Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı Ahilik haftası etkinlikleri ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinlikler kapsamı...           • Vekil Eksik, IŞİD’in Öldürdüğü Er Sefter Taş’ı TBMM Gündemine Taşıdı HDP Milletvekili Habip Eksik, IŞİD'in öldürdüğü er Sefter Taş ile ilgili geliş...           • Karasu Çayı’nda Çevre Temizliği ’’Doğa Benimle Çevre Okuryazarıyım Her Yerde” Katılımcılarından Karasu &C...           • ''Gaziler Günü'' Kutlandı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Eylül Gaziler G&uum...           • DEVA Partisinden Anlamlı Davranış DEVA Partisi, Iğdır teşkilatı, Dünya Temizlik Günü vesilesiyle farkındalık oluşturm...           • Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3460 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3565 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1054 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3175 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3043 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3463 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3386 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3847 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2968 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3380 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3423 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3102 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Güven - Dr. Ruhsar Uçar

Güven

Yazar: Dr. Ruhsar Uçar |  Tarih: 15 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 231


Neden güvenmek isteriz? Güven olmadan ilişkiler sürdürülemez mi? Sürdürülse de ne kadar sahicidir yaşadıklarınız?

Kendinizi en çok ne zaman güvende hissedersiniz? Kimin yanında güvendesiniz? Güvende hissettiğinizde gerçekten güvende misiniz? Yoksa yanıldığınız zamanlar mı oluyor?

Güven kelimesini hangi ilişkinize monte ederseniz onun tamamlayıcısı oluyor değil mi? Aşkınıza güven, kardeşinize, arkadaşınıza, komşunuza, siyasilere güven. Güven her ilişkinin başrol oyuncusu gibi, bizlerde yan karakter, arada güven tası tarağı toplayıp sahneyi terk ettiğinde sahnelenen hayat oyunu da o kadar vasfını, anlamını, değerini, niteliğini yitiriyor.

Neden güvenmek isteriz? Korkarız çünkü acı çekmekten, aldatılmaktan, yarı yolda bırakılmaktan, sahte duygulardan, yalanlardan, sevgisizlikten korkarız. Korkarız ve kaçacak sığınak ararız.  Bize hiç kimsenin zarar veremeyeceğinden emin olduğumuz anne rahmine sığınmak gibidir güven, korunak altına alınmaktır ve en çokta saf, mahrem, kırılgan kendimize döneriz.

Zayıflıklarımız, yetersizliğimiz, öz güven eksikliğimiz güven ihtiyacını artırır mı? Peki, bunların tümüne sahipken hala neden güvenmek isteriz? Çıkarlar, menfaatler, bencillik, hırs, beklentilerin karşılanmaması, aradığını bulamamak güven duygusunun en büyük düşmanları. Peki, sevgisine güvendiğiniz insanın sizi maddi olarak kullanıp kullanmayacağı konusunda güveniniz tam mı? Ya da kendi kişisel kariyer basamaklarını tırmanırken sizi sadece merdiven olarak görüp görmediğinden emin misiniz? Onunla yolun tümünü beraber yürüyüp tamamlayabilecek misiniz ya da zaten kendinize koyduğunuz bir hedef var ve o size oraya kadar eşlik etse yeter mi?

En çok sevdiğimiz zaman güven duygumuzun zedelenmesi incitir bizi, yara derindir, irinlidir, yıllara yayılan acı peşinizi bırakmaz. Karşınıza çıkan herkesi seni üzenle özdeşleştirirsin, bir daha asla güvenemezsin, korkarsın, çünkü aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkarsın. İlkinde de hatan yoktur, yaşadıklarının senin başına nasıl ve neden geldiğinin cevapları yoktur ama olmuştur. En sevdiğin seni aldatmıştır hem de sen ona en çok güvendiğin, üstelik tamamen teslim olduğun anda yapmıştır bunu. Artık yaralı bir hayvan gibi çaresizsindir, acınla kıvranırsın, yanına da kimseyi yaklaştırmazsın. Gider kendini kör kuyulara kapatır iyileşmeyi beklersin. Acın zamanla kabuk bağlar sonra bir gün karşına biri çıkar o doğru insandır ama senin gizlediğin yaranın kabuğu hafif dokunmayla kavladığından geçmişine döner maziyi ilk gün ki gibi hatırlar ve doğru olana da pençeni atar yanından uzaklaştırırsın. Aslında en kaotik ilişki biçimi olan aşkta ve yıllarca çok büyük emekle olgunlaştırılmış derin sevgilerde ve sonsuza kadar dostum dediğin insanlarla iletişim şeklinde yaşanan güven sorunu seni derinden sarsar.

Düşünsenize, aranızda sadece ticari ilişkinin olduğu birinden maddi zarar görmenin verdiği güven sorunu sizi duygusal açıdan ne kadar etkileyebilir ki en fazla hayal kırıklığına uğrar ve bir daha alışverişe girmezsiniz. Ya da seçtiğiniz siyasilerin size verdikleri sözleri tutmamış olmaları elbette güven kaybına neden olur ama bu sizi sarsmaz hatta çok iyi biliyorum bunlardan bir şey olmaz bugüne kadar ne yaptılar ki memlekete dediğiniz halde gidip yine de aynı partiye oy veren insanlar var.

Et kemikten kopmaz dediğimiz kan bağı ilişkilerimizi düşünün; Anneniz, babanınız, evladınız, kardeşiniz ile yaşadığınız güven problemleri elbette sizi çok etkilemiş ve üzmüş olabilir ama eminim o insanların en darda en zor zamanlarında her şeyi unutup ilk koşan siz oluyorsunuzdur, yanılıyor muyum?

Güven sorunu yaşamanın ve karşındakine yaşatmayı en aza indirmenin yolunun ruh terbiyesinden geçtiğini düşünüyorum. Nefis terbiyesi dediğimiz eline, beline, diline sahip olmak kadar vicdanlı olmak, başkasının hakkını korumak, hakkı olana razı olmak, bencilce davranıp hep bana dememek, adil olmak, yalan söylememek, aldatmamak, maddi manevi çıkar ilişkisine girmemek… Tüm bunlar davranış terapisi ve ruh terbiyesi ile kontrol altına alınabilecek olumsuz davranışlardır.

Güven zedeleyecek davranışlarla bir başkasını kandırdığınızı zannederken aslında en çok kendi kişiliğinize zarar verdiğinizi unutmayın. Kendi benliğinizden uzaklaşmayın, kimliğinize yabancılaşmayın, kişiliğinizde oluşan erozyon bir süre sonra tanımakta zorlandığınız bir siz yaratır. Ve inanının yolunu yitirmiş sapkın misali rotanız zarar verdiğiniz insanların ve kendi hayatınızı çevirdiğiniz cehennemin yakıcı, kavurucu, yok edici ateşine yönelir. Savrulup küllere dönersiniz ve sizden geriye sonsuz evrende belki ılık bir meltem kalır. Oysa insana doğru dokunan karşındakini yüceltendir bilir ki onunla var olur, onunla güçlenir ve güzel anılarla sonsuza kadar hep yaşatılır.

13:26
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1992752
Aktif: 21
Bugün: 538
Dün: 1378

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi