Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı Ahilik haftası etkinlikleri ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinlikler kapsamı...           • Vekil Eksik, IŞİD’in Öldürdüğü Er Sefter Taş’ı TBMM Gündemine Taşıdı HDP Milletvekili Habip Eksik, IŞİD'in öldürdüğü er Sefter Taş ile ilgili geliş...           • Karasu Çayı’nda Çevre Temizliği ’’Doğa Benimle Çevre Okuryazarıyım Her Yerde” Katılımcılarından Karasu &C...           • ''Gaziler Günü'' Kutlandı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Eylül Gaziler G&uum...           • DEVA Partisinden Anlamlı Davranış DEVA Partisi, Iğdır teşkilatı, Dünya Temizlik Günü vesilesiyle farkındalık oluşturm...           • Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3459 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3685 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3564 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1053 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3174 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3042 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3462 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3386 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3847 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2968 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3379 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3422 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3101 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Siyasi İslam ve Yalan - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Siyasi İslam ve Yalan

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 19 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 419


“Düzenbazlık ve ihanet, dürüst olacak kadar zekâsı olmayan ahmakların işidir”. Benjamin Franklin.

    Kendi çağlarının gereği olarak,Platon ve Makyawel, siyasetçiler için , zor durumlarda ,faydalı yalana başvurmaları için açık kapı bırakmışlardır.  

İslam da yalan, takiye adıyla     başlı başına bir  çıkar yol olarak onaylanmıştır.Dünyada,siyasi   İslam  takiye,yalan,israf,iftira,soygun ve ahlak krizi ile iç içedir.İnançlı,dindar   oldukları için daha kolay yalan söyler ve kötü olabiliyorlar.Bunlara   Göre , yaptıkları inandıkları dinin galip gelmesi içindir.İşte bu durum onları vicdani azaptan ve ahlaki sorumluluktan kurtarıyor.Kafirlerden korunmak için,çıkarlarını korumak için Müslümanlara yalan için izin verilmiştir,diye düşünüyorlar.Kafir,dinsiz,imansıza karşı  yalan,iftira normal olup günah değildir.Bu nedenle ırkçı ve siyasi İslamcılar her türlü yalan ve rezalete başvururlar. İstediklerini terörist ilan ediyorlar,istediklerini katil yapıyorlar, istediklerini işbirlikçi ve hain olarak ilan edebiliyorlar.Dincilik bir bakıma bunların yalan söylemelerini kolaylaştırıyor.

365 gün utanmadan söylenen yalanlar, doğal olarak insanların sinirlerini bozuyor.İftira ile komplo teorileri ile karalama kampanyaları ile onurlu insanları saf dışı bıraktılar.Suçsuz insanlar cezalandırılırken, soyguncu yandaşların dosyaları kapatıldı.Bunlar gerçekten dindar ve kindarmış.Elde ettikleri siyasi güç ile ülkeyi ganimet haline getirdiler. Bir taraftan soyarken, bir taraftan tahrip ettiler.Bunlar doların yeşilini,İslam’ın yeşiline tercih etiler.

Siyasi İslam ve yalan madalyonun iki yüzü gibidir.Bunların zaman zaman  itiraf etikleri dil sürçmesi falan değildir.Psikanalizin kurucusu Freud;  Dil sürçmesi bilinç altında olan şeyin, bilinçsiz bir durumda ortaya çıkmasıdır der.

Toplum bir ahlak krizi yaşıyor.Yönetemedikleri için yalana sarılıyorlar.Karanlık bir geçmişi kullanıp,İktidarı,mevki makamı,malı mülkü elde edenler,çağdaşlığın ve bilimin nimetleriyle  yaşamaya  devam ediyorlar.Okumayan,araştırmayan ve sorgulamayan saf insanlar bunlara inanıyorlar.Bunların bulunduğu yere  ahlak,ilim,irfan girmez ve Allah oralara uğramaz,bakmaz.Bunlar demokrasi düşmanı.

Bunlar kime karşı ve ne uğruna din savaşı veriyorlar.? Savaş varmış gibi,kafirlerle savaşıyorlarmış gibi hile ile yalanı meşrulaştırıyorlar.Gücü elinde tutanlar için yalan ,gerçeğin saklanması için bir araçtır.

Hannah Arendt; yalanı klasik ve modern yalan olarak ikiye ayırır.Buna göre, klasik yalanda  yalan her alana yayılmamıştır.Yalancı da yalanın farkındadır.Bu durum klasik yalanı modern yalana göre daha zararsız yapar.Asıl tehlikeli olan modern yalandır.modern yalan örgütlü yalandır,küresel bir manipülasyon içerir.Modern yalanda, yalan her alana yayılır.Yalanı söyleyen bile neyin hakikat olduğunu bilmez.Bunun nedeni modern yalandaki manipülasyondur.

Gerçekliğe böylesi tam ve potansiyel manada nihai nitelikte zarar verecek olan tehlikeler olguların modern manipülasyonundan gelir.

Örgütlü yalan ,aynı zamanda şiddet içerir, bu nedenle de totaliter rejimlerle iyi anlaşır.İçinde şiddet barındırmasının nedeni,sadece olguları değil aynı zamanda olgulardan bahsedenleri de yok etmesidir.

Totaliter rejim için ideal kişi davaya kendini kalpten adamış bir Nazi ya da komünist değildir,gerçekle hayal ürünü arasındaki ve doğruyla yanlış arasındaki farkı artık önemsemeyen kişidir.

“yeryüzündeki en büyük güç” klişesinin arkasında,her şeye kadirliğe dair tehlikeli bir mit yatıyordu.Yalana karşı hakikatı savunmak önemlidir der Hanna  Arendt.

Kişinin kendini korumanın yanında bir de sadistik yalan vardır.Sadistik yalan şiddetin bir biçi,midir,kasıtlı olarak karşı tarafa saldırılır.Aldatılan kişiye hücum amaçlıdır.

Sartre; yalanı gerekli kılan “Ötekinin” varlığıdır der.Yalan ilişkilerde yaşanılan uzlaşma güçlüğünün urunudur, der.

“Gerçek gibi yalanında tek bir çehresi olsaydı onu daha dostane karşılardık,çünkü yalancının söylediğinin tam tersi mutlak doğru olurdu, oysa gerçeğin zıddı bin bir yüze ve sonsuz bir alana sahiptir”.

Yalanın da büyüğü makbuldür.Stalin ve Hitler iktidarlarını büyük yalanlar üzerine kurmuşlardı.Yalan ne kadar büyükse çığ gibi arkasında koşanlarda çok olur.

Barış için,sevgi için bazıları da para karşılığında yalan söyler.Marlon Brando tüm kariyerini iyi bir yalancı olduğuna indirger.

Mafya-siyaset ilişkisi ile ilgili soruşturma önergeleri mecliste red ediliyor. Ülke bu kadar soyulurken,parsel parsel bölüşülürken cumhuriyetin koruyucuları suskun.

Toplumun aklı ile alay ediliyor ve adeta toplum beş yaşındaki çocuk  muamelesi görüyor.Ülkenin itibarı  siyasi İslam ile yok oldu.

Artık halk mide ile açlık ile yüzleşince, yalanlar da gün yüzüne çıkıyor.

Siyasi İslam, Dünya ile kavgalı,kendisiyle kavgalıdır. Aynı zamanda korkak ve sinsidir.Komplo teorileri,yalan ve iftira ile toplumu ayrıştırır ve çürütür.

Bunlara karşı biz hakikati arayacağız ve hayatı sorgulayacağız. İbni Haldun, Sokrat, Aristo,Kafka,ibni meymun hep  gerçeği aradılar.

Aisopos  (Ezop)  masalı;(M.Ö. 600 )!

Yolcuyla doğru söz.

Yolcunun biri bir çölde giderken bir kadın görmüş. Bir başına oturan,gözlerini yere eğmiş bir azkadıncağız.Yolcu:”Kimsin sen?”diye sormuş.Kadın: “Doğru sözüm ben” demiş. Ne diye kenti bıraktın da çölde oturuyorsun?”diye sorunca da : “Ne yapayım” Eski de yalana az kişide rastlanırdı;şimdiyse ne denilse,ne işitsen işine yalan karışıyor” demiş.Yalan,doğru sözden çok olunca,yaşamak insanlar için zorlaşır, acılaşır.

00:09
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1992734
Aktif: 24
Bugün: 487
Dün: 1378

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi