100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3091 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2703 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2974 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2866 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2707 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kutsal Ve Kutsallık - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Kutsal Ve Kutsallık

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 31 / 03 / 2021 |  Yazı Okunma: 170


Kutsal, güçlü bir dinî saygı uyandıran veya uyandırması gereken kabul görmüş; bozulmaması, dokunulmaması gereken, yolunda can verilmesi derecede sevilen ,mukaddes,karşı çıkılmaması gereken,üstüne titrenilen değerlerdir. Kutsal, felsefe de Tanrı'ya adanmış olan, tanrısal olandır. Kişilerin manevi yönden değer verdiği, koruduğu; dinî görüş ve inançlardan oluşmaktadır.

Kutsal olanın iki önemli özeliği vardır.Dokunulmaz ve kuşatılmaz.Kutsal olan yalnız Allahtır.Kur’an “ Allah semaların ve yeryüzünün nuru dur” der.

Kutsal mekan ve zamanda sadece temsil vardır.Bu nedenle ,dinlerin kutsal metinlerinde adı geçen şehirler,mekanlar,kutsal sayılmıştır.

Kutsal mekan kutsallığını, kutsaldan,makamdan almıştır.Kur’ana göre kutsallık sadece Allaha aittir.

İnsanların dini ve geleneği ne olursa olsun,zamanı değerlendirmede bazı faktörlerin etkisinde kalmışlardır.Bu nedenle zaman kişisel ve toplumsal olarak farklı biçimlerde algılanan bir kavram ortaya çıkmıştır.Dini açıdan zaman dilimlerine (Ay,Gün v.s) kutsallık atfedilmiştir.Zamanın kutsallaşması  kutsal varlık ile arasındaki ilişkiye bağlı olarak gerçekleşir.

Hindu inancına göre,Tanrının yeryüzündeki sembolleri kabul edilen bu nesnelere tapınmak yaşamın tüm kaynağı olan Yüce Tanrı ile bağlantı kurmanın güvenilir bir yoludur.

Tek tanrılı dinlerden önce,İnsanlar, varoluşlarını bağladıkları “Doğaüstü varlıklar” yani Tanrılar olmuştur.Evrenin yegane sahibi ve egemeni olan bu doğaüstü güçler insanlara yaşamı bahşetmişlerdir.

Doğanın güçlü enerjisi ve şaşırtıcı,hayret verici doğa olayları insanlara korku ve hayranlık hissi yaşatmıştır.Sonsuz gökyüzü, toprak,yıldızlar,meteorlar,rüzgar,yağmur,şimşekler,fırtınalar,yer altı soğuk ve sıcak sular,felaketlere yol açan güçler insanları düşündürmeye ve bir yerlere bağlanmaya zorlamıştır.

Nehirler,Dağlar,bitkilerin filizlenmesi,meyve vermesi,hayvanlar alemindeki gelişmeler ve bu olgular görkemli,şaşırtıcı ve ürkütücü etkileriyle ilk insanlar için dinlerin temelini oluşturmuşlardır.

İnsanların doğa olaylarına karşı gösterdikleri ilgi, Durkheim in “Tabiatçılık” kavramı ile bağlantılıdır.Durkheim’e göre , insanların bu eğilimi doğaya karşı duyulan hayranlık ve korku hislerinin yaratığı inanma dürtüsünün sonucudur.

Özellikle Mezopotamya da doğa olaylarına karşı aşkınlıktan dolayı hissedilen korku,güç,gizem ve hayranlık gibi hisleri barındıran bir din yapısı oluşmuştur.Bu doğa anlayışı ile nesneler yaşayan ve düşünen varlıklar olarak algılanmışlardır.Bu şekilde her şeye hem kutsallık yüklemişler hem de tabiatın her alanının canlı olduğuna inanmışlardır.

Alman din bilimci, Rudolf Otto  ya göre, kutsal olan ,irasyonel bir takım özellikleri kendisinde bulundurmakla beraber, bu özelliklerin kavramsal olarak ifade edilmesi zordur. Otto bu özellikleri “Korkutan sır” ve “Göz kamaştırıcı sır” olarak tanımlar.

Kutsal sürekli olarak kendini var edebilen ve seküler olanda da                var olabilen bir karaktere sahiptir,Dini hayat ile gündelik hayatı iç içe yaşayan. Dindar insanların kutsal yaratma pratikleri ile günümüz insanının kutsal yaratma eylemleri farklı olsa da seküler dünyanın postmodern insanı da kendi seküler kutsalını yaratabilmektedir.

Sekülerleşme dini olanla , dünyevi olanı tamamen ayrışmış ve kutsalı bireyin özel hayatındaki dini tecrübelerinin almıştır.

Seküler düşünce tarzına göre , sorunların çözümünde tabiat üstü ve metafizik söylemin işlevini kaybettiği , bütün sorunların çözümü dünyevi kurallarla ,bireyin eylem ve çabasıyla mümkündür.

Kutsalın bilim içinde de var olacağını savunan görüşler vardır.Kutsala, insanın doğa karşısında üstün bir güce sahip olduğunu düşündüğü ,üstünlüğünü engelleyebilecek bir güç olarak bakarlar.

Herkesin kutsalına saygılı olmak lazım.Ancak, kutsallık alanını genişletmek potansiyel olarak şirktir.

Çağımızda ortalık kutsallardan geçilmiyor.Çıkar için akla gelen kutsanıyor.Kutsalıma dokunma diye,bir kutsallar tiranlığı oluşturuluyor ve insanlar bu şekilde baskılanıyor.

Başta devlet olmak üzere,ne halife,ne kral  ve ne de hiçbir mekan kutsal değildir.Emevi yöneticilerinden itibaren,yöneticiler kendilerini kutsal olanla ilişkilendirerek, insanları sömürmüş ve tahakkümlerini sürdürmüşlerdir.

Kutsal olan sadece Allah’ dır ve eğer yeryüzünde bir kutsal varsa o da insanın yaşama hakkıdır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840174
Aktif: 23
Bugün: 745
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi