100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3095 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2705 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2982 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2867 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2707 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Ego Ve Teslimiyet - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Ego Ve Teslimiyet

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 26 / 03 / 2021 |  Yazı Okunma: 153


Direnç gösterdiğimiz bir şeye, özgürleşme adına istekle ya da zorunlu olarak direnç göstermekten vazgeçtiğimizde duygusuzca, tanık olarak durumu izlemeye başlarız. Orası anlamın-egonun kalmadığı, bilinmeyen bir alandır. Aslında hakikat alanıdır. Bu alan direnç gösterilen düşünce hakkındaki duygunun değişiminin gerçekleştiği bir alandır. Duygunun bir anda değişememesi nedeniyle gereken bir süreçtir. Bir süre sonra önceden bizde öfke, üzüntü, acı yaratan duygunun düşüncesi yok olduğu için duygu da yok olacak ve sonrasında olumlu düşüncemizle durum ve olaylar karşısında olumlu duygulara sahip olacağız. Düşüncelerle yapılandırdığımız olumlu duygular marifet gösterdiğimiz yeni bir alan yaratacaktır.

Örnek vermek gerekecekse, sevgiliniz sizi terk ettiğinde ya da bir yakınınız öldüğünde öncelikle direnç gösteririz. Sevgilimizle ya da ölen kişiyle mutluyduk. Mutluyken sorunumuz yoktu. Bu İSTEDİĞİMİZ bir durumdu. İstek de bir egodur. Fakat İSTEMEDİĞİMİZ bir durum gerçekleşti. Bir şeyi istememek de egodur. "Ben" kavramınızı yani sahte kimliğiniz olan egoyu madde boyutuna bağlayan bir durum yaratıyordu. İyi de sevgilinin terk etmesi ya da sevdiğimiz birinin ölmesi durumunu bizler yönetebilir miydik? Tabi ki yönetemezdik. Sevgili, gidiyorsa saygı duymamız gerekiyordu. Sevdiğimiz biri öldüğünde bizim dışımızda gelişen bu olaya teslim olup kabullenmemiz gerekiyordu. Herkesin ama herkesin bugün var olup yarın da yok olabileceğini baştan kabullenirsek egosuz özgürce akışta kalabileceğimizi bilmeniz gerekir. Bugün hayatımızda bize eşlik eden bir kişi varsa egosuz farkındalıklı bir şekilde onu kabul eder ve şükrederiz. O kişi hayatımızdan çıktığında yine şükrederiz. Çünkü hiçbir şey sonsuza kadar devam edemez. Bizim hayatımız bile bir ana bağlı. Bir saniye sonrasında öleceğimizi unutuyor gibiyiz. Hayatın sürprizlerini olduğu gibi kabul ettiğimizde korkacak bir şey kalır mı, ya da korkulacak bir durum yaşar mıyız? Hayır. Tam anlamıyla teslimiyetin olduğu yerde ego yok olur. Öyleyse istediğimiz ya da istemediğimiz şeyler olmamalı. Olduğu an madde dünyasına bağımlı kalırız. Bağımlılığı yaratan egodur. Oysa asıl gerçeğimiz olan ruh özgürdür. Düşüncelerimizle egoyu yaratır ve ruhumuzun özgürlüğünü bizler alırız. Fakat bir acı, üzüntü, öfke uyandıran durumlara teslim olduğumuzda ise direnç oluşmaz ve madde dünyasından ruhsal alana geçiş yaparız. Bu geçiş anında anlamsızlık alanından korkmadığımızda yani olana teslim olduğumuzda artık tanık olmuşuzdur. Tanık alanı farkındalığı yükseltirken daha önce duyguya girdiğimiz için algılamadığımız hakikati tüm gerçekliğiyle görmeye başlarız. Zihnin bizi nasıl oyuna getirdiğini fark ederiz ve tüm geçmişimizi dehşetle izlemeye başlarız. Sadece istediğimiz ya da istemediğimiz şeylerden kaynaklanan direnç gösterdiğimiz alanı far kederiz. İşte orada bir aydınlanma olur. Çünkü artık zihin yoktur. Gözlemci ya da tanık dediğimiz farkındalık alanını yaratan bir durum gerçekleşmiştir. Bu alan anlamsızlık alanı olduğu için pek çok kişi bu alandan hoşlanmaz ve kendi varlığını yani egoyu korumak adına ölen kişiye, kadere ya da kaybedilen sevgiliye tepki göstermeyi tercih eder. Oysa kişi hakikatinin peşinde olsaydı bu anlamsız, nötr alanda büyük keşifler yaşayabilirdi. Sonrasında ise yüksek farkındalıkla anlamsız alanda kendi hakiki anlamlarını yaratabilir ve cennetinde yaşayabilirdi.

Olana teslim olun. Bağıra çağıra ortalıkta dolaşıyorsanız tanrının sesini nasıl duyabilirsiniz ki?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840193
Aktif: 17
Bugün: 802
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi