100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3091 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2703 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2974 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2866 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2707 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Gözaltı Değil, Gözdağı - Ayhan ONGUN

Gözaltı Değil, Gözdağı

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 07 / 04 / 2021 |  Yazı Okunma: 116


Yıllar öncesi bir haber sitesinde yayınlanan bir tweeti yorumsuz paylaştığı için hapis cezası alan ve bu kesinleşmiş ceza nedeniyle milletvekilliği düşürülen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu evinde gözaltına alındı.

Ayakkabısını giymesine bile fırsat verilmeden ite kalka evinden alınan Gergerlioğluna yapılan aslında bir gözaltından çok tüm insan hakları savunucularına yönelik bir gözdağı idi.

Bilindiği üzere Gergerlioğlu vekilliğinin düşürüldüğü meclis toplantısından sonra bir süre TBMM grup salonunda adalet nöbetini sürdürmüş, sonra da aynı yöntemlerle yaka paça gözaltına alınmıştı.

Kesinleşmiş cezasının infazı için on gün içerisinde teslim olması için tebligat yapılan Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu süre içerisinde evinde olacağını, güvenlik güçlerinin kendisini oradan teslim alabileceğini belirtmişti.

Peki olması gereken neydi?

Aynı gün görevliler telefon açıp, kendisini teslim almaya geleceklerini bildirip, uygun bir saatte evine gidebilirlerdi.

Evin içerisine bile girmeden dışarıda onun hazırlanmasını bekleyip, sonra da gerekli işlemleri yapabilirlerdi.

Böyle bir uygulamaya Gergerlioğlu’nun ne en küçük bir tepkisi ne de itirazı olurdu.

Ama o bir insan hakları savunucusuydu.

Ama o barıştan yana, HDP’ nin demokratik siyaset yapmasını savunan, hiçbir ayrım yapmadan haksızlığa uğramış her mağdurun hakları için mücadele eden ve namazında niyazında vicdan sahibi bir insandı.

Milletvekilliği öncesinde de üstelik muhafazakar çevrede yetişmiş biri olarak, en başta da baş örtüsü mağdurları için mücadele etmişti.

Her fırsatta, teröre karşı olduğunu söyleyen ama tek suçu HDP de siyaset ve insan hakları savunuculuğu yapmak olan bir vekile yapılanlar ne yazık ki tarihimize bir hukuksuzluk örneği olarak geçecektir.

Yapılan bu baskı ve tehditler, hukuk dışı uygulamalar kalbini öylesine yordu ki, kendisi de bir doktor olan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun şimdi sağlığı da tehlike altında.

Kaldı ki hukukçuların büyük bölümünün iddia ettiği gibi önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi bu kararı iptal ederse ne yapacaksınız.

“pardon, yanlışlık oldu!” mu diyeceksiniz?

Ülkemizde var olan tüm olumsuzlukları unutturabilmek, gündem değiştirebilmek adına HDP üzerinden yapılan şeytanlaştırma operasyonlarını anlarız da bir insana yapılan böyle bir zulmü anlamak ahlak ve vicdan sahibi insanlar için gerçekten mümkün değil.

Bu uygulamalara hedef olan kişi Ömer Faruk Gergerlioğlu ya da HDP Milletvekili olmasa da her kim böyle bir durumla karşılaşsa aynı duyarlılıkla karşı durmak, mağdurun yanında yer almak gerekmez mi?

Üstelik de tüm bu haksız, hukuksuz uygulamaların daha önceden kimi siyasilerin yaptığı açıklamalar, daha doğrusu talimatlar sonrasında gerçekleşmesi sizce bir rastlantı mı?

Sizi bilmem ama ben bu yapılanlardan sonra şunu anladım.

“Sakın ha! İnsan hakları, demokrasi, adalet gibi konularda kimse ne görüş bildirsin ne de bu konularda muhalif bir tavır sergilesin. Gergerlioğlu’nun başına gelenlerin aynısı sizin de başınıza gelebilir.”

Kaldı ki, şu an ki iktidarın mağduriyet yaşadığı 28 Şubat’ta da başörtüsü olaylarında da yine aynı kararlılıkla insan haklarını savunan, onların yanında duran, sosyolojik olarak da aynı iklimde yaşamış Ömer Faruk Gergerlioğlu’na bile tüm bunlar yapılıyorsa artık gerisini siz düşünün.

Gerek ülkemiz kamuoyunda, gerekse uluslararası arena da bizi savunulması mümkün olmayan bu durumlara düşürmeye ne gerek vardı!

İşin hukuksal yanını hiç söylemiyorum.

Yasal süreç devam ediyor, yakın zamanda sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Ancak yargı kararını uygularken bile kamu vicdanını rahatsız edecek şekilde yapılan bu kötü davranışları bu ülkenin insanları hak etmiyor.

Unutulmamalı ki, milyonlarca insanı mağdur eden 12 Eylül dönemine bile direnen halkımız; bu günleri de bu baskıları da göğüsleyecek iradeye sahiptir.

Umarım iktidar; içinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal ve siyasal süreci daha akılcı bir şekilde yeniden değerlendirir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840172
Aktif: 25
Bugün: 740
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi