olduğu komplikasyonlarla uğraşmaktalar. Hemodiyaliz tedavisi devlete de çok ciddi ekonomik yük getirmektedir. Tüm bu olumsuz parametrelerden en iyi çözüm yolu böbrek naklinin artırılmasıdır. Nakille hasta daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürür çünkü böbrek fonksiyonlarının tümü yeniden faaliyete geçer ve nakille hasta memnuniyeti ile yaşam kalitesi artar, fiziksel ve duygusal düzelme gerçekleşir.

Organ naklinin önemi konusunda halkımızın bilinçlendirilmesini ve bu konuda teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu amaçla Halk eğitimlerinin, basın-yayın ve görsel materyallerle desteklenerek artırılması önemlidir. Bağışçı olmak için en yakınınızda Aile hekiminize başvurabilirsiniz ya da Sağlık Bakanlığının Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı resmi sayfasından yapabilirsiniz. Daha çok bağış yapalım daha çok hayat kurtaralım.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840193
Aktif: 22
Bugün: 797
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi