Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3275 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3532 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3474 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4041 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3278 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3063 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3181 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

HDP Türkiye Partisi Olmak Zorunda - Ayhan ONGUN

HDP Türkiye Partisi Olmak Zorunda

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 21 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 168


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile ilgili yaptığı değerlendirmenin ardından ortalık yine toz duman.

Cezaevindeki eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın “eskisi gibi koşulsuz destek beklemeyin” ya da 3.yol alternatifleri bir yana HDP yöneticilerinden benzer açıklamalar gelmişti.

Ancak Eski Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin açıklamaları tartışmaları alevlendirdi.

Önce Kılıçdaroğlu’nun ne söylediğinden başlayalım.

“Devlet dediğiniz kurum gayrı meşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı. Devleti İmralı(Öcalan) ile muhatap kıldı mesela. İmralı meşru bir organ değil. Meşru organ kimdir? HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz. Eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla çözebiliriz.”

Siyaset kurumunun 40 yıldır çözemediği Kürt sorununu çözme konusunda Kılıçdaroğlu’nun bu yaklaşımı çok anlamlıdır ve dikkate alınması gerekir.

Millet ittifakının içerisinde CHP de dahil, HDP ile iş birliğinden, hatta bir arada görünmekten rahatsız olan bir dolu kişinin olduğunu biliyoruz.

Burada asıl sorun HDP ile PKK’ nın örgütsel iş birliği yaptığını, HDP’nin İmralı’dan ve Kandil’den yönetildiğini iddia edenlerin ittifak liderleri üzerinde kurduğu baskıydı.

Öyle sanıyorum Meral Akşener ve İyi parti içerisinde kimi sağduyulu yöneticiler de Kürt sorunu çözülmeden, Kürtlerin oyunu almadan Türkiye’de demokrasiye ulaşılamayacağını görüyorlar.

Ancak siyasetin doğası gereği kendi seçmen kitlesinin beklentilerine uygun davranmak zorunda hisseden siyasetçiler sürekli olarak HDP’ den uzak durmaya, HDP’ lilerle yan yana görünmemeye özen gösteriyorlardı.

Başından itibaren ittifaklar politikasını çok titiz bir çalışmayla bugünlere getiren Kılıçdaroğlu; yaptığı bir açıklamada sorunun can damarına parmak bastı.

İşte tam bu noktada HDP eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli sanki çok üzerine vazifeymiş gibi bombayı patlattı.

“Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır.”

Kendisini görevdeyken Bodrum’da bir Tv programında konuk ettiğim Sezai Temelli Kürt sorunuyla terör sorununun ayrımını yapamayacak biri değildir.

Kılıçdaroğlu; terör sorununu HDP ile çözeriz demedi ki!

Terörden bağımsız olarak ülkemizde neredeyse yüzyıldır hatta daha öncesine dayanan bir Kürt sorunu vardır. Asıl çözülmesi gereken; demokratik yollardan Kürt halkının ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının eksiksiz kullanımını sağlayacak bir barış ortamının yaratılmasıdır.

Büyük olasılıkla Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı olacak Kılıçdaroğlu, daha şimdiden siyaset üstü bir yaklaşımla önemli bir mesaj vermiştir.

SezaiTemelli şunu demiş olsaydı anlaşılabilirdi.

“HDP terörün her türlüsüne karşıdır. Kendi seçmen tabanında PKK yanlısı kişilerin olması HDP’yi PKK ile bir tutmayı gerektirmez. Kürt sorununun çözümünde HDP baş aktördür. Ancak terör sorununun çözümünde iktidar İmralı’yı muhatap almalıdır.”

Bunu demek yerine doğrudan “çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır.” demesi toplumun büyük kesiminden tepki aldığı gibi HDP tarafından da kabul görmedi.

Bunu anlayan Temelli yeni bir açıklama yapma gereği duydu. “ O Tweet’teki görüşler elbette kişisel görüşümdür. Partiyi elbette bağlamaz.” Dedi.

Yerel seçimlerde gösterdiği çözüm odaklı, gerçekçi tavır ve tercihi HDP’ yi toplumda sempatik hale getirmişken, Türkiye partisi olma konusunda kimi somut adımlar atılıyorken, ikircimli ve kimi zaman iki yüzlü, samimiyetsiz bir yaklaşımla HDP’ ye karşı dışlayıcı bir politika izleyen muhalefet eninde sonunda bu yanlışından dönmek zorundaydı.

Ve sonunda Millet ittifakının mimarı Kılıçdaroğlu, önemli bir hamle yaptı ve cesur bir çıkışla barış ve demokrasi mücadelesinde HDP’yi işaret etti.

Bu demektir ki; çözüm iktidarda değil, halktan yana politikalar oluşturması gereken muhalefettedir.

Aslında Temelli bir anlamda geçmiş çözüm sürecinde bu fırsatı masayı devirerek tepen iktidarın yanlışlarına gönderme yapma içgüdüsüyle bu açıklamayı yapmıştır diye düşünüyorum.

Çünkü son yaptığı açıklamada söyledikleri önemli ve anlamlıdır.

“Çatışmayı önleme ve demokratik bir çözüm bağlamına dikkat çektim. HDP elbette meşru muhataptır. Meclisin üçüncü büyük partisidir ve bu konularda çözüm üretme anlamında en büyük partidir.”

Kılıçdaroğlu-Sezai Temelli polemiğinde olduğu gibi iktidar, muhalefet bloğunu çatlatmak için fırsat kolluyor.

Bu yüzden yalnızca Millet ittifakı değil, tüm demokrasi güçleri, barıştan, özgürlükten, eşitlikten yana tüm güçler bu iktidarı düşürmek istiyorlarsa çok dikkatli hamleler yapmak, politikalar üretmek zorundadır.

Özellikle de bu tür polemiklerden uzak durmak, tüm muhalif güçlerin moral-motivasyonunu yüksek tutmak gibi önemli bir görevleri vardır.

Hiç kimse ya da kurumun böylesine yaşamsal bir görevi savsaklama, ihmal etme, erteleme hakkı olmadığı gibi artık hiç kimsenin hata yapma lüksü yoktur.

15:26
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029816
Aktif: 25
Bugün: 932
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi