Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3275 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3532 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4041 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3278 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3064 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3181 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Nereye Gidiyoruz? - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Nereye Gidiyoruz?

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 04 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 191


Değerli dostlar biz bir yandan günlük ve konjonktürel hunharlıklarla uğraşırken diğer yandan dünya elimizden kayıp gidiyor. İnsanoğlunun güç arayışındaki gaddarlığı sadece güçsüzleri ezmekle kalmıyor doğayı da tahrip ediyor. İşte son zamanlarda yaşadığımız yangın ve sel felaketleri. Çünkü doğaya karşı da aynı açgözlü saldırganlık sürüyor. Savaşlar, saldırganlıklar, onların yaptığı tahribatlar da cabası.. Hem insana, hem doğaya.. Bugüne saplanıp kalırsak geleceği göremeyiz. Böyle giderse insanoğlu bir süre sonra yapay yapraklar ya midical haplarla yaşamak zorunda kalabilir.

Biriktirme hırsı!

Kapitalizmin biriktirme hırsı, mal mülk arayışı, para pul uğruna giriştiği vahşi katliamlar sadece insanoğlunu tüketmiyor doğa anayı da yok ediyor. Öyle ki yalanlarına sadece kendileri değil bizi de inandırıyorlar. Hem de ele geçirdikleri mevki makamla bilimi de kendilerine yalancı şahit tutarak...

İktisaden Söylenen Yalan

Bakın iktisat biliminden bir örnek vereyim. Okuyanlarınız bilir; bu bilim dalına şu yalanı söyletiyorlar, çıkarları için, efendim neymiş, “İnsanın sonsuz ihtiyaçları varmış, doğada ise bu sonsuz ihtiyaçları karşılayacak sınırlı olanaklalar varmış, ekonomi bilimi bu sonsuz ihtiyaçlarla sınırlı imkanları giderme bilimiymiş..” YALAN. Külliyen yalan. Sırayla bakalım.

Durmadan söylenen yalanlar:

Yalan 1:

İnsanın neden sonsuz ihtiyacı olsun ki? Sonuçta yediği, içtiği, giydiği şey belli değil mi? Varsayalım dört mevsime göre dört ayrı giysisi olsun insanın.

Hayır onları zengin etmek için herbirinden dört yerine kırk dört giysimiz olacak. Hatta bunu teşvik etmek için günler icat etmişler. Sözgelimi, “sevgililer günü”, “analar günü”, “babalar, günü” vb, domtes toplama günü, salça kurutma günü, daha aklınıza gelecek türlü rezillikler. Mallarını satsınlar, zengin olsunlar diye bizi bu oyunlarına alet ediyorlar, kandırıyorlar. Yoksa bir insan senede bir gün mü anasını, basaını düşünecek, sevecek, böyle bir şeyi kimin aklı alır, kimin gönlü razı olur..?

Yalan 2:

Sizin için güzel alışveriş merkezleri yapıyoruz, diyorlar. Bizim içinmiş.. Şimdi bu dev tapınma mabetleri, lüks avm’ler bizi düşündükleri için mi yapılmış yoksa bizi tuzağa düşürmek için mi? Asıl amaç hem satmayı kolaylaştırmak hem de çılgın bir tüketim toplumu yaratmak için değil mi?

Elbette güzel mekanların olması herkesin beklentisi, ama maksat bu değil, maksat satışı organize etemek.. Bir sakız almaya giren biri oradan bin bir şey alsın diyedir bütün bu yapılanlar.

Sanayinin ilk dönemlerinde üretim kutsaldı, artık bu postfordist dönemde tüketim asıl lokomotif. Daha önceleri var olan kitleler için kütle üretimini şimdi esnek üretime dönüştürüp kitle tüketimine çevirdiler.

Yalan 3:

Herkesi düşünür gibi yapıyorlar. Yalan. Külliyen yalan. Sermaye için insan amaç değil araç. Ona pragmatik hatta oportünistçe yaklaşır. Bir iş yaptığında kimin ne zarar göreceğini değil kendisinin nasıl kar edeceğini düşünür.

 

Bu dev tüketim mabetleriyle sadece küçük esnafın köküne kibrit suyu dökmediler, insanları bu mabetlere adeta tapınmaya çağırırcasına birer tüketim makinesine, gösteriş budalasına, marka sevdalılarına çevirdiler. İnsanlar var olmak yerine, bunlarla kendilerini gösteriyor, arkadaş seçiyor, çevre ediniyor adeta.

Anlayacağınız bu devirde artık, var olmadan varlıklı olmak önemli.. Kafasında ne var, toplum için ne yapmış, ne değer üretmiş, bunlar önemsizleşiyor. Bunların yerine oturduğu ev, bindiği araba, giydiği elbise veya kullandığı telefonun markası önemli olmaya başlıyor.

Yalan 4:

Doğa dostu yalanlarıyla sadece doğayı değil, zihinleri de kirletiyorlar. Bunca şeyi karşılamak için doğayı hızla türketiyorlar. Oysa insanın ihtiyaçları belli ve sınırlı... Günde üç öğün yemek yer, üstüne başına uyacak giysiler giyer.. Hayır, bu yetmez, “lüks villalar, arabalar, avmalr olmazsa adam değilsin” demek istiyirlar.

Çıldırmış ultra kaitalizm, bizi oyuna getirip tuzağına düşürüyor. Onlar bunu yaparken dünyanın da bizi besleyecek, barındıracak ve taşıyacak hali kalmıyor. Tek umursadıkları satmak, kazanmak ve biriktirmek. Marxın dediği gibi “biriktirin biriktirin dininiz de imanınız da biriktirmek”

Yalan 5:

Bölüşmek mi? Sakın ha ondan hiç bahsetmeyin.. Kapitalizm büyümeyi sever, bölüşmeyi asla... Bölüşmekten nefret eder. Birileri haksız “kazançlarla” boğazına kadar dolmuş, öbürü açlıktan ölüyor, kimin umurunda.. Eşitliği, bölüşümü ve adalet duygusunu oluşturan vicdan da hak getire...

Bu sözlerimle gelişmeye ilerlemeye karşı olduğum sanılmasın. Tersine bunları savunan ve gereğini yapmaya çalışan biriyim. Ama bilim insanı namusu aynı zamanda yalanları teşhir etmeyi de gerektirir. Sadece kendimiz için değil gelecek kuşaklar için de buna ihtiyaç var.. İşte size dünyanın gidişatından bazı örnekler.

Dünyanın Limiti Aşıldı

Dünya artık bize yetmiyor. Küresel Ayak İzi Ağı’na göre (Global Footprint Network), bu tüketim hızıyla bize şu anda 1 değil 6 dünya ancak yetebilir. Yani biz ihtiyaçlarımızdan 6 kat daha fazla tükettiğimizden 6 dünyaya ihtiyacımız var. Doğal kaynakları öylesine hızla tüketiyoruz ki, gezegen kendini yenilemeye fırsat bulamıyor. İklim değişikliği, seller, yangınlar hep bu yüzden. İmdat...! Çabuk yetişin! Kaynaklar azalıyor.

Aşırı avlanma yüzünden denizlerdeki balık stokları tehlikede. BM gıda örgütü FAO, raporuna göre Akdeniz ve Karadeniz’deki aşırı avlanmanın “kaygı verici” seviyede olduğunu belirtiyor. Böyle giderse 2050’lerde avlayacak balık bulmayacağız... Son ağaç

Kesildiğinde, son ırmak kuruduğunda, son balık tutulduğunda Beyaz Adam yeşil doların yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak ama o zaman iş işten çoktan geçmiş olacak..,

Okyanusların giderek asitlenmesi bir başka büyük sorun. Doğaya saldığımız karbondioksitin yüzde 30’unu okyanuslar emiyor. Okyanuslardaki asit seviyesi bu yüzden yükseliyor. Kabuklu canlılar ve özellikle de planktonlar tehlikede.

Planktonlar okyanuslardaki besin zincirinin temel halkası.

 

Ormanlar tehlikede. Her saniye bir futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yok ediliyor. Yıllık orman kaybı 5.8 milyon hektara ulaşmış.

Nüfus artıyor ama tarım arazileri azalıyor. Nedeni yoğun yapılaşma.

Kömür, petrol gibi fosil yakıtlar havayı hızla kirletiyor. Bu yüzden iklimler değişiyor. Sıcaklık artışı durdurulamazsa durum felaket.

Tatlı su kaynakları sınırlı. Daha da azalacak.

Bu yıl “Dünya Limit Aşım Günü” 8 Ağustostu. Doğanın dengesini bozmadan tüketebileceğimiz kaynakların tümünü sekiz ayda tükettik. Giderek daha hızlı tüketiyoruz. Ne olacak şimdi? Gelecekten borç alacağız. Oysa Kızılderili atasözünde ne diyordu: “Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık.” Yeryüzünü çocuklarımızdan çalıyoruz. Böyle devam ederse 2030 yılında bir yıllık kaynağı 6 ayda tüketmeye başlayacağız. Gezegen daha hızlı tükenecek.

Peki çare ne?

“Acilen bir U dönüşü gerekli” “İhtiyacımız kadar tüketmeyi öğrensek sorun kalmaz”. “Bu gezegende misafir olduğumuzu bilsek, gelecek nesilleri de düşünsek...” “Her şeyi çöpe atmak yerine geri dönüşümü sağlamalıyız”, “Fosil enerjilerden vazgeçip güneş, rüzgâr gibi yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına yönelmeliyiz”,

“Nüfus artış hızını yavaşlatmalıyız”, “Hayat tarzımızı değiştirmeli, sadeleşmeliyiz”, “Tüketim çılgınlığına son vermeliyiz”... En önemlisi “Eşitsizlikleri gidermeliyiz”

Örneğin dünyadaki herkes Almanlar gibi tüketmeye başlasa, 1 dünya değil, 5-6 dünya bize yetmez. ABD yurttaşı gibi tüketse herkes, 4 dünya az gelir.

“Kapitalizmden kurtulmalıyız”

Peki politikacılar neden çözüme yanaşmıyorlar? “Hani gelecek nesillere bırakacaktık bu dünyayı. Kendimize bile yettiremedik. Ne açgözlüsün ey insanoğlu.”

23:32
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029837
Aktif: 36
Bugün: 972
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi